fbpx

Partneři sekce

Vybíráme kotel na pelety: Kdy topíme bez práce a který typ šetří energii?0

Vybíráte kotel na pelety? Chcete zároveň ušetřit peníze za topení? Odborníci radí, který typ vybrat a kolik zařízení stojí. Jaký je rozdíl mezi automatickým a kombinovaným?

Kotel na dřevo nebo na pelety? Automatický nebo poloautomatický? Investovat raději více anebo ušetřit za levnější variantu? Pokud zvažujete nákup kotel na pelety, podobných otázek, které vás při procesu rozhodování napadnou, bude mnoho. Pokusíme se na ně odpovědět.

„Topný systém s elektronickou regulací může uspořit až pětinu peněz na vytápění.“

Reklama

Zeptali jsme odborníků, čeho si při výběru kotle na pelety všímat a podle jakých parametrů vybírat. „Kotlem na pelety vytápíme dům už dva roky a zatím si nemůžeme stěžovat. K vymetení stačí hodinka jednou za dva týdny a násypka na 180 kilogramů nám vystačí zhruba na týden. Obytnou plochu o 200 metrech čtverečních vytopíme bez problémů a i s modelem jsme zatím spokojeni,“ říká Ludmila Francová z Prostějovska. Jak tedy postupovat?


Foto: Thinkstock.com

Jak vybrat správný kotel

Pokud se zeptáte odborníka, čím se při výběru kotle na pelety řídit, odpoví vám jednoduše: Zvažte své cenové možnosti a sepište si požadavky, které od zařízení očekáváte. Důkladně si prostudujte technické parametry a výsledek „vypadne“ sám.

– Přečtěte si víc: O dotaci na nový kotel si můžete požádat až do konce října 2012

Nabídky kotlů celé řady výrobců jsou dnes široké a tak stačí jen vybrat produkt splňující definované požadavky. „Kotel není auto, které si můžete před nákupem odzkoušet. Proto je vhodné si u výrobce kotlů vyžádat kontakt na zákazníka, kterého lze navštívit,“ radí při výběru kotle Tomáš Šimek ze společnosti Verner.

Co jsou to PELETY?

  • ekologicky ušlechtilé palivo vyráběné především z dřevní a okrajově z rostlinné biomasy
  • dřevěné pelety se dodávají v podobě slisovaných granulí kruhového průřezu
  • jsou ohleduplné k životnímu prostředí
  • vytápění peletami může být bez­obslužné, jako při použití elektrokotle nebo plynového kotle
  • jsou skladné a snadno se s nimi manipuluje
  • umožňují nezávislost na dodávkách fosilních paliv jako je plyn nebo uhlí
  • výhřevnost pelet se pohybuje okolo 18 MJ/kg a předčí tak i některé druhy uhlí
  • k vytápění průměrného rodinného domu je ročně zapotřebí 4-5 tun pelet

Zdroj: Ceska-peleta.cz

Technické možnosti a obslužnost

Je pro vás prioritou automatický kotel, který doma zatopí téměř bez práce? Pak se pečlivě zajímejte o to, jakou obsluhu vámi vybraný model vyžaduje. „I když spousta výrobců používá pro svá zařízení označení „automatický kotel“, jedná se o mylnou informaci, neboť tyto kotle nejsou plně automatické a vyžadují denně, popřípadě obden, obsluhovat,“ uvádí podrobnosti Libor Směja z firmy Esel. Podle něj by se taková zařízení měla podle normy nazývat „kotle se samočinnou dodávkou paliva do hořáku“. Tento typ kotlů většinou vyžaduje obsluhu zhruba jednou za 24 hodin. „Obsluze topení věnuji tak čtvrt až půl hodiny na dosypání paliva, vyčištění a další drobné údržbové práce,“ říká majitel kotle na pelety ze západních Čech. Příkladem těchto poloautomatických kotlů jsou například kotle od výrobců Benekov, Ponast, nebo Licotherm.

Jaký kotel vybrat?

  • Automatický kotel a komplexní systém

  • Jak vybrat kotel na tuhá paliva?

  • Pelety a brikety jsou v létě levnější

  • Nejzajímavější novinky v oblasti vytápění

 

Tou pohodlnější variantou jsou skutečně bezúdržbové kotle, kde je potřeba uskladnit cisternu s celoroční zásobou paliva a vynést popel 3-4krát za rok. U těchto zařízení se bez obsluhy obejde dodávání paliva ze skladu do zásobníku, zapálení paliva i čištění spalovací komory. Jedná se tedy o skutečně automatické kotle (například Verner, Guntamic). „Na první pohled jsou plně automatické kotle dražší. Stojí zhruba 300 tisíc ve srovnání s ostatními za 120-140 tisíc. Pokud by ale zákazník zatoužil po příslušenství ke kotli českého výrobce s cílem dostat ho na stupeň automatizace, jako má kotel plně automatizovaný, bude výsledná částka stejná,“ doplňuje Směja.

Cenový přehled kotlů na pelety:

Název kotle

Výkon (kW)

Orientační cena (Kč bez DPH)

PONAST automatický kotel na pelety KP10 14,9 73 900
PONAST automatický kotel na pelety KP11 17 95 100
PONAST automatický kotel na pelety KP12 19 od 115 50 do 125 000
PONAST automatický kotel na pelety KP21 29 101 500
PONAST automatický kotel na pelety KP62 62 166 000
BENEKOV C 15p do 14 79 900
BENEKOV C 50p do 49 125 000
BENEKOV C 25p do 25 89 900
GUNTAMATIC – BIOCOM 30 FLEX – Flex 2m (1+1) 30 399 770
GUNTAMATIC – BIOSTAR 23 W 20 274 780
GUNTAMATIC – BIOSTAR 12 BOX – Box 8,3 (2,9×1,7m) 12 325 271
GUNTAMATIC – BIOSTAR 12 FLEX – Flex 1m (1,0-1,5m) 12 264 633
GUNTAMATIC – BIOSTAR 15 DUO FLEX s BSM 14 – Flex 1,5+1,5m (3,0-3,5m)395437.5 12/15/23 395 437
AGROMECHANIKA – Licotherm AM 15 13 59 900
AGROMECHANIKA – Licotherm AM 24/300l, BIO 24 65 500
AGROMECHANIKA – Licotherm AM 42/300l, BIO 44 75 750
VERNER – Kotel A251 s regulací, s násypkou 25 149 900
VERNER – Kotel A251 s regulací, s násypkou, Lambda sonda 25 167 860
VERNER – Kotel A501 LS – lambda sonda, s regulací, s násypkou 48 195 900
VERNER – Kotel A501 s regulací, s násypkou 48 178 800

 

 Cena kotlů

Vybírat můžete mezi kotly za 100 tisíc, ale na trhu jsou i trojnásobně dražší. Pořizovací cena ale není všechno, vhodné je zvážit i výši budoucích provozních nákladů. Libor Směja vysvětluje nepsané pravidlo: „Čím dražší kotel si koupíte, tím levnější budete mít provoz.“ Podle něj je rozdíl, který zákazník zaplatí za topnou sezonu, až poloviční. „Můžete se setkat s majitelem českého kotle na pelety, který nadává, protože dá za topnou sezonu 40 tisíc korun s investicí do kotle za 150 tisíc, na druhé straně ale stojí spokojený uživatel kotle s investicí za 300-350 tisíc korun, jehož náklady na topnou sezonu se pohybují okolo 22 tisíc korun. A to už jsou významné rozdíly,“ srovnává Směja.


Kotel s hořákem a nádrží. Foto: Atmos

Rozdíl způsobuje především rozdílná spotřeba paliva pro výrobu stejného množství tepla pro dům. Na ceně kotle se také velmi často odráží jeho životnost. U kvalitního kotle (například u rakouských kotlů Guntamatic) výrobce garantuje 40letou životnost, zatímco u levnějších běžných variant se obvykle životnost uvádí okolo 15 let. „Za dobu životnosti dražšího kotle tak zaplatíte tu levnou variantu nejméně dvakrát, ne-li třikrát,“ říká Směja.

SERIÁL magazínu Nazeleno.cz
Jak snadno spočítat tepelné ztráty

 

A kolik zhruba v kotli na pelety spotřebujete paliva? Stačí mít přehled, jaké jsou tepelné ztráty vašeho domu. „Dům o tepelných ztrátách 20 až 25 kW spotřebuje 5 až 7 tun (palet) za sezonu a cena kvalitních dřevěných pelet se momentálně pohybuje v rozmezí mezi 4 až 6 tisíci korun za tunu,“ říká Petr Cankař z firmy Atmos. Za sezonu tak z peněženky vytáhnete zhruba 20-40 tisíc korun.

Topit pouze peletami nebo i dřevem?

Zvažujete zvolit kotel kombinovaný? V takovém kotli můžete spalovat nejen pelety, ale i dřevo a další suroviny. Takový kotel doporučuje odborník Tomáš Šimek: „Problémem u dřevních pelet je omezený zdroj suroviny a z tohoto důvodu nelze předvídat jejich cenu a vyráběné množství ani v horizontu pěti let, což je z pohledu investice do kotle velice krátká doba. Z tohoto důvodu by měl být automatický kotel připraven i na spalování alternativních pelet, případně obilí a další biomasy.“

– Přečtěte si víc: Jak mít teplo v chalupě, i když uvnitř ve všední den nikdo není

Mezi kombinované modely patří například  BI-FIRE nebo GEMINI, kde se kombinuje spalování pelet a dřeva. „Vše je plně automatické. Uživatel například spaluje dřevo, usne a dřevo dohoří. BI-FIRE si průběžně měří teplotu spalin a topené vody, jakmile poklesne teplota vody, začnou automaticky hořet pelety. Ve chvíli, kdy uživatel opět podpálí dřevo, hořák na pelety se automaticky vypne,“ vysvětluje Radek Dušek z firmy DUFA kotle a kamna.

Zvláštní kategorií jsou ještě interiérové kotle, které vypadají jako kamna, dokážou ale vytopit celý dům. Podle Duška jsou vhodné zejména v novostavbách, kde není prostor určený pro kotelnu. Mezi modely této kategorie patří například kotle IRIDE MORETTI, IDROPOINT, EDILKAMIN IDROFLEXA, KLOVER STAR a další.

Toužíte po pohodlí? Ovládat můžete kotel i na dálku!

Je pro vás pohodlí prioritou? Pak se vám určitě zalíbí možnost řídit topný systém elektronickou regulací, která v závislosti na vnitřní a venkovní teplotě a čase zvládne objekt optimálně vytápět. „Taková regulace uspoří bez problémů až 20 % nákladů na vytápění,“ říká Petr Cankař. Otopný systém můžete pohodlně ovládat pomoci mobilního telefonu, a to nejen zapínat a vypínat, ale i získávat důležité informace o celém systému.

Skladovat pelety po pytlích nebo ve skladu?

Vlastní podstatnou otázkou, o které se s realizační firmou nebojte poradit, jsou i prostorové možnosti pro skladování pelet a jejich dopravování ke kotli. Orientačně je pro každý kW tepelné ztráty budovy potřeba asi 0,9 m3 skladovacího prostoru pro pelety.


Různé typy úpravy kotelny. Foto: Atmos.

Jednou z možností je automatizovaná kotelna, kdy podavače zajišťují přísun paliva podle aktuálního požadavku kotle. Takovou využívá pan Vokurka ze středních Čech. „Pelety mám doma v suterénu, kde mám část upravenou pro skladování pelet – vyspádovanou se žlabem, odkud pelety dopravuje mechanický dopravník,“ vysvětluje „Silo na pelety se jednou až dvakrát za sezonu nechá naplnit peletami z cisterny, stejně jako kdybychom topili topným olejem nebo propan-butanem. Zásobník na pelety by měl být optimálně co nejblíže ke kotli, anebo pokud je silo dále je možné použít pneumatickou dopravu pelet přímo ke kotli,“ vysvětluje Petr Cankař.

Tak vypadá ta pohodlnější možnost, kdy je přísun paliva automatizovaný. Pokud ale prostorové možnosti pro sklad nemáte nebo chcete ušetřit, můžete pelety skladovat v pytlích a manipulovat s nimi ručně. „Většina stávajících majitelů kotlů kupuje pelety v igelitových pytlích po 15 kilogramech vyskládaných na europaletě o váze jedné tuny. Ideální je tedy pokud můžeme pelety do sklepa zavést přímo na paletě nebo je poslat sešupem po pytlích,“ říká Petr Cankař. „Doma máme uskladněno šest tun peletek, které nakupujeme v létě, kdy jsou levnější,“ říká Francová. „Zbytek roku je obsluha bez práce, stačí zkrátka jednou ročně nechat přivézt a je to.“

Autor: Redakce Nazeleno.cz