fbpx

Jakou podlahu na podlahové vytápění?0

Rozhodli jste pro podlahové topení, ale nevíte si rady, jakou podlahovou krytinu na něj zvolit? Ne všechny nabízené podlahy jsou vhodné pro podlahové vytápění. Je potřeba se přesně informovat, zda by se vytápěním podlaha neponičila nebo nedocházelo ke zbytečným tepelným ztrátám.

O tom, že v novostavbě bude podlahové vytápění, bývá rozhodnutu, ještě před zahájením výstavby. Stejné načasování by mělo být i při výběru podlahy. Vzniká tak prostor pro podrobné naplánování délky topných okruhů. Je to z důvodů, že některé podlahové krytiny nejsou vhodné.

Teplovodní, nebo elektrické?

Lépe si stojí podlahové vytápění teplovodní. Je doporučováno většinou prodejců i odborníků. Někteří lidé se v tomto případě obávají prasknutí trubek. Prodejci ovšem garantují životnost trubek až na 50 let a více. Elektrické topení nabízí tři druhy:

  • Odporové dráty zalité mazaninou
  • Topné rohože
  • Topné folie

Vlastnosti

Podlahové krytiny vhodné na podlahové vytápění musí mít určité vlastnosti. Základním kritériem je hodnota odporu kladeného vedení tepla podlahovou krytinou. Ten by neměl překračovat hodnotu Rb 0,15m2K/W. Obecně se, logicky, nedoporučují dobré tepelné izolanty, jako je 4centimetrová dubová deska, naopak vhodnými budou dobré tepelné vodiče, jako je například keramika.

Vhodné podlahy

Jak již bylo řečeno, ideální podlahovou krytinou, jsou podlahy z materiálů, které výborně vedou teplo. V opačném případě by funkčnost podlahového vytápění byla značně omezena a docházelo by k velkým tepelným ztrátám. Mezi nejlepší podlahy patří:

  • Keramické a minerální podlahy
  • Podlahy z plastů
  • Dřevěné podlahy

Naopak nevyhovující jsou koberce metráž, které zabraňují a pohlcují teplo od podlahového vytápění. V případě, že by se trvalo na koberci, je důležité, aby byl maximálně 10 mm a nebyl podlepený filcovým pásem, který je výborným izolantem.

PVC

Dnešní PVC neboli polyvinylchlorid je umělý materiál, který je odolný vůči oděru i vodě, pružný, rovnoměrně stálý a nenáročný na údržbu se snadnou pokládkou. PVC podlahy mají také mimo jiné výbornou tepelnou vodivost.

Dřevěné podlahy

I dřevěné podlahy jsou vhodné pro podlahové vytápění, pokud budou splňovat určitá kritéria. Je nutné používat dřevěnou podlahu přímo určenou pro podlahové vytápění. Je potřeba volit co nejmenší formáty. Je to kvůli roztažnosti dřeva, které reaguje na chlad a teplo a podlaha, tak neustále pracuje. Při pokládce dřevěné podlahy je důležité zvolit vhodné lepidlo, které zůstane neustále elastické.

Keramické a minerální podlahy

Keramická podlaha je nejlepší variantou pro podlahové vytápění. Má nejvyšší tepelnou vodivost, spolu s kamenem nebo kabřincem. Bohužel keramická podlaha se nehodí do všech místností, většinou se využívá do chodeb, koupelen nebo vstupních hal. Velmi oblíbená jev zahraničí.

Autor: Komerční sdělení