fbpx

Využívání bankovních aplikací je prospěšné pro životní prostředí0

Mobilní bankovnictví pro chytré telefony se v Česku objevilo poprvé před 9 lety. Klienti bank si rychle přivykli možnosti ovládat své finance odkudkoliv a počet uživatelů mobilních bankovních aplikací každoročně roste. Jaké jsou výhody těchto aplikací a jak prospívají životnímu prostředí?

Je mobilní bankovnictví bezpečné?

Přestože aktuální koronavirová pandemie pomohla bankovním aplikacím ke vzestupu, stále se objevují hlasy pochybujících klientů, kteří mobilním aplikacím nevěří. Aktuálně používá elektronické bankovnictví přibližně 97 % Čechů, přičemž jej nevyužívají především starší ročníky. Zajímavostí také je, že většina klientů se přihlašuje do svého bankovního účtu spíše přes webové stránky bank. Proč se využívání mobilních aplikací někteří lidé vyhýbají?

Česká bankovní asociace provedla v roce 2020 výzkum, kterého se zúčastnilo 1010 respondentů ve věku 18–79 let. Z něj například vyplývá, že 36 % lidí si aplikaci banky do svého mobilního telefonu stáhnout nechce a 39 % účastníků průzkumů uvedlo, že mají obavy z bezpečnosti mobilní bankovní aplikace. Není se však čeho bát, banky se o zabezpečení služeb starají velmi dobře, navíc přihlášení do aplikace většinou vyžaduje tzv. dvoufaktorové ověření nebo přihlášení na základě biometrických údajů (např. otisk prstu).

Bankovní aplikace a životní prostředí

Ekologie je trendem, který pronikl také do světa bankovnictví. Myslet zeleně se proto snaží nejedna banka a mobilní aplikace jsou skvělým prostředkem podpory této vize. Pokud jste dříve chtěli vybrat peníze nebo uzavřít smlouvu, museli jste navštívit pobočku banky, kde na vás čekalo hned několik lejster k podpisu. Pokud se dnes rozhodnete pro transakci prostřednictvím aplikace nebo skrze webové stránky, nespotřebujete většinou jediný papír. Vše lze zařídit hladce, a to díky elektronickému podpisu dokumentů. Stejně tak nemusíte cestovat autem nebo městskou hromadnou dopravou, abyste pobočku navštívili. Každý takový malý krůček pomáhá šetřit přírodu.

Banky se zavázaly k udržitelnému rozvoji

Nejen využívání mobilních aplikací může podpořit životní prostředí. Deset tuzemských bank, dokonce včetně těch největších, letos podepsalo Memorandum České bankovní asociace pro udržitelné finance. ČBA v rámci této iniciativy uvedla jako příklad digitalizaci činností a přechod na bezpapírové procesy. Dále pak snižování uhlíkové stopy v provozech nebo tvorbu úvěrových a investičních portfolií, které zohledňují udržitelnost a ochranu životního prostředí. K memorandu se připojily:

  • Air Bank,
  • Česká spořitelna,
  • Českomoravská záruční a rozvojová banka,
  • Československá obchodní banka (ČSOB),
  • Hello Bank!,
  • ING Bank,
  • Komerční Banka,
  • MONETA Money Bank,
  • Raiffeisenbank,
  • UniCredit Bank.

Autor: Komerční sdělení