fbpx

Topné koberce: Teplo od podlahy bez vysokých nákladů0

Studí vás v kuchyni od podlahy? Nebo vás podobný problém trápí u pracovního stolu? Řešením mohou být topné koberce, které hřejí všude tam, kam nedosáhne teplo z radiátorů. Jak topné koberce fungují? Kde všude je využít a jak moc jsou úsporné?

Zima se postupně ujímá své vlády a venku je chladno. Kdo by se pak netěšil domů, do tepla? Abychom dosáhli tepelné pohody a nezruinovali rodinný rozpočet, hledáme nejvhodnější a nejlevnější zdroje vytápění. Majitelé domů často volí krbová kamna a kotle na tuhá paliva, neboť se jedná o levný způsob vytápění. Ti, kteří mohou své finance investovat do tepelného čerpadla, zase hledají komfort, finanční zhodnocení v budoucnosti. Ostatní se musí spokojit s plynovým nebo elektrickým vytápěním, které stále drží prvenství nejdražšího způsobu vytápění.

„Topný kobereček o velikosti 40 x 60 cm má výkon 45 W a hodina provozu stojí přibližně dvacet haléřů.“

Reklama

Ať nám ale teplo zajišťují krbová kamna nebo plynový kotel, v bytech a domech se najdou místa, kam jejich energie nedosáhne. V takových situacích často sáhneme po přímotopu, jehož provoz nás sice nezruinuje, ale není příliš ekonomický. Alternativou jsou pak topné koberce.

SERIÁL: Moderní vytápění

   – Podlahové vytápění: Návod, jak na to

   – Podlahové konvektory: Vyplatí se?

   – Automatické kotle – levné vytápění

   – Infrapanely jako hlavní zdroj vytápění

   – Efektivní přitápění: Jaký zdroj vybrat

   – Přímotopy: Zahřejí a nezruinují nás

Topné koberce: Co to je?

Topné koberce a koberečky se skládají ze dvou vrstev koberce (lze použít téměř každý materiál, kromě vlněných nebo příliš silných koberců), topné folie a případně ještě z izolační folie proti vlhkosti nebo úniku tepla do podlahy. Topná folie se vyrábí ve dvou šířích se dvěma výkony (50 cm – 120W/1bm, 25 cm – 60W/1bm) a o tloušťce 0,15 – 0,3 mm. Je vyrobena z laminátové polyesterové folie, na které je nanesena grafitová vrstva a vodiče.

Topná folie obsahuje několik topných proužků. Pokud nějaký z nich přestane hřát například z důvodu mechanického poškození, na funkci ostatních to vliv nemá. Topná folie se společně s izolační folií vloží mezi dvě vrstvy koberce, zajistí se proti posouvání a po stranách se obě vrstvy koberce prošijí.

Topný koberec lze položit na jakoukoli podlahovou krytinu
Topný koberec lze položit na jakoukoli podlahovou krytinu. Zdroj: www.terko.cz

Topné koberce: Využití

Topné koberce a koberečky můžete využít všude, kde je přístup k elektrické síti. To znamená, že ho můžete položit i ve vlhkých prostorách, kromě míst, kde může dojít k přímému namočení (např. v koupelnách, kde může vytéct pračka nebo přetéct voda z umyvadla). Do vlhkých prostor se vyrábí speciální koberce, které obsahují protivlhkostní folie, ale ani ty nedokážou zamezit přímému kontaktu vody s topnou folií. Ta je vložena mezi dvěma vrstvami koberce a případně ještě mezi zmíněnými protivlhkostními foliemi.

Topné koberce najdou své využití například před pohovkou, na nevytápěných toaletách, před kuchyňskou linkou, v prodejních stáncích, pod pracovním nebo kuchyňským stolem, lze je použít k  vysoušení obuvi, hodí se do automobilů nebo na zem k prodejnímu pultu, mohou se upevnit i na zeď u lůžka. Topné koberce se také často využívají v kostelích nebo v historických stavbách, kde není možné instalovat žádné topné zařízení.

Veletrh Aqua-therm

Veletrh Aqua-therm, který je zaměřen na vytápění, větrání a sanitární techniku proběhne 22. – 26. listopadu v Praze.

Topné koberce a podlahové krytiny

Topné koberce lze teoreticky položit na jakoukoli podlahovou krytinu. Výjimkou však může být dřevěná podlaha, především v případě, kdy ještě není vyschlá. Podlahové dřevo stále pracuje a zvolna vysychá, jedná se ale o stejnoměrné vysychání. Položením topného koberce bude část podlahy vysychat rychleji a mohou zde vzniknout mezery. Rychlému vysychání podlahové krytiny zabráníte například izolačním materiálem, který se vloží mezi krytinu a topný koberec. Izolační folie pak nedovolí rychlé vysychání podlahové krytiny a zároveň zabrání úniku tepla do podlahy. Koupíte-li kobereček bez izolantu, je možné jej upevnit mezi krytinu a koberec.

Topné koberce se uplatní i uvnitř historických staveb, kde není možné instalovat žádné topné zařízení
Topné koberce se uplatní i uvnitř historických staveb, kde není možné instalovat žádné topné zařízení. Zdroj: www.terko.cz

Topné koberce: Během 5 minut až 30°C

Elektrické nebo teplovodní podlahové vytápění ohřeje povrch podlahové krytiny na cca 28°C. Topné koberce svůj povrch ohřejí o dva stupně více a to na celých 30°C do 5 minut od zapnutí. Za přibližně stejnou dobu (zpravidla ale i kratší) se koberec ochladí. Koberec se zapíná spínačem, který je součástí přívodního kabelu. Elektrické zapojení může být dvojí: na 220V nebo na 12V (to se používá zejména tehdy, je-li koberec určen do vlhkých místností). Topné koberce pro 220V je možné připojit na střídavý proud 230V/50Hz (běžně využívá několik domácích spotřebičů) a topné koberce pro 12V je možné připojit pouze na okruh 12V nebo rovněž na střídavý proud 230V/50Hz přes transformátor 230V/12V (podobně, jako je tomu u přívodního kabelu k TV nebo k PC), využít lze také auto-zástrčku.

Topné koberce: Jaká je spotřeba?

Spotřeba energie topného koberce závisí na jeho rozměrech. Topný kobereček o velikosti 40×60 cm má výkon 45W. Hodina provozu stojí přibližně dvacet haléřů a při osmi hodinách denně stojí provoz zhruba 1,6 Kč. Takový kobereček je vhodný pro vyhřívání obuvi nebo pro ohřátí nohou při delším sezení. Výkon větších koberců je 260W na 1m2 a hodina provozu stojí 1,2 Kč. Při osmihodinovém provozu spotřebuje 1m2 koberce elektřinu za 10 Kč.

Topné koberce využijí i chovatelé domácích zvířat
Topné koberce využijí i chovatelé domácích zvířat. Zdroj: www.terko.cz

Údržba topného koberce a bezpečnost

Topné koberce se udržují stejně, jako běžné koberce. U mokrého čištění je ale třeba dodržovat jedno pravidlo. Čistit se smí zásadně jen ve chvíli, kdy jsou odpojeny od elektrické sítě. Čištění by mělo probíhat co nejrychleji (neprat!) a v okolí přívodního kabelu by koberec neměl navlhnout vůbec. Po čištění se musí nechat volně uschnout, v žádném případě se ještě mokrý nesmí uvést do provozu nebo sušit v sušičce na prádlo.

Přívodní kabel představuje riziko pro malé děti nebo domácí zvířata. Abyste zabránili jakémukoli styku s kabelem, můžete jej schovat do elektrolišty. Při delším odstavení koberec od elektrické sítě odpojte úplně. Než koberec opět nebo úplně poprvé zapojíte do sítě, ujistěte se, že z něj nekoukají žádné cizí předměty, rovněž do něj žádné předměty nevpichujte. O vhodném fixování koberce k podlaze se poraďte s prodejcem.

Autor: Jana Poncarová