fbpx

Partneři sekce

Konec topné sezóny je tady. Pět tipů pro koupi nového plynového kotle0

S koncem topné sezóny nastává ideální období pro úvahy nad možnou výměnou stávajícího plynového kotle za nový účinnější a úspornější. Připravili několik tipů pro koupi nového kotle a modernizaci topení ve vašem rodinném domě či bytě.

Při volbě plynového kotle je nutné pečlivě zvážit několik skutečností. Chybou je pořídit si kotel slabý i příliš silný, v úvahu je dobré vzít i možnost kvalitní regulace. A zvažte investici do kondenzačního kotle, při dodržení optimálních provozních podmínek má nejúspornější provoz. Dobrý impulsem pro výměnu kotle může být i dotační program Nová zelená úsporám. Pokud se chystáte na zateplení, výměnu oken a další úpravy pro snížení energetické náročnosti vašeho domu, náklady na pořízení nového kotle bude možné do podkladů pro dotaci zahrnout.

Reklama

Pořiďte si kotel s odpovídajícím výkonem

Pozor na výkon – slabý kotel je chyba, větším problémem však může být kotel zbytečně silný. Účinnost starších plynových kotlů se nezřídka pohybuje pouze okolo 70 %. Moderním a účinnějším plynovým kotlům proto stačí na vytopení vašeho bytu či domu o něco menší výkon. Nekupujte zbytečně silný kotel, obzvlášť v případě že se v létě chystáte nebo jste nedávno zateplili fasádu domu. Parametry nového kotle je dobré konzultovat s odborníkem, měly by totiž odpovídat tepelným podmínkám vaší domácnosti. Příliš silný kotel se často spíná a nepracuje tak v ideálním a nejúspornějším režimu. Naopak slabý kotel váš dům či byt pochopitelně nevytopí.

Vytápění na Nazeleno.cz.

  • Jak si změřit náklady na vytápění

  • Cenový přehled krbů

Pozor na regulaci

S výkonem plynového kotle také souvisí možnosti jeho regulace. Kvalitní kotel by měl umět pracovat s co nejvyšší účinností i při regulovaném výkonu v rozsahu 20 až 100 %. A to nebývá u levnějších zařízení běžné. Velkou část topné sezóny totiž většinou postačí topit pouze v intenzitě čtvrtiny až poloviny plného výkonu kotle, a proto je úsporný provoz kotle na nižší výkon důležitý. Obecně platí, že potřeba dobré regulace kotle narůstá hlavně v moderních novostavbách s kvalitními a dobře izolujícími stěnami a nízkou tepelnou ztrátou celého domu.

Investice do kondenzačního kotle se většinou vyplatí

Kondenzační kotle pracují s účinností až 109 %. Je to dáno tím, že pro ohřev otopné vody dokáží využívat i kondenzační teplo ze spalin. Tato zařízení jsou tedy velmi úsporná a i přes mírně vyšší cenu se jejich pořízení vyplatí. Vyšší náklady na pořízení kondenzačního kotle se při dnešních cenách plynu vrátí za několik let provozu. Výrobci například udávají návratnost někde okolo tří let, praktické zkušenosti jsou samozřejmě trochu jiné – hovoří se o horizontu cca 5 – 6 let.

Pozor na možnosti regulace. Většinu topné sezóny stačí jen polovina výkonu kotle

Všechny typy kondenzačních kotlů navíc můžete využít také pro ohřev teplé vody. Tím se jejich rentabilita dále zvyšuje. Pozor však na některé nevýhody kondenzačních kotlů – kondenzát (vodu) je zapotřebí odvádět do odpadu, kotel na něj proto musí být připojený. Kondenzační kotel navíc ohřívá otopnou vodu na nižší teplotu – nejvyšší účinnost má proto hlavně s podlahovým topením či s moderními radiátory.

Závěsný kondenzační kotel se hodí hlavně do bytů a kanceláří. Je vhodné, aby umožňoval sání vzduchu zvenku. Nebude tak mít příliš velký vliv na klima v místnosti. Kotle tohoto typu je možné použít také jako průtokové ohřívače vody. (Foto: Ferroli.it)

Na kolik vás přijde samotný kondenzační kotel, zjistíte velmi rychle ze stránek výrobců. Podle Jaroslava Buryana, projektového vedoucího společnosti Viadrus, se kondenzační kotle pro běžný rodinný dům pohybují v cenové relaci cca od 25 – 55 000 Kč bez DPH. Cenu kotle může navýšit zásobník na teplou vody, který se spolu s kotle prodává v jednom celku. Cena však v takovém případě bývá menší, než v případě nákupu těchto zařízení odděleně. „Záleží jednak na značce, jednak na tom, jak je kotel vybaven. Zda je určen pouze pro vytápění, nebo má zabudován ohřev teplé vody pomocí tepelného výměníku, nebo je vybaven integrovaným bojlerem,“ vysvětluje Buryan.

Nepotřebují opravu i radiátory?

Právě radiátory jsou důležitou součástí otopného systému, ale mnoho lidí je při rekonstrukcích topení v domě či bytě opomíjí. Zatímco moderní kondenzační plynové kotle nejúsporněji pracují s teplotou otopné vody 40 až 50 °C, starší radiátory bývají konstruovány na teplotu vyšší. Právě proto je dobré staré radiátory vyměnit za nové určené pro menší teplotní spád. Kondenzační kotle jsou také výhodné při zapojení do systémů podlahového vytápění. V takovém případě stačí teplota otopné vody jen necelých 40 °C.

Další důležité funkce kotlů

Moderní kotle nabídnou kromě úsporného provozu také další užitečné funkce. Jednou z nich je možnost takzvané ekvitermní regulace. Při ní je výstupní teplota vody z kotle regulována podle venkovní teploty, kterou zaznamenává čidlo na vnější stěně domu. Spolu s časovým programováním (režimy den/noc) a automatickou regulací tak dosáhnete nejúspornějšího provozu bez nutnosti se o pracovní režim a výkon kotle příliš starat.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi