fbpx

Partneři sekce

Topení po zimě: Jak se postarat o radiátory a kotle?0

Blíží se doba, kdy nadobro vypneme topení a přestaneme přikládat do kotle. Na topnou soustavu bychom ale neměli zapomínat ani mimo sezónu. Jak se po zimě postarat o radiátory a kotle?

S nástupem jara přestáváme vytápět své domy a byty. Prostě vypneme topení nebo přestaneme používat kotel a vytápění na několik měsíců pustíme z hlavy. Zima ale přijde často rychleji, než bychom čekali. Ne vždy se nám ale povede roztopit kotel hned napoprvé. A jaké jsou důvody? Nejčastěji se jedná o naši vlastní nedbalost. Stále jsme se totiž nenaučili správně se starat o svou topnou soustavu. A to nejen při provozu, ale hlavně i v době, kdy už není potřeba topit. S nástupem teplejších dnů jednoduše přepneme kotle na letní provoz. S příchodem další topné sezóny se jen divíme, proč nám topení tak málo hřeje, v horším případě, proč nefunguje vůbec. Těmto nepříjemnostem můžeme předejít pravidelnou kontrolou topení nejlépe spojenou se servisní prohlídkou.

„Pokud budeme udržovat topnou soustavu čistou a správně nastavenou, spotřeba paliva bude minimální.“

Reklama

Kvalitně provedená servisní prohlídka nám ušetří nemalé peníze nejen na palivu, ale i na provozu samotného topného zařízení. Obecně totiž platí, že pokud budeme udržovat topnou soustavu čistou a správně nastavenou, spotřeba paliva se bude držet na minimálních hodnotách a zařízení bude mít delší životnost.

Vytápění na Nazeleno

 

    – Možnosti vytápění: Čím topit

    – Jak si změřit náklady na vytápění

    – Elektrické přímotopy: Spotřeba

    – Čím můžeme přitápět

    – Snižte svůj účet za vytápění!

Ovšem pokud si na takovou prohlídku vzpomenete v listopadu, existuje reálné riziko, že se na vás jednoduše nedostane řada. Právě v zimních měsících mají topenáři a kominíci nejvíce práce. Většinou jsou to různé havárie nebo výměny kotlů. Právem dá každý topenář přednost rodině, které čtrnáct dní před Štědrým dnem vypověděl službu kotel. A z tohoto důvodu je více než prozíravé naplánovat si servisní prohlídku na období, kdy tyto havárie nehrozí, tedy na teplejší polovinu roku. Jak se o topnou soustavu postarat?

Objednejte si kominíka

Komín a jeho funkce mají zásadní vliv na spotřebu paliva. Nám jde především o jeho čistotu a celistvost. I když v obchodech běžně koupíte štětku nebo růžici na vymetání komínů, využijte raději služeb kominíků. Lehce totiž můžete přehlédnout i malou závadu, která vám může později působit nemalé problémy.

Spotřeba paliva se výrazně sníží, pokud bude váš komín bez sazí a bude mít lepší tah. Pravidelné čištění komínu také významně snižuje riziko požáru či otravy oxidem uhelnatým. A navíc, čím dříve si na kominíka sáhnete, tím dříve budete mít štěstí.

Čištění komínů je u nás povinné a mělo by se provádět minimálně šestkrát do roka. Ceny kominických prací začínají zhruba na 200 korunách; hodně ale záleží na velikosti komína a na době, kterou u vás kominík stráví. Pokud žádného kominíka neznáte, můžete ho najít třeba zde.


Po skončení topné sezóny zkontrolujte radiátory

Zkontrolujte radiátory

Obejděte všechny radiátory ve svém domě nebo bytě a překontrolujte, jestli z jejich ventilů nekape voda. Včasná oprava vám ušetří několik desítek korun na účtu za vodu. Pokud je vše v pořádku a nebudete volat topenáře, dopusťte do systému vodu (cca 20 % nad předepsaný provozní tlak) a odvzdušněte všechny radiátory.

Návodů, jak radiátory odvzdušnit, existuje několik. Převládá systém odvzdušnění, kdy začínáme od nejspodnějších po nejvýše položené radiátory při otevřených radiátorových ventilech a zapnutém oběhovém čerpadle. Pokud si nebudete jisti, který způsob máte použít, můžete se zeptat vašeho topenáře. Tuto kontrolu je vhodné provést i těsně před začátkem zimy.

Zkontrolujte topeniště krbu nebo kotle na tuhá paliva

Při topení tuhým palivem se v kotli, hlavně na jeho teplosměnných částech, usazují nečistoty. Ty lze odstranit obyčejnou špachtlí, nebo kartáčem. Po vyčištění se přesvědčte, zda se během topné sezóny neporušil šamot. Šikovný kutil si případné praskliny vyspraví sám za pomocí šamotové vyzdívky nebo šamotových cihel. Zkontrolujte také rošty, všechny klapky a těsnící šňůry na dvířkách.

Pokud budete čistit prosklená dvířka krbu, používejte přípravky výhradně k tomu určené. Jejich pořizovací cena není velká. Nejlevnější čističe seženete už od 70 korun. V žádném případě nepoužívejte k čištění skla jakýkoliv prášek, jak radí někteří lidé na internetu. Sklo by se mohlo poškrábat a později prasknout.

Nechte si zkontrolovat, případně upravit tlak v expanzní nádobě. Pokud používáte pokojový termostat, vyměňte v něm baterie.


Kontrolu a údržbu topné soustavy je výhodné provést mimo topnou sezónu

Topíte plynem? Objednejte si servisní prohlídku

Plynové kotle jsou obecně složitější než kotle na tuhá paliva. Proto je vhodné svěřit jejich prohlídku kvalifikované osobě. Servisní technik kotel odborně zkontroluje, vyčistí jej od prachu, seřídí trysky, vyzkouší těsnost všech plynových dílů, popřípadě vymění nefunkční těsnění, zkontroluje výměník atd.

Proč nenechávat kontrolu topné soustavy na poslední chvíli? Obecně platí, že před začátkem topné sezóny nebo během ní je po servisních technicích, kominících a topenářích taková poptávka, že trvá i několik týdnů, než si na vás některý z nich udělá čas. Oproti tomu v jarních a letních měsících je taková preventivní servisní prohlídka záležitostí několika málo dnů. Také náhradní díly na plynové kotle či rošty do topenišť budou v tomto období k sehnání rychleji. Buďte připraveni a nečekejte, až se vás zima opět zeptá.

Autor: Redakce Nazeleno.cz