Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekcePartnerem pro vytápění je Poptávej.cz

Pece a hypokausty: Staronové způsoby vytápění rodinných domů

Sálavé teplo je znovuobjevený způsob vytápění. Do českých domácností se nyní vrací pece, kachlová kamna a hypokausty. Jaké jsou jejich výhody? A proč je sálavé teplo tak oblíbené?

21. 05. 2018 | Jana Poncarová

Ve zkratce:

Kamna s hypokaustním vytápěním často nejdete v ekologických domech. Jedná se o velmi úsporný a příjemný druh vytápění. Taková kamna jsou však velká, jde doslova o dominantu obytného prostoru domu.

Říká se, že kachlová kamna a pece jsou vrcholem kamnářského řemesla. Pořízením kachlových kamen do svého domova pozvete úsporné vytápění s nenáročným provozem. Sálavé akumulační krby přitom mají řadu podob – od klasických kachlových staveb až po moderní velkoplošnou keramiku nebo kamna obložená přírodní žulou.

Pece a hypokausty

V souvislosti se sálavým vytápěním se setkáte se slovem hypokauston nebo hypokausty, které je původem z řečtiny a ve volném překladu znamená „topení zdola“. Tento způsob vytápění byl známý už ve starověkém Řecku. Později se dostal i do Evropy a dnes se k němu vrací moderní ekologické stavitelství.

Hypokaustní vytápění je typické sálavým teplem. Ze zdroje tepla se stává dominanta domu, proto je vhodné myslet na umístění kamen, krbu nebo pece už při samotném projektu. Dům je v podstatě postaven kolem kamen. Hypokausty lze umístit i do již postaveného domu, většinou se ale nevyhnete větším úpravám a zásahům do konstrukce.

Dům je v podstatě postaven kolem kamen.

Důležité je porozumět tomu, jak hypokaustní vytápění funguje. Princip je založený na rozložení tepla na velké ploše a hmoty, z níž se potom energie uvolňuje sáláním. Představit si můžete rozložitou pec, která akumuluje teplo a ještě několik hodin poté, co oheň vyhasl, vydává energii. Důležité je použití vhodných materiálů, využívá se například mastek, který má výborné akumulační vlastnosti. Současné hypokausty také využívají principy uzavřené cirkulace tepla.

Těžká kamna s velkou akumulací tepla jsou dominantou interiéru. Mohou mít nejen starý tradiční vzhled, ale také moderní design. Foto Kamnářství Křivonožka

Krbová akumulační kamna

Jak už jsme zmínili, hypokaustní systém může mít řadu podob. Jednou z nich jsou i kachlová krbová kamna, která ovšem nezaměňujte za tradiční kachlovou pec. Kachlová krbová kamna naplňují principy hypokaustu, protože dokážou akumulovat teplo a potom ho sálat. Jsou úsporná, efektivní a nenáročná na provoz.

Slouží především jako primární zdroj vytápění, nikoli k přitápění jako běžná krbová kamna. Krbová kamna s kachlovým obkladem mívají pomalejší náběh, chvíli jim trvá, než se zahřejí a naakumulují. Na druhou stranu, teplo sálají ještě několik hodin po vyhasnutí. V dobře navržených a dostatečně velkých kamnech tohoto typu stačí obvykle pořádně zatopit jen na část dne - obvykle dopoledne, o vytápění domu ve zbytku času a v noci se pak postará akumulace.

Kachlová kamna ve staré chalupě. Foto Pixabay.com

Kam se hodí hypokaust?

Akumulační sálavé vytápění je vhodnou volbou do novostaveb, zejména do domů postavených ze dřeva, které mají nízkou tepelnou setrvačnost a nízkou schopnost akumulace. Pece a kachlová kamna totiž dokážou uvolňovat teplo 6 až 24 hodin, a to v závislosti na schopnostech použitého akumulačního materiálu.

Související články

Tagy: Vytápění, Podlahové vytápění, Krby, Kamna

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize DAKON

Tradiční český výrobce kotlů na tuhá paliva

<!-- -->
NOSRETI velkoobchod s.r.o.

Jsme dodavatelé a v Ostravě také prodejci tepelných čerpadel, solárních kolektorů a klimatizací vlastní…

<!-- -->
HAAS+SOHN Rukov, s.r.o.

Tradiční český výrobce krbových kamen, krbových kamen s výměníkem, kachlových kamen, krbových vložek,…

<!-- -->
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

rekuperační jednotky, teplená čerpadla, vzduchotechnika

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!