fbpx

Infrapanely: Vyplatí se jako hlavní zdroj vytápění?0

Vytápět byt nebo dům elektřinou nemusí být příliš drahé, použije-li se ten správný zdroj. Vytápění infrapanely, neboli topnými obrazy, může být levnější než vytápění plynem. Jaké jsou výhody infrapanelů? Kolik stojí a jak vysoké jsou provozní náklady?

Výrobci topných těles se předhánějí s nabídkami svých produktů a přesvědčují zákazníky, že právě ten jejich výrobek nám přinese úsporné řešení i tepelnou pohodu. Ne vždy se ale vyplatí investovat do poměrně drahých zařízení jen proto, abychom ušetřili jeden či dva tisíce ročně. Návratnost investice by se měla pohybovat v rámci několika let, nikoli desetiletí. A jak si stojí infrapanely? Vyplatí se jejich provoz?

„Klasické topné obrazy se cenově pohybují mezi 3 000 Kč až 20 000 Kč.“

Princip topných obrazů je založen na vyzařování infračervených vln, tedy energie, kterou vydává i slunce nebo lidské tělo.  Na rozdíl od slunce ale topné obrazy žádné UV paprsky nevydávají. Infračervené vlny neohřívají vzduch jako běžná topná tělesa (např. radiátory), ohřívají pouze předměty, nábytek a dostupnou plochu v místnosti. Od těchto prvků se pak začne ohřívat i vzduch. Podobný systém vytápění můžeme najít například u kachlových kamen, která rovněž vydávají sálavé teplo.

Reklama

 

Elektrické topné systémy pouze s FENIX!

Jsme specialisté na výrobu a prodej elektrických topných systémů. Jsme nejvýznamnějším tuzemským producentem elektrických topných systémů.

 

ECOSUN – jsou sálavé topné panely, pracující na principu infračerveného záření.
ECOFILM – jsou originální stropní nebo podlahové topné fólie.
ECOFLEX – jsou léty prověřené bytové přímotopné elektrické konvektory.
ECOFLOOR – jsou topné kabely a rohože pro vnitřní i vnější použití.
Mramorové panely MR, skleněné panely GR/GRT – jsou sálavé topné panely pro vnitřní použití.

inzerce

Vytápění infrapanely

Při vytápění radiátory zpravidla bývá mezi stropem a podlahou několikastupňový rozdíl, u podlahy je teplota až o 8°C nižší než u stropu. Děje se tak kvůli stálému proudění vzduchu. Ohřátý vzduch stoupá vzhůru ke stropu, tam se ochladí a padá dolů k podlaze. „Naopak při vytápění infrapanely konvekční proudění vzduchu v místnosti není tak vysoké jako u vytápění radiátory – místnost je vytápěna primárně infrapanelem, a tak rozdíl mezi podlahou a stropem bývá do 1° – 2°C,“ vysvětluje Pavel Charvát ze společnosti USby. Místnost se vytápí rovnoměrně, není tedy podstatné, zda ležíme na zemi nebo stojíme u stropu. Teplota v jakékoli části místnosti bude téměř vždy totožná.

Infrapanel o příkonu 600W hravě vytopí místnost o 30m3
Infrapanel o příkonu 600 W hravě vytopí místnost o 30m3. Zdroj: www.usby.cz

To ale neplatí v případě, že infrapanelu či jinému infra tělesu bude překážet nějaký kus nábytku. Infračervené záření postupuje prostorem stejně jako světlo a narazí-li na překážku, bude za ní chladno (stejně jako se vytvoří stín za předmětem, je-li osvětlen). Infrapanel by tedy měl stát či viset na takovém místě, ze kterého bude mít ten nejlepší „výhled“ do místnosti. Někdy se místnost nedá přizpůsobit tak, aby infrapanel ohřál každý její kout, proto se musí často přistoupit k instalaci dvou těles. Obě infra tělesa pak stačí pořídit s nižším příkonem.

 

Vytápění na Nazeleno.cz

    – Elektrické přímotopy: Ano, nebo ne?

    – Kalkulačka ceny tepla 2011/2012

    – Dřevo na vytápění: Jak ho vybrat?

    – Cena plynu před topnou sezónou

Stropní nebo stěnový infrapanel

Stropní a stěnové infrapanely vypadají na první pohled jako stejná topná tělesa, která ve skutečnosti mají celkem podstatné rozdíly ve vytápění. Stropními infrapanely není možné vyhřát celou místnost rovnoměrně, ohřívá se pouze podlaha a jen minimální část povrchu nábytku. Tímto způsobem dochází k ohřátí asi 40 % dostupného povrchu v místnosti.

Stropní infratopení je vhodné pro velké haly a sklady, vyznačují se výhradně sálavou tepelnou složkou bez vytváření konvekce (proudění)“, sděluje Pavel Charvát. V domácnostech se hodí do místností, které jsou svými rozměry spíše delší nežli širší a nejsou zde kladeny větší nároky na vytápění. Může se jednat například o schodiště, chodbu, koupelnu nebo jiné místnosti (např. prádelna).


Vše o cenách elektřiny, plynu a o vytápění najdete na www.cenyenergie.cz

Stěnové infrapanely jsou konstruovány s konvekční vzduchovou mezerou, která umožňuje lepší prohřívání místnosti. „Při instalaci na zeď s úhlem sálání infrapanelů cca 45° do stran je primárně ohřátá větší část stropu, podlahy a stěn. Tím pádem je pokryto až 80 % povrchů v místnosti“, dodává Pavel Charvát. Je tedy logické, že stěnové infrapanely vytápí efektivněji.

Infrapanely: Výhody a nevýhody

Jedna z výhod infrapanelů spočívá například v minimální cirkulaci vzduchu, nedochází téměř vůbec k víření prachu a alergenů v místnosti. Mohou být vhodnou alternativou v domácnostech, v nichž žijí alergici nebo astmatici. Tělesa jsou nenáročná, nepotřebují vůbec žádnou údržbu a jejich životnost se pohybuje mezi 30–50 lety. Za další možné pozitivum lze označit vysoušení zdiva během vytápění. Je-li vnější hydroizolace domu nenarušená, pak se skutečně jedná o pozitivní funkci infrapanelu. Pokud je ale jen zčásti porušená, zdivo neustále vlhne a zároveň je vysušováno infrapanelem. Dochází tak nejen k jeho poškozování, ale i k plýtvání energie, kterou by panel mohl vyzařovat do interiéru.

Topné obrazy nenarušují svou přítomností vzhled interiéru
Topné obrazy nenarušují svou přítomností vzhled interiéru. Zdroj: www.usby.cz

Vysoušení zdiva v případě nenarušené hydroizolace se kladně podepíše také uvnitř domu, nedochází zde k vlhnutí stěn a následně k plísním. Některé poznatky však hovoří o opaku. Ačkoli je povrch zdí a nábytku ohřátý, teplota vzduchu je o několik stupňů nižší než při vytápění běžnými topnými tělesy. To se může odrazit na jiných předmětech v bytě (např. oděvu ve skříních), kam infravlny nedosáhnou a ty mohou začít vlhnout a plesnivět.

Od instalace infapanelů může někoho odrazit třeba i taková maličkost, jako je zima pod stolem. Opět se zde jedná o „stín“, přes který se infračervené vlny nedostanou. Hlava a tělo bude v teple, nohy nikoliv. Tepelná pohoda však nastává ve chvíli, kdy jsou tyto hodnoty naopak, nohy a tělo zůstává v teple, hlava je v chladnějších vrstvách vzduchu.

Kam topné obrazy nepatří?

Prostory, kam topné obrazy přijdou, by měly mít co nejméně překážek. Podstatnou roli zde hraje stavební materiál. Infrapanely by v žádném případě neměly viset na zdech ze sádrokartonu nebo na skleněných výplních, neměly by viset ani naproti oknu.

Podklad musí co nejlépe akumulovat teplo, vhodná je například cihla, tvárnice, beton nebo dřevo (hodí se také do srubových staveb). Infrapanely by měly viset dostatečně vysoko, aby na ně nedosáhly děti nebo domácí zvířata. I když v případě kontaktu kůže a panelu nemůže dojít k popálení (je zde vysoký tepelný odpor), dodržovat bezpečnost se vyplatí. Povrch panelů totiž dosahuje 90°-110°C.

Kolik infrapanely stojí a jak drahý je jejich provoz?

Ceny infra těles se odvíjí od jejich příkonu, zpracování, velikosti a případně tvaru. Klasické topné obrazy se cenově pohybují mezi 3 000 Kč až 20 000 Kč. Nejlevnější typy panelů mají zpravidla také nejnižší výkon (80 W–200 W) o maximálních rozměrech 500 x 500 mm (kromě čtvercového tvaru je možné zakoupit i obdélný tvar např. o rozměrech 460 x 260 mm). Jedná se o základní zpracování, zpravidla v bílé barvě bez potisku s rámem či bez rámu. Infrapanely v méně obvyklých tvarech (sloupy, koule) jsou i několikanásobně dražší než nejdražší topný obraz. Do ceny všech infrapanelů se rovněž promítne barevné provedení, potisk nebo jakákoli ruční malba.

Výrobci infrapanelů uvádějí, že náklady na vytápění jsou nižší, než náklady při vytápění plynem. Například rodinný dům o rozloze 140m2 na vytápění infrapanely spotřebuje elektřinu v hodnotě necelých 22 000 Kč.

Tabulka ukazuje porovnání nákladů při vytápění různým topným zařízením
Tabulka ukazuje porovnání nákladů při vytápění různým topným zařízením. Zdroj: www.usby.cz

Tepelná ztráta takového domu (nezateplený Porotherm 44 cm) je zhruba 7kW, infrapanely by bylo možné použít s příkonem cca 7,5 až 8 kW“, upřesňuje Pavel Charvát. S instalací infrapanelů (nebo jakýchkoliv elektrických přímotopů) je možné u svého dodavatele elektrické energie žádat o přímotopnou sazbu. Společnost ČEZ nabízí přímotopnou sazbu D45d, ve které je po dobu 20 hodin denně nižší cena za elektřinu. Při vytápění plynem stejného objektu jsou roční náklady o necelých 6 000 Kč vyšší.

Jak zjistíte příkon infrapanelů?

Výpočet příkonu infra těles je individuální, záleží nejen na velikost místností, ale i na seskupení nábytku, počtu oken v místnosti apod. Přesný příkon dokáže spočítat odborná firma, která se na instalaci infrapanelů specializuje. Obecně je ale nutné držet se cca 20 W na 1m3. Do místnosti o 50m3 by tedy teoreticky měl přijít panel o příkonu 1 000 W.

 

Autor: Jana Poncarová