fbpx

Partneři sekce

Moderní a úsporné vytápění domu. Jaké jsou možnosti?0

Hodí se pro váš dům podlahové vytápění, infrapanely, automatický kotel nebo tepelné čerpadlo? Možností je mnoho. Důležitá je tepelná pohoda, ale i ceny energie a částka za pořízení a montáž. Přečtěte si, jaké jsou možnosti moderního a úsporného vytápění.

Za okny kvetou stromy a radiátory nebo kamna „spí“. Možná ale právě sedíte nad plány svého domu, stavíte či rekonstruujete a řešíte, které topení je moderní a zároveň úsporné? Poradíme vám. Možností vytápění domu je velké množství. Podívejte se, zda se pro váš dům lépe hodí podlahové vytápění, podlahové konvektory, infrapanely, automatické kotel, krb nebo tepelné čerpadlo.

Nevíte, čím a jak vytápět dům?

Při plánování vytápění je důležité odpovědět na tři otázky:Reklama

  1. Jakou energii využíváme.
  2. Jakým způsobem teplo po domě rozvádíme.
  3. Jakou teplotu k vytápění potřebujeme.

Podlahové vytápění

Předností podlahového systému vytápění je především možnost využít nízkoteplotní zařízení k efektivnímu vytápění domu. Často se proto využívá podlahové/stěnové vytápění ve spojení s tepelným čerpadlem nebo kondenzačním kotlem. Obě zařízení totiž umí dosáhnout výborné účinnosti právě ve spojenís nízkými teplotami topných médií, což je v případě podlahového topení méně než 40 °C.

Podlahové topení je moderní a úspornou možností vytápění domu
Podlahové topení je moderní a úsporné. Foto: Thinkstock.com

Vytápění se tak stává energeticky úsporné. Jednak proto, že je vyšší účinnost zdroje tepla, a také proto, že díky sálavému teplu z nahřáté podlahy stačí udržovat nižší teplotu vzduchu a tím se sníží tepelné ztráty při větrání. Roční náklady mohou být při použití podlahového topení o něco nižší než při vytápění radiátory a také teplota je v místnosti rovnoměrnější.

Podlahové vytápění

Více o podlahovém vytápění čtěte v článku Podlahové vytápění: Návod, jak na to

Podlahové konvektory

Jejich hlavní výhodou je, že nejsou vidět, nikde nepřekáží, a přesto efektivně vytopí dům nebo byt. Tak by se daly popsat podlahové konvektory Mohou být elektrické nebo mohou používat jako topné médium vodu z kotle ústředního topení.

Podlahový konvektor se skládá z nerezového žlabu, uvnitř kterého je výměník, případně ještě ventilátor. Vrchní pochozí část (mřížka) je vyrobena z hliníku nebo ze dřeva, je pevná a odolná. Konvektor topí na principu proudícího vzduchu. Studený vzduch klesá do vnitřní části konvektoru, kde se ohřeje topnou vodou ve výměníku. Ohřátý vzduch poté stoupá vzhůru do prostoru, a to buď přirozeným způsobem nebo pomocí ventilátoru.

Podlahové konvektory

 

Více o podlahových konvektorech čtěte v článku Podlahové konvektory: Úsporné elektrické vytápění?

 

Automatické kotle

Pohodlné a bezpracné vytápění se nemusí nutně vztahovat pouze na plynové kotle, tepelné čerpadlo nebo solární kolektory. Těmto zdrojům v poslední době začínají zdatně konkurovat kotle na tuhá paliva, které jsou zcela či téměř automatické. Vytápění tuhými palivy je levnější než vytápění plynem a při použití dřevěných pelet i ekologické.

SERIÁL: Moderní vytápění

   – Podlahové vytápění: Návod, jak na to

   – Podlahové konvektory: Vyplatí se?

   – Automatické kotle – levné vytápění

   – Infrapanely jako hlavní zdroj vytápění

   – Efektivní přitápění: Jaký zdroj vybrat

   – Přímotopy: Zahřejí a nezruinují nás

Obsluha automatických kotlů je přitom minimální. Jedna z výhod automatických kotlů je patrná již z jejich názvu, jsou téměř či zcela samoobslužné. To se týká nejen automatického zapalování, ale i dopravy paliva do kotle nebo vynášení popela mimo spalovací prostory. V automatickém kotli můžeme spalovat i uhlí. Ale nejpohodlnějším, nejspolehlivějším a bezesporu nejekologičtějším palivem jsou dřevěné pelety.

V automatickém kotli můžete spalovat i pelety
V automatickém kotli můžete spalovat i pelety. Foto: Thinkstock.com

Automatické kotle mají i jiné přednosti, mezi které patří třeba možnost spalování ekologického paliva a nízké provozní náklady nebo paměť pro několik druhů paliv. Některé funkce kotle nemají v „základní výbavě“ a je třeba počítat s jejich dokoupením – jde například o zmiňované vynášení popela nebo o lambda sondu (měří kvalitu spalin a řídí množství přiváděného vzduchu, spalování paliva je pak efektivnější).

Automatické kotle

 

Více o automatických kotlích čtěte v článku Automatické kotle: Levné topení bez práce

 

Infrapanely

Princip infrapanelů (některé mají podobu „topných obrazů“) je založen na vyzařování infračervených vln. Jedná se tedy o sálavý přenos energie podobně jako je tomu u slunce. Na rozdíl od něj ale topné obrazy nevydávají žádné UV paprsky. Infračervené záření neohřívá vzduch jako běžná topná tělesa (například radiátory), ohřívají se primárně  předměty, nábytek stěny či podlaha v místnosti. Od těchto ploch se pak začne ohřívat i vzduch. Podobný systém vytápění můžeme najít například u kachlových kamen, která rovněž vydávají sálavé teplo.

Při vytápění radiátory zpravidla bývá v špatně izolovaných domech mezi stropem a podlahou několikastupňový rozdíl, u podlahy může někdy teplota být až o 8 °C nižší, než u stropu. Děje se tak kvůli stálému proudění vzduchu. Ohřátý stoupá vzhůru ke stropu, tam se ochladí a padá dolů k podlaze. „Naopak při vytápění infrapanely konvekční proudění vzduchu v místnosti není tak vysoké jako u vytápění radiátory – místnost je vytápěna primárně infrapanelem, a tak rozdíl mezi podlahou a stropem bývá do 1 °C až 2 °C,“ vysvětluje Pavel Charvát ze společnosti USby. Místnost se vytápí rovnoměrně, není tedy podstatné, zda ležíme na zemi nebo stojíme u stropu. Teplota v jakékoli části místnosti bude téměř vždy totožná.

Infrapanely

 

Více o infrapanelech čtěte v článku Infrapanely: Vyplatí se jako hlavní zdroj vytápění?

 

Krby a krbová kamna

Splnit si sen o krbových kamnech krbu v interiéru je čím dál snazší. Krby na biolíh nebo elektřinu totiž nepotřebují komín, a proto si je mohou dopřát i lidé v panelových domech. Topná funkce takových krbů je  spíše doplňková, ale platí, že krby a krbová kamna se mohou stát i dominantním a estetickým prvkem místnosti.

Zda budou krbová kamna nebo krby sloužit jako dekorace nebo zdroj vytápění, je třeba promyslet před jejich pořízením. Dekorativní krby jsou dodávány s minimálním výkonem, zpravidla jsou tedy i mnohem levnější než krbová kamna určená k vytápění a mají často jen malou účinnost. Například krb s otevřeným ohništěm má až o 85 % nižší tepelnou účinnost než kamna s krbovou vložkou. Výběr krbů a krbových kamen přirozeně určuje i typ bydlení. V panelovém bytě si těžko vybudujeme krb, který potřebuje komín. Naopak rodinný dům nebývá omezen podobnými podmínkami, a proto v něm lze instalovat například krby a krbová kamna na tuhá paliva.

Tepelnou pohodu zajistí krbová kamna s teplovodním výměníkem
Tepelnou pohodu zajistí krbová kamna s teplovodním výměníkem.
Foto: Archiv Nazeleno.cz

Krby krbová kamna nemusí vytápět pouze jednu místnost, teplo lze „rozdělit“ do několika místností, a sice instalací teplovodního výměníku nebo využitím teplovzdušných rozvodů. Teplovzdušné rozvody zajistí odvod teplého vzduchu za pomoci flexibilních hadic, které jsou napojeny na krbovou vložku a rozvedeny do dalších pokojů. To je zvláště výhodné u domů s nízkými tepelnými ztrátami, kde by se pokoj, v němž jsou krbová kamna, velmi rychle přetopil. Teplovzdušné rozvody krbů a krbových kamen se nedoporučují v případě, že je v domě astmatik či alergik. Teplovzdušnými rozvody se šíří nejen teplo z kamen, ale i prach, alergeny a další látky, které na nemocné působí negativně.

Krby a krbová kamna

 

Více o krbech a krbových kamnech čtěte v článku Krby a krbová kmna: Biolín, plyn, dřevo nebo elektřina

 

Tepelné čerpadlo

Ceny energií neustále rostou a s nimi i náklady na ohřev vody a vytápění obytných prostor. Snížit náklady domácnosti znamená začít výrazně šetřit nebo se poohlédnout po jiném a levnějším způsobu vytápění. Jednou z možností je volba tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo země-voda

Tepelné čerpadlo země-voda dokáže využít energii uloženou v podzemí k vytápění objektů či ohřevu vody. V létě je možné celý proces obrátit a naopak chladit vnitřek domu (klimatizace). Potřebné teplo se může brát z vrtů, jejichž hloubka dosahuje 50 až 200 metrů pod povrchem země nebo z takzvaných zemních kolektorů..

Tepelné čerpadlo země-voda

 

Více o tepelném čerpadlu země-voda čtěte v článku Tepelné čerpadlo země-voda: Vyplatí se?

 

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Další možností je tepelné čerpadlo, které získává teplo z venkovního vzduchu v okolí budovy. Výhodou takovéhoto řešení je kromě relativně jednoduché instalace, umožňující využití tepelného čerpadla i v objektech, kde s ním původně nebylo uvažováno, neustálý přísun tepelné energie daný přirozeným prouděním vzduchu v atmosféře.

Na druhou stranu tepelná čerpadla vzduch-voda se na rozdíl od čerpadel země-voda, popř. voda-voda musejí vyrovnávat s daleko větším rozsahem pracovních teplot, což se odráží ve vyšších provozních nákladech. Na kompresor i regulaci systému s čerpadlem tepelného čerpadla vzduch-voda jsou kladeny velké nároky, a proto se určitě vyplatí investovat do kvality a nesnažit se ušetřit za každou cenu – jak na projektu, tak na dodávkách zařízení.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

 

Více o tepelném čerpadlu vzduch-voda čtěte v článku Tepelné čerpadlo vzduch-voda: Efektivně topí i chladí

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz