fbpx

Partneři sekce

Na co si dát pozor při výběru krbových a kachlových kamen0

Krbová kamna jsou velmi příjemným, úsporným a ekologickým zdrojem tepla pro každý rodinný dům. Vybrat si taková kamna, která do vašeho interiéru esteticky a funkčně dobře zapadnou, však nemusí být jednoduché. Ve spolupráci s odborníky z firmy Haas+Sohn, která kvalitní kamna vyrábí již 160 let, jsme pro vás připravili několik tipů.

Primární a sekundární spalování

Při výběru krbových kamen se určitě setkáte s termínem primární a sekundární spalování a primární, sekundární a terciární vzduch. Při primárním spalování hoří samotné dřevo podobně jako v jakémkoli ohni venku. Pod dřevo – nejčastěji přes popelník a rošt – se přivádí primární vzduch. Ten je nejdůležitější hlavně při zapalování kamen. Pro provoz krbových kamen je pak důležité sekundární spalování, kdy dochází k hoření plynných zplodin vzniklých při primárním spalování. Na sekundárním spalování se podílí sekundární vzduch, který je přiváděn zpravidla otvory v zadní části kamen. Některá kamna  pak nabízí také přívod tzv. terciárního vzduchu, který pomůže spálit všechny zbytky hořlavých zplodin.

Jak je z předchozího textu patrné, velmi důležitou vlastností krbových kamen je kvalitní regulace přístupu primárního, sekundárního a případně i terciárního vzduchu. Například krbová kamna Haas+Sohn nabízí velmi komfortní regulaci přístupu vzduchu pomocí jednoho regulátoru. Snadno tak kamna uvedete do požadovaného režimu, bez nutnosti složitých operací s několika klapkami.

Údržba a čistění výměníku

Mezi velmi praktické funkce krbových kamen patří také ohřev teplé vody. Proto některé tipy kamen obsahují také výměník, který vodu v zásobníku ohřívá. Výměník je ale potřeba jednou za čas vyčistit od sazí a dehtu například drátěným kartáčem. Měl by být proto dobře přístupný. Kamna Haas+Sohn umožňují díky patentované technologii čistit výměník z vnějšku pomocí stírací lišty a se zavřenými dvířky. Právě možnost snadného čistění výměníku signifikantně zvyšuje uživatelský komfort.

Uzavíratelný přívod vzduchu

Důležitý detail, na který se často zapomíná. Tak by se dal označit uzavíratelný přívod vzduchu. Díky uzávěru můžete kamna, která právě netopí, dobře utěsnit a nedochází tak ke ztrátě tepla z místnosti odtahem do komína.

Plotýnka, výměník, případně externí přívod vzduchu?

Moderní krbová kamna mají celou řadu funkcí. Jako praktická se může ukázat například plotýnka, díky které budete mít stále v pohotovosti teplou vodu nebo horký čaj. O výměníku tepla jsme se již zmínili, takže si připomeňme, že krbová kamna mohou také ohřívat teplou vodu pro vaši domácnost. Jde o velmi ekologický a úsporný způsob ohřevu vody. Do světa krbových kamen začíná pronikat také externí přívod vzduchu, který se běžně používá u plynových kotlů. Krbová kamna s externím přívodem vzduchu je pak možné používat i v dobře zateplených nízkoenergetických domech, protože nedochází ke spalování již ohřátého vzduchu v místnosti.

Možností je zkrátka hodně, a to jsme ještě nezmínili třeba design a provedení. Krbová kamna si zkrátka můžete vybrat přesně podle svých požadavků. U výrobců s širokou nabídkou, jako je právě Haas+Sohn, si určitě snadno vyberete taková krbová kamna, která dobře splní všechny vaše požadavky.

Více informací najdete na www.haassohn-rukov.cz.

Autor: Komerční sdělení