fbpx

Elektrické přímotopy: Rychle zahřejí a nezruinují nás0

Vytápění elektrickými přímotopy je příjemným způsobem, jak se rychle ohřát v mrazivých dnech. Topení přímotopy nemusí být tak drahé, jak se na první pohled zdá. Jaký přímotop koupit do domácnosti, aby efektivně topil a nezruinoval rodinný rozpočet?

S příchodem studených a sychravých dní se každý z nás těší, až přijde z venku domů, zatopí si a příjemně se ohřeje. Našim největším přáním většinou je, aby nás teplo domova zahřálo co nejdříve po příchodu. K okamžitému a spíše příležitostnému vytápění jsou na trhu k dispozici elektrické přímotopy, které můžeme využít právě ve chvílích, než se ohřeje těleso ústředního vytápění nebo kamna.

„Celoroční vytápění rodinného domu pomocí přímotopů vyjde na 30 – 50 000 Kč.“

Na trhu najdeme velké množství přímotopů, což nám může zkomplikovat výběr. Jak vybrat topné zařízení, které nám bude vyhovovat jak po stránce funkční, tak i finanční? Pokusme se na elektrické přímotopy podívat zblízka a zhodnotit jejich vlastnosti.

Reklama

Výrobci nabízejí několik druhů přímotopů. Teplovzdušný ventilátor, tepelný konvektor nebo také zářiče – ať už halogenové nebo infračervené, které častokrát známe z dřívějšího vybavení panelových domů. Jinou alternativou jsou ještě olejové radiátory.

Chcete se rychle ohřát? Pořiďte si teplovzdušný ventilátor

Pokud byste si rádi vytopili některou z uzavřených místností bytu, zvolte přímotop s ventilátorem (např. horkovzdušný ventilátor). Veškerá elektrická energie přiváděná do ventilátoru je přeměňována na teplo v odporových článcích, které je pak ventilátorem vyháněno do prostoru. Díky tomuto zařízení se vzduch v místnosti ohřeje velmi rychle. Mínusem je ale zvíření prachových částic v prostoru. Ventilátor můžete použít klidně i na bodové zahřátí, například studených nohou. Toto zařízení však nemá žádnou tepelnou setrvačnost – tzn., že hřeje jen tehdy, pokud je zapnuto.

Tepelný konvektor můžete doma použít jako klasické topení


Tepelný konvektor můžete doma použít jako klasické topení. Zdroj: http://images1.hdpi.com

Cena horkovzdušných ventilátorů se povětšinou pohybuje v rozmezí 400 -1 700 Kč. Sehnat lze ale i zařízení o ceně nižší a naopak tělesa, jejichž cena klidně překročí 3 000 Kč. Cena narůstá s vyšším výkonem, značkou nebo moderním designem.

Teplovzdušné ventilátory jsou povětšinou přenosné a můžeme je umístit kdekoli v bytě. Na trhu objevíme ale i ventilátory určené k zavěšení, které se díky svému designu mohou stát i neotřelým doplňkem interiéru.

  • Tip: Vizuálně i technologicky zdařilé výrobky naleznete např. mezi teplovzdušnými radiátory od Gorenje. Díky zabudovanému zvlhčovači vzduchu a prachotěsnému filtru se budou starat také o čistý vzduch a správnou úroveň vlhkosti v místnosti, což ocení především alergici a lidé s dýchacími problémy.
Za halogenový zářič dáte od pár stovek korun až po několik tisíc – záleží hlavně na designu
Za halogenový zářič dáte od pár stovek korun až po několik tisíc – záleží hlavně na designu. Zdroj: www.knutsfordguardian.co.uk

Velkou výhodou přímotopů je jednoduchá regulace

Podobným typem přímotopu je tepelný konvektor. V tomto případě je nasáván studený vzduchu do spodní části zařízení, uvnitř je ohříván a zpět se do místnosti vrací ohřátý horní částí. Konvektory se dají použít pro vytápění menších místností coby klasický radiátor, jejich regulace je totiž velmi jednoduchá a vytápění jednotlivých obytných částí se snadno přizpůsobí požadavkům. Pro zrychlení cirkulace teplého vzduchu v místnosti také můžete zvolit konvektor s ventilátorem.

Teplý vzduch, který z konvektoru vychází, tedy zajišťuje celkový pohyb vzduchu po místnosti a postupně předává teplo i ostatním předmětům. Klasické konvektory se prodávají jako stojací zařízení, ale existují i v závěsném provedení. Běžná cena konvektorů se pohybuje zhruba od 700 do 2 000 Kč.

Zářiče: teplo rychle a bez víření vzduchu

Mezi přímotopy můžeme zařadit také halogenové a infračervené zářiče. Jednou z jejich největších výhod je, že jsou velmi lehké, skladné a díky tomu jednoduše přenosné. Zářiče fungují tak, že ohřívají nejprve předměty a lidi v místnosti a až poté se od nich teplo odráží do prostoru. Díky tomu nevíří po místnosti vzduch (a prach) jako ventilátory. Na druhou stranu je nutno říci, že ohřívají pouze místo, na nějž je namířena jejich parabola. Hodí se proto spíše pro chvilkové vyhřátí koupelen a jiných izolovaných místností. Cena takových zařízení se nejčastěji pohybuje mezi 400 – 2 000 Kč.

Trochu jiným typem přímotopu je olejový radiátor. Ten vypadá téměř jako klasický radiátor a jeho hřejivost se také klasickému radiátoru podobá. Na rozdíl od něj je však pojízdný. Největší výhodou olejového radiátoru oproti ostatním typům přímotopů je, že má velkou tepelnou setrvačnost. Znamená to, že si sice na jeho úplné rozehřátí nějakou dobu počkáte, potom ale příjemně hřeje i dlouhou dobu po vypnutí.

Infračervené zářiče většina z nás zná z panelákových koupelen
Infračervené zářiče většina z nás zná z panelákových koupelen. Zdroj: www.bmh.co.nz

Jak už název napovídá, olejové radiátory jsou naplněny olejem, který je v nich ohříván elektrickým proudem. Výhodou je, že jsou téměř bezúdržbové a mají dlouhou životnost. Naopak nevýhodou je větší spotřeba energie, kterou si na vyhřátí místnosti vyžádají. Cenově se toto zařízení nejčastěji pohybuje mezi 1 000 až 2 500 Kč.

Kolik elektřiny přímotopy spotřebují a kolik zaplatíme za teplo?

Důležitým kritériem přímotopů je, aby měly pro vytápění námi zvoleného prostoru dostatečný výkon. Podle odborníků by se u přímotopů mělo počítat zhruba s 35 – 40W na kubický metr obestavěného prostoru. Záleží ale především na izolačních vlastnostech stavby, které se u různých typů budov liší. Většina přímotopů má přitom maximální výkon 1 000 až 2 000W, na termostatu je výkon nastavitelný většinou do tří možných poloh.

Pokud se tedy pro vytápění domácnosti přímotopy rozhodnete, počítejte s celkově vyššími náklady než u jiných typů vytápění. Celoroční vytápění rodinného domu pomocí přímotopů vyjde až na 30 – 50 000 Kč.

Olejový radiátor vypadá jako klasický radiátor na kolečkách
Olejový radiátor vypadá jako klasický radiátor na kolečkách. Zdroj: http://img.diytrade.com

Finanční a energetickou náročnost přímotopů si můžeme ukázat na jednoduchém příkladě. Pokud vezmeme situaci, kdy konvektor s příkonem 2 000W bude zapnut 10 hodin denně po dobu 30 dní, pak doba provozu bude celkově 300 hodin za měsíc. Pokud budeme předpokládat sazbu  D02d, která činí 4 482Kč/MWh, pak celkové měsíční náklady budou 2 700 Kč. Je tedy vidět, že provoz takového přímotopného tělesa není nejlevnější záležitostí. Pokud si však přímotop zapneme jednou denně zhruba na 2 hodiny, zaplatíme jen 540 Kč.

U přímotopů dbejte na bezpečnost

Důležitou součástí výběru přímotopných zařízení by mělo být ověření jejich bezpečnosti, především u zařízení určených do koupelen. Je nutno vědět, kde bude zařízení umístěno a podle toho pak vybrat takový model, který bude mít dostatečné krytí (například proti stříkající vodě). I během jejich používání je nutné dbát na bezpečnost; nenechávejte zapnuté teplomety v dosahu hořlavých materiálů a zcela bez dozoru.

Celkovou výhodou přímotopných zařízení je jejich nízká pořizovací cena. Pokud si ale spočítáme celkové náklady na jejich provoz, je jasné, že je výhodné omezit jejich použití především pro příležitostné vytápění.

Autor: Redakce Nazeleno.cz