fbpx

Partneři sekce

Osm největších mýtů o vytápění0

Zajištění vytápění rodinných domů a bytů je v současné době velmi jednoduché a účinné, zvláště pokud je použit moderní kotel. Velmi často se však o vytápění objevuje celá řada polopravd a mýtů. Na některé jsme se podívali.

Správná teplota při vytápění bytů či domů by měla být taková, aby se jeho obyvatelé cítili příjemně, pro někoho to může být teplota vyšší, pro jiného zase nižší. Nemělo by však docházet ke zbytečnému přetápění, kdy je teplota v místnosti příliš vysoká a vzduch má nižší vlhkost – ani jedno není dobré pro zdraví.

Stejně tak příliš nízká teplota může být příčinou různých nemocí a nachlazení, platí však jednoduché pravidlo, že v místnostech určených ke spánku má být teplota nižší, než v ostatních částech bytu. Kolem ideální teploty a především pak v souvislosti s jejím udržováním a způsobem vytápění se objevuje řada obecných rad, které nemusejí být vždy pravdivé a relevantní.

Reklama

1. Čím výkonnější kotel, tím lépe

Na jednu stranu by se mohlo zdát, že výkonný kotel je základem pro správné vytápění domů a bytů, ovšem ne vždy to platí. Kotel, respektive jeho výkon, by měl být přizpůsoben prostorám, které je třeba vytápět. Výkon kotle musí odpovídat tepelné ztrátě domu. Jen v takovém případě je dosaženo optimální účinnosti a ekonomického provozu, ať už je zdrojem tepla cokoliv.

V opačném případě totiž kotel nepracuje na plný výkon, a nemůže tak dosáhnout nejvyšší účinnosti, která je pro efektivní a ekonomické vytápění potřeba. Špatné dimenzování kotle pak vede ke zvyšování spotřeby a emisí – zejména v okamžiku, kdy kotel funguje na spodní výkonové hranici. Z hlediska úspor je nejlepší využívat kotel co nejvíce na plný výkon.

2. Po zimě je dobré vypustit vodu z radiátorů

Další častý mýtus, kterého se drží především uživatelé starších radiátorů, doporučuje vypustit po zimě vodu, která slouží jako tepelné medium. Vypouštění vody z radiátoru nemá žádný racionální důvod. Valná většina radiátorů je vyrobena z pevných materiálů, které jsou odolné a perfektně utěsněné.

Naopak vypuštění vody z radiátoru může být příčinou koroze vnitřních částí, po opětovném napuštění vody do radiátoru pak může voda prostupovat drobnými prasklinami a koroze dále postupuje. „Ideálním řešením jsou v takovém případě například litinové radiátory, které mají velmi dlouhou životnost a jsou dostupné v mnoha designových provedeních,“ doplňuje Kamil Tomčík ze společnosti VIADRUS.

3. Litina se dlouho zahřívá a rychle vychladne

Z pohledu vytápění je litina výhodným materiálem především pro svoji odolnost dlouhodobou funkčnost – mnoho litinových kotlů je provozováno bez jakékoliv poruchy několik desítek let. Jedná se o generacemi prověřený materiál, a to nejen v topenářství.

Pravdivá je pouze první polovina tvrzení. Litina se sice o něco déle zahřívá, jelikož je masivnější a má jiné vlastnosti než tepelně lépe vodivá ocel. Na druhou stranu však litina lépe udržuje teplo a dokáže ho uchovat až o několik hodin déle. Mimo jiné i proto jsou litinové kotle a radiátory dlouhodobě oblíbené – mají o něco delší „rozjezd“ ale chladnou pomaleji.

4. Moderní kotle jsou bezúdržbové

Ke správnému fungování každého kotle je důležitá odborná revize. Aby moderní kotle vyhověly emisním normám a držely si nízkou spotřebu, jsou vybaveny řadou technických prvků, které zefektivňují spalování. Odborníci doporučují servis kotle každý rok, nejlépe v letních měsících. Správně seřízený a vyčištěný kotel má nízkou spotřebu paliva a bude fungovat spolehlivě a bezpečně.

Přestože to legislativa domácnostem přímo nepřikazuje, doporučuje se moderní plynové kotle nechat jednou za rok zkontrolovat odborníkem. Foto 123rf.com

Bezúdržbovost se týká spíše používání kotle z pohledu uživatele, který nemusí do provozu nijak složitě zasahovat a naopak si může užívat tepelného pohodlí a regulaci teploty nechat na moderních pokojových termostatech.

5. Dálkové vytápění je finančně nejvýhodnější

Mnoho bytových družstev i majitelů bytových domů stojí před otázkou, zda využívat systém dálkové distribuce tepla, nebo přejít na využívání lokální kotelny či vlastního kotle. Dálkové vytápění již v současné době není tak výhodné, jako tomu bývalo dříve, a to především vinou kontinuálního zdražování tepla.

Využití vlastního plynového kotle tak může značně snížit náklady na vytápění, nemluvě o tom, že při provozování vlastního kotle si mohou obyvatelé domů a bytů zatopit podle vlastní potřeby a nemusí být závislí na dodávkách centrálního vytápění, ať už se jedná o dobu během dne, kdy topit, nebo o potřebu dřívějšího zatápění v podzimních měsících. Velmi však záleží na cenách tepláren. v některých lokalitách s přechod na vlastní zdroj tepla bytovým domům vyplatí více, jinde je finanční návratnost takového kroku delší.

6. Udržovat stálou teplotu je levnější než místnost znovu vytápět

Udržovat celý den v bytě pokojovou teplotu je zbytečné a neekonomické, po dobu, kdy v bytě či domě nikdo není, se vyplatí teplotu snížit a teprve po návratu domů opět místnosti vyhřát. Současné pokojové termostaty již bez problémů zvládnou udržovat teplo přesně podle potřeby – ráno, když se vstává a celá rodina je na nohách je tepleji, naopak v průběhu dne může termostat zajistit nižší teplotu a před návratem rodiny domů ji zase zvýší.

Litinové radiátory se opět vrací do módy. Jde sice o starou technologii, litina však má své výhody. Foto 123rf.com

Velkým pomocníkem mohou být moderní jednotky pro ovládání kotle a vytápění v domácnosti. V současné době je již možné si kotel zapnout i vzdáleně pomocí mobilní aplikace nebo počítače, takže v domě je teplo přesně tehdy, kdy to obyvatelé potřebují, a to i když se vrátí v jinou dobu než je běžné.

7. Elektřina je čistý zdroj tepla

Při vytápění elektřinou vnímá majitel i jeho sousedé prakticky nulové emise a obtěžující kouř – na první pohled se tedy jedná o nejčistší zdroj tepla. Je však třeba si uvědomit, že elektřina se musí nějakým způsobem vyrobit, a pokud nepochází z obnovitelných zdrojů – jako je voda vítr nebo slunce – je jejím nejčastějším zdrojem elektrárna, která často nepatří mezi ekologická zařízení. Jako výhodné se elektrické vytápění jeví hlavně v nízkoenergetických a pasivních domech, které mají malou tepelnou ztrátu a nevyžadují velký zdroj tepla. Naopak výhodou elektrických systémů vytápění a ohřevu teplé vody je snadné připojování fotovoltaických panelů.

8. Vytápění pevnými palivy je nejvýhodnější

Vytápění domu pomocí kotle či kamen na pevné palivo sice patří mezi nejlevnější řešení, je však třeba se na tento typ vytápění podívat detailněji, aby bylo možné výhodnost posoudit. Především starší kotle produkují vyšší množství emisí a jejich účinnost není tak vysoká, jako u nových kotlů. Ty mají nejen čistší provoz, ale obvykle splňují i emisní třídu 5 a také Ekodesign.

Alternativou pro kotel na pevná paliva jsou například moderní plynové kondenzační kotle, které přinášejí uživatelům vyšší komfort při obsluze, jelikož není třeba pravidelně přikládat palivo.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi