fbpx

Partneři sekce

Kdy vyměnit radiátor? Právě teď!0

Blíží se zima a s ní i otázka, jak velký účet nám vystaví za vytápění. Teď s tím lze ještě něco dělat, na jaře už bude pozdě! Máme pro vás radu, jak ušetřit a v hlavní roli bude radiátor.

Jsou úspory, které mohou být velmi zásadní, nicméně jejich hlavní nevýhodou je, že se na nich musí shodnout všichni nájemníci v domě, a to je proces složitý, náročný a zdlouhavý. Jistě tušíte, že hovoříme o zateplení domu, střechy, společných prostor nebo výměně oken a vstupních portálů. Neexistuje něco, co můžeme udělat sami, bez nutnosti překonávat neochotu a negativní přístup ostatních nájemníků? Máme pro vás velmi dobrou zprávu. Existuje! Jedná se o výměnu původních článkových radiátorů za nové, deskové.

Jak mohu ušetřit pouhou výměnou radiátoru?

Původní radiátory jsou v našich domech již desítky let. Přestože je topné medium čas od času vypouštěno a naplňováno, dochází k usazování kalů a materiálu, který se z vnitřní strany litiny uvolňuje. Doba, po kterou tyto radiátory používáme, je velmi dlouhá a tak i vrstva kalu dosahuje vysokých hodnot. V některých případech je to více než 50 % výšky radiátoru. Takovým radiátorem nemůže topné medium proudit, a tak klesá účinnost přenosu tepla z těles do prostoru, a my musíme ohřívat zbývající část tělesa na vyšší teplotu, což způsobuje zásadní pokles účinnosti radiátoru a výrazně vyšší náklady.

Další nevýhodou je vlastní umístění radiátoru a jeho velikost. U starších radiátorů se požadovaný výkon řešil počtem článků. Výška a vodní objem byly tudíž téměř stejné pro všechna tělesa. Toto způsobilo, že radiátor je sice umístěn pod oknem, nevykrývá však jeho celou šířku. V topné sezoně pak studený vzduch proudí okolo radiátoru, zůstává u podlahy a to způsobuje v interiéru tzv. pocit chladných nohou. Pociťujeme chlad a tak kvůli nerovnoměrnému rozvrstvení teplot mezi podlahou a stropem vytápíme místnost na vyšší teplotu. Vzhledem k tomu je spotřeba tepla a s tím spojené náklady vyšší.

Zateplené domy potřebují i lepší radiátory

Další negativní vlastnost původních radiátorů se projevuje zejména u domů, které byly revitalizovány, obzvláště pak u těch, kde bylo provedeno zateplení a výměna oken. Výrazné snížení tepelných ztrát představuje změnu i v oblasti zdroje tepla a vyvážení celé otopné soustavy. Do místnosti musíme dodat menší množství tepla a navíc potřebujeme, aby zdroj lépe reagoval na tepelné změny. Článkové radiátory mají velký objem topného media a tak mají velkou tepelnou setrvačnost. Dochází k přetápění prostoru, i když je radiátor osazen termoregulační hlavicí. Naopak moderní deskové radiátory KORADO mají nízký objem vody a tak daleko rychleji a efektivněji reagují na tepelné změny. Díky tomu nedochází k přetápění místností.

Mezi největší výhody patří volba optimálního rozměru tak, aby radiátor byl umístěn pod celým oknem, jak je vidět na ilustračním obrázku. Studený vzduch nemůže radiátor obejít a díky tomu dochází k výrazně rovnoměrnějšímu rozložení teplot v místnosti. Toto rozvrstvení způsobuje příjemnou tepelnou pohodu při celkově nižší spotřebě tepla.

Úspory, kterých můžeme takto dosáhnout, se průměrně pohybují kolem osmi procent. Tato hodnota staví výměnu radiátorů do pozice nejefektivnějšího opatření v porovnání s ostatními, která se v rámci revitalizací realizují.

„Bílá bariéra“ prolomena

Výměna radiátoru je věc časově nenáročná a dá se říci, že radiátory v třípokojovém bytě zkušená montážní firma provede v průběhu jednoho dopoledne. Radiátory lze vyměnit i v průběhu topné sezony, aniž by bylo nutné vypouštět topné medium. Je dobré zdůraznit, že není nutné realizovat výměnu v rámci celého otopného systému domu, dokonce ani bytu. Je pochopitelně možné vyměnit radiátor v jedné místnosti našeho bytu a vyzkoušet si výše popsané přínosy. Radiátory mohou být osazovány standardními termoregulačními hlavicemi a poměrovými měřiči topných nákladů. Jsou navrhovány tak, aby se staly vkusným designovým doplňkem našeho interiéru. Dokonce byla prolomena i známá „bílá bariéra“, a můžeme si pořídit radiátor v různých barvách tak, aby náš interiér doplňovaly a staly se jeho estetickou součástí.

Je zde ještě jedeno velké plus, které jsme zatím nezmínili. Je to úspora prostoru v místě, kde je radiátor instalován. Původní radiátory mají hloubku až 25 cm. Deskové radiátory mají díky své konstrukci hloubku maximálně 15 cm. Ušetříme tedy 10 cm prostoru, přičemž všichni, kdo bydlíte v menších bytech, víte, že každý ušetřený centimetr je malé vítězství. Nesmíme ještě zapomenout na to, že hrany deskových radiátorů jsou oblé, a díky tomu je eliminováno riziko poranění nebo úrazů.

Výměna radiátorů tak přináší zajímavou úsporu vašich nákladů na vytápění, a v neposlední řadě i výrazné zvýšení tepelné pohody a oživení designu vašeho interiéru.

Další informace naleznete na www.korado.cz.

 

Autor: Komerční sdělení