fbpx

Partneři sekce

Kotlíkové dotace pozvolna přichází: Jak si dobře vybrat kotel na tuhá paliva0

Při výběru kotel na tuhá paliva je klíčová hlavně tepelná ztráta domu. Ve hře jsou ale i další faktory. Proto je dobré vše konzultovat s odborníky.

Kotel na dřevo nebo na pelety? Automatický nebo poloautomatický? Investovat raději více anebo ušetřit za levnější variantu? Pokud zvažujete nákup kotle na pelety, podobných otázek, které vás při procesu rozhodování napadnou, bude mnoho. Pokusíme se na ně odpovědět a zeptali jsme odborníků, čeho si při výběru kotle na pelety všímat a podle jakých parametrů vybírat
Foto: Thinkstock.com

Jak vybrat správný kotel

Pokud se zeptáte odborníka, čím se při výběru kotle na pelety řídit, odpoví vám jednoduše: Zvažte své cenové možnosti a sepište si požadavky, které od zařízení očekáváte. Důkladně si prostudujte technické parametry a výsledek „vypadne“ sám.

Reklama

Nabídky kotlů celé řady výrobců jsou dnes široké a tak stačí jen vybrat produkt splňující definované požadavky. „Kotel není auto, které si můžete před nákupem odzkoušet. Proto je vhodné si u výrobce kotlů vyžádat kontakt na zákazníka, kterého lze navštívit,“ radí při výběru kotle Tomáš Šimek ze společnosti Verner.

Co jsou to PELETY?

 • ekologicky ušlechtilé palivo vyráběné především z dřevní a okrajově z rostlinné biomasy
 • dřevěné pelety se dodávají v podobě slisovaných granulí kruhového průřezu
 • jsou ohleduplné k životnímu prostředí
 • vytápění peletami může být bez­obslužné, jako při použití elektrokotle nebo plynového kotle
 • jsou skladné a snadno se s nimi manipuluje
 • umožňují nezávislost na dodávkách fosilních paliv jako je plyn nebo uhlí
 • výhřevnost pelet se pohybuje okolo 18 MJ/kg a předčí tak i některé druhy uhlí
 • k vytápění průměrného rodinného domu je ročně zapotřebí 4-5 tun pelet

Zdroj: Ceska-peleta.cz

Technické možnosti a obslužnost

Je pro vás prioritou automatický kotel, který doma zatopí téměř bez práce? Pak se pečlivě zajímejte o to, jakou obsluhu vámi vybraný model vyžaduje. „I když spousta výrobců používá pro svá zařízení označení „automatický kotel“, jedná se o mylnou informaci, neboť tyto kotle nejsou plně automatické a vyžadují denně, popřípadě obden, obsluhovat,“ uvádí podrobnosti Libor Směja z firmy Esel. Podle něj by se taková zařízení měla podle normy nazývat „kotle se samočinnou dodávkou paliva do hořáku“. Tento typ kotlů většinou vyžaduje obsluhu zhruba jednou za 24 hodin.

„Obsluze topení věnuji tak čtvrt až půl hodiny na dosypání paliva, vyčištění a další drobné údržbové práce,“ říká majitel kotle na pelety ze západních Čech. Příkladem těchto poloautomatických kotlů jsou například kotle od výrobců Benekov, Ponast, nebo Licotherm.

Jaký kotel vybrat?

 • Automatický kotel a komplexní systém

 • Jak vybrat kotel na tuhá paliva?

 • Pelety a brikety jsou v létě levnější

 • Nejzajímavější novinky v oblasti vytápění

 

Tou pohodlnější variantou jsou skutečně bezúdržbové kotle, kde je potřeba uskladnit cisternu s celoroční zásobou paliva a vynést popel 3-4krát za rok. U těchto zařízení se bez obsluhy obejde dodávání paliva ze skladu do zásobníku, zapálení paliva i čištění spalovací komory. Jedná se tedy o skutečně automatické kotle (například Verner, Guntamic). „Na první pohled jsou plně automatické kotle dražší. Stojí zhruba 300 tisíc ve srovnání s ostatními za 120-140 tisíc. Pokud by ale zákazník zatoužil po příslušenství ke kotli českého výrobce s cílem dostat ho na stupeň automatizace, jako má kotel plně automatizovaný, bude výsledná částka stejná,“ doplňuje Směja.

Cena kotlů

Vybírat můžete mezi kotly za 100 tisíc, ale na trhu jsou i trojnásobně dražší. Pořizovací cena ale není všechno, vhodné je zvážit i výši budoucích provozních nákladů. Libor Směja vysvětluje nepsané pravidlo: „Čím dražší kotel si koupíte, tím levnější budete mít provoz.“ Podle něj je rozdíl, který zákazník zaplatí za topnou sezonu, až poloviční. „Můžete se setkat s majitelem českého kotle na pelety, který nadává, protože dá za topnou sezonu 40 tisíc korun s investicí do kotle za 150 tisíc, na druhé straně ale stojí spokojený uživatel kotle s investicí za 300-350 tisíc korun, jehož náklady na topnou sezonu se pohybují okolo 22 tisíc korun. A to už jsou významné rozdíly,“ srovnává Směja.

Kotel s hořákem a nádrží. Foto: Atmos

Rozdíl způsobuje především rozdílná spotřeba paliva pro výrobu stejného množství tepla pro dům. Na ceně kotle se také velmi často odráží jeho životnost. U kvalitního kotle (například u rakouských kotlů Guntamatic) výrobce garantuje i 40letou životnost, zatímco u levnějších běžných variant se obvykle životnost uvádí okolo 15 let. „Za dobu životnosti dražšího kotle tak zaplatíte tu levnou variantu nejméně dvakrát, ne-li třikrát,“ říká Směja. Ptejte se prodejců také na kvalitu a provedení výměníku – tedy té části, kde dochází k předávání tepla z plamene do otopné vody. Jde totiž o nejnamáhanější část kotle. Některé kotle s vertikálním výměníkem jsou například konstruovány tak, že v nich nedochází k přímému kontaktu plamene s vlastním tělesem výměníku. Taková konstrukce výrazně zvyšuje životnost celého kot

SERIÁL magazínu Nazeleno.cz
Jak snadno spočítat tepelné ztráty

A kolik zhruba v kotli na pelety spotřebujete paliva? Stačí mít přehled, jaká je tepelná ztráta vašeho domu. „Dům o tepelných ztrátách 20 až 25 kW spotřebuje 5 až 7 tun (palet) za sezonu a cena kvalitních dřevěných pelet se momentálně pohybuje v rozmezí mezi 4 až 6 tisíci korun za tunu,“ říká Petr Cankař z firmy Atmos. Za sezonu tak z peněženky vytáhnete zhruba 20-40 tisíc korun.

Topit pouze peletami nebo i dřevem?

Zvažujete zvolit kotel kombinovaný? V takovém kotli můžete spalovat nejen pelety, ale i dřevo a další suroviny. Takový kotel doporučuje odborník Tomáš Šimek: „Problémem u dřevních pelet je omezený zdroj suroviny a z tohoto důvodu nelze předvídat jejich cenu a vyráběné množství ani v horizontu pěti let, což je z pohledu investice do kotle velice krátká doba. Z tohoto důvodu by měl být automatický kotel připraven i na spalování alternativních pelet, případně obilí a další biomasy.“

– Přečtěte si víc: Jak mít teplo v chalupě, i když uvnitř ve všední den nikdo není

Některé kotle umožňují změnu paliva z pelet a kusové dřevo a obráceně zcela automaticky. Častěji však potkáte kotel, kde je nutné – většinou jednoduchým způsobem – upravit spalovací komoru. Tato úprava většinou spočívá v manuální výměně retorty – prostoru, kde palivo hoří. pěři přechodu na jiný typ paliva je proto nutné mít kotel odstavený.

Toužíte po pohodlí? Ovládat můžete kotel i na dálku

Je pro vás pohodlí prioritou? Pak se vám určitě zalíbí možnost řídit topný systém elektronickou ekvitermní regulací, která v závislosti na vnitřní a venkovní teplotě a čase zvládne objekt optimálně vytápět. „Taková regulace uspoří bez problémů až 20 % nákladů na vytápění,“ říká Petr Cankař. Otopný systém můžete pohodlně ovládat pomoci mobilního telefonu, a to nejen zapínat a vypínat, ale i získávat důležité informace o celém systému.

Skladovat pelety po pytlích nebo ve skladu?

Vlastní podstatnou otázkou, o které se s realizační firmou nebojte poradit, jsou i prostorové možnosti pro skladování pelet a jejich dopravování ke kotli. Orientačně je pro každý kW tepelné ztráty budovy potřeba asi 0,9 m3 skladovacího prostoru pro pelety.

Různé typy úpravy kotelny. Foto: Atmos.

Jednou z možností je automatizovaná kotelna, kdy podavače zajišťují přísun paliva podle aktuálního požadavku kotle. „Silo na pelety se jednou až dvakrát za sezonu nechá naplnit peletami z cisterny, stejně jako kdybychom topili topným olejem nebo propan-butanem. Zásobník na pelety by měl být optimálně co nejblíže ke kotli, anebo pokud je silo dále je možné použít pneumatickou dopravu pelet přímo ke kotli,“ vysvětluje Petr Cankař.

Tak vypadá ta pohodlnější možnost, kdy je přísun paliva automatizovaný. Pokud ale prostorové možnosti pro sklad nemáte nebo chcete ušetřit, můžete pelety skladovat v pytlích a manipulovat s nimi ručně. „Většina stávajících majitelů kotlů kupuje pelety v igelitových pytlích po 15 kilogramech vyskládaných na europaletě o váze jedné tuny. Ideální je tedy pokud můžeme pelety do sklepa zavést přímo na paletě nebo je poslat sešupem po pytlích,“ říká Petr Cankař.

Finančně zajímavá možnost – Kotlíkové dotace

Financování nového kotle vám mohou velmi usnadnit i známé Kotlíkové dotace. Jejich další kolo začne v některých krajích již tento podzim a v rámci programu je možné získat docela vysokou státní podporu na koupi nového ekologičtějšího kotle. Má to ale několik háčků – dotace se poskytují na modernizaci, Je tedy nutné již vlastnit kotel starý. Vlastnictví pak dokladujete při podávání žádosti fotografií a prohlášením. V některých případech je také podmínkou zároveň provedené drobné opatření na snížení energetické  náročnosti domu, jako je třeba výměna oken, či dveří. Výše dotace na kotel na biomasu může činit v některých případech až 120 000 Kč.

Jaké jsou výše kotlíkových dotací?

Typ zdroje tepla Výše dotace*
Kotel na uhlí 70 %
Plynový kotel 75 %
Kotel na biomasu 80 %
Tepelné čerpadlo 80%

*) Dotace v procentech uznatelných nákladů na nový kotel nebo tepelné čerpadlo a další práce spojené s jeho instalací. Uznatelné náklady je možné dokladovat až do výše 150 000 Kč.

 

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz