fbpx

Jaké jsou výhody a nevýhody vytápění klimatizací?1

Vytápění interiéru pomocí klimatizace je v poslední době poměrně atraktivní. Má však i své nevýhody. Klimatizační zařízení způsobuje nevhodný teplotní profil v místnosti, kdy je u stropu značně vyšší teplota než u podlahy. Tepelný komfort rovněž snižuje i proudění vzduchu z vnitřní jednotky.


Klimatizace je vlastně tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch. K tomu určená klimatizační zařízení je tedy možné využít také k vytápění. Klimatizace pracuje zhruba čtyřikrát úsporněji, než elektrický přímotop. Pozor ale na drobné nevýhody tohoto způsobu vytápění. Foto 123rf.com

Vyberte si vhodné klimatizační zařízení

Aby klimatizace pracovala co nejúsporněji, je vhodné se poohlédnout po zařízení, které splňuje podmínky energetické třídy alespoň A++ pro chlazení a alespoň A+ pro vytápění. Velmi důležitým kritériem je také výkon a hlučnost. Topný výkon klimatizací s klesající venkovní teplotou klesá, s čímž je potřeba počítat. Příliš hlučná zařízení pak svým provozem spíš obtěžují.

Nepodceňte údržbu

Díky vestavěným filtrům dokáže správně používaná klimatizace též čistit vzduch v místnosti. Pozor však na správnou údržbu. U klimatizací výrobci doporučují pravidelně čistit filtr. V opačném případě hrozí riziko šíření bakterií a prachu. Ve srovnání s běžnými technologiemi vytápění jsou u klimatizací požadavky na údržbu častější, i když jde většinou jen o rutinní čistění filtru. Filtr byste měli čistit jednou měsíčně, nebo i častěji.

Reklama

Pozor na kvalitu vzduchu v interiéru

Při vytápění klimatizacemi, které nemají instalován přívod čerstvého venkovního vzduchu do interiéru, je nutné též správně větrat. V tomto případě je tedy dobré, podobně jako u dalších způsobů vytápění, několikrát denně místnosti krátce, ale intenzivně vyvětrat. Výhodou vytápění pomocí klimatizace je pak rychlý ohřev vzduchu. Teplý vzduch z vnitřní jednotky je k dispozici ihned po zapnutí, a tedy i okamžitě po vyvětrání. Mnohá zařízení jsou navíc vybavena funkcí krátkodobého rychlého ohřevu.

Výhody a nevýhody topení pomocí klimatizace

+ Relativně nízká cena
+ Rychlé vyhřátí vzduchu v interiéru
+ V zimě topíte, v létě chladíte
− Proudění vzduchu snižuje uživatelský komfort
− Nevhodné teplotní rozvrstvení vzduchu (teplo se drží u stropu)
− Nároky na průběžnou údržbu – nutnost čistění filtrů
− Hlučnost

Proudění vzduchu snižuje tepelný komfort

Problémem při vytápění klimatizací může být proudění vzduchu, které způsobuje ventilátor ve vnitřní jednotce. To může značně snižovat uživatelský komfort v interiéru. Teplý vzduch se navíc hromadí u stropu, zatímco chladný vzduch se drží při zemi.

Velmi nízký je při tomto způsobu vytápění také podíl sálavé složky. Z těchto důvodů je nutné topit více než v případě běžných technologií vytápění. Klimatizace má své výhody, ale i nevýhody, které by měl každý zájemce pečlivě zvážit. Zajímavou volbu může představovat její využití jako rychlý doplňkový zdroj tepla.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi