fbpx

Zapojení kamen/krbu s teplovodním výměníkem0

Kamna či krby nemusí být určeny pro topení v jedné místnosti. Stále populárnější systémy s teplovodními výměníky umožní využít energii pro vytápění celého domu nebo dokonce ohřev užitkové vody. Co kamna a krby s teplovodním výměníkem přináší za výhody a na co si dát pozor?

Stále oblíbenějším zdrojem vytápění rodinného domu či chalupy jsou kamna nebo krb s teplovodním výměníkem, které využívají získanou energii k dotápění celého domu a neslouží tedy pouze jako lokální topidlo. Pokud se pro kamna či krb s teplovodním výměníkem rozhodnete, je nutné zvážit několik faktorů.

10 tipů pro provoz kamen/krbu s teplovodním výměníkem

1. Výkon kamen s teplovodním výměníkem rozdělujeme na výkon „do vzduchu“ (výkon, který kamna předávají do prostoru, ve kterém jsou umístěna) a výkon „do vody“(výkon, který zajistí teplovodní výměník a předá jej do systému topení). Přesné dimenzování výkonu kamen do vzduchu i do vody je velmi důležité. Výkon kamen/krbu s teplovodním výměníkem si můžete spočítat zde.

2. Nízký výkon vám neumožní komfortně vytápět všechny potřebné prostory a naopak předimenzovaný výkon může vést k přetopení a neustálému škrcení přívodního vzduchu do topeniště, což vede k nadměrnému znečisťování prosklených ploch krbu a zanášení komínu.

3. Vyšší výkon lze využít ve spojení s akumulační nádrží. Toto řešení sice vyžaduje další investice, ale umožní vám vytvořit si zásobu teplé vody na dobu, kdy již nemůžete přikládat (např. v noci nebo druhý den dopoledne, kdy jste v práci).

Kamna

4. Správné zapojení kamen s teplovodním výměníkem do systému ústředního topení je mimořádně důležité pro jejich správnou funkci i dlouhodobou životnost. Instalaci kamen/krbu s teplovodním výměníkem doporučujeme svěřit profesionální topenářské firmě. Každý teplovodní systém musí být opatřen předepsanými prvky, kterými jsou především expanzní nádoba, pojišťovací ventil a oběhové čerpadlo, které je vhodné doplnit záložním zdrojem pro případ výpadku elektrické energie.

5. Teplota vody v systému nesmí být příliš nízká, protože pak způsobuje v systému nízkoteplotní korozi, která dokáže výměník zničit ve velice krátké době). Příliš chladná voda v systému dále vede k nadměrnému usazování sazí a dehtu na teplosměnných plochách výměníku, jehož výkon se tím snižuje. Tomu můžete zabránit, pokud do systému zapojíte trojcestný ventil, který pomocí zkráceného okruhu (tzv. BYPASSU) omezí dobu, kdy bude do výměníku proudit voda o teplotě nižší než 60°C, čímž se prodlouží životnost a sníží četnost čistění výměníku.

Další informace o vytápění

   – Problémy při topení v kamnech

   – Nabídka a sortiment společnosti Enbra

6. Stejně tak je nutné zabránit přehřátí vody ve výměníku, k čemuž může dojít z různých příčin, z nichž nejčastější je výpadek elektrického proudu. Čerpadlo přestane fungovat a voda ve výměníku začne vřít. Abyste tomu zabránili, můžete použít speciální CALEFFI ventil, který vodu, jejíž teplota se blíží 100°C, odpustí do kanalizace a místo ní dopustí vodu z vodovodního řádu. Tento problém můžete vyřešit také zakoupením záložního zdroje energie.

7. Kamna/krb s teplovodním výměníkem nesmí být nikdy zapojena do stejného vedení jako hlavní kotel.

8. Při zapojení kamen/krbu s teplovodním výměníkem je vhodné umístit čerpadlo v blízkosti kamen/krbu. Provoz čerpadla je hlučnější a při umístění v obytné místnosti vás může rušit. Proto doporučujeme čerpadlo umístit za zeď za kamna mimo obytnou místnost, např. do chodby, technologické místnosti atp.

9. Kamna/krb s teplovodním výměníkem jsou o něco náročnější na dobrý tah v komíně než kamna/krb bez teplovodního výměníku a to zvláště při zatápění, kdy voda ve výměníku ještě nemá optimální teplotu.

Zapojení krbových kamen do otopné soustavy
Zapojení krbových kamen do otopné soustavy

10. Prostřednictvím kamen/krbu s teplovodním výměníkem můžete ohřívat také teplou užitkovou vodu. K tomu je nutné zapojit do systému bojler, který je vyhříván teplou vodou z výměníku. Pokud je tento bojler jediným zdrojem teplé užitkové vody, je nutné na něj napojit další topnou spirálu (elektrickou nebo z plynového kotle). Výkon teplovodního výměníku v tomto případě nemusí být vyšší. Teplovodní výměník přednostně nahřívá bojler (cca 2kW) a zbylá energie je využita pro topení. Jakmile je v bojleru dosažena požadovaná teplota, je veškeré teplo předáváno do radiátorů.

Horní prohřívání – komfortní a moderní řešení

Novinkou na našem trhu je dokonalé využití tepla díky systému horního prohořívání. Tato metoda je použita u krbové vložky s teplovodním výměníkem PEPO, kde se krbová komora ze dvou třetin vyrovná suchým palivovým dřevem (cca 50 kg) a zapálí se na horní hraně. Postupně dochází k prohořívání paliva. To probíhá 8 až 12 hodin podle kvality paliva a podmínek spalování a teplo je předáváno do akumulační nádrže. Dalších 6 hodin probíhá tepelná akumulace ze žhnoucího popela, čímž se prodlužuje doba aktivního tepelného výkonu krbu až na neskutečných 18 hodin!

Schéma výměníku

Takto dosažený tepelný výkon vytvoří dostatek energie v akumulační nádrži pro dalších 24 hodin vytápění běžného rodinného domku. Po této době lze komoru opět naplnit palivem a celý cyklus opakovat, nebo postupným přikládáním omezeného množství paliva na žhavou hmotu pokračovat klasickým způsobem v provozu.

  • Výkonové parametry: 16 kW do vody, 8 kW do vzduchu, jsou zcela dostatečné pro komfortní a ekonomický provoz běžného rodinného domku.
  • Jde o čistý a bezpracný provoz s nadstandardní dobou hoření.
  • Jednoduchá a nenáročná obsluha bez nutnosti průběžného přikládání – 1 x za den.
  • Popel stačí odstraňovat z komory jednou za 14 dní, bezproblémové i v obývacím pokoji.
  • Kotlové plechy o síle 4 mm a robustní bezroštová komora se 7 mm silným šamotem vytváří krb s nadstandardní životností a užitnou hodnotou.

Krb je technologicky připraven bez jakýchkoliv úprav pro všechny typy obezdívek: mramor, beton, cihla, umělý kámen, nerez plech…

Kompletní přehled kamen s teplovodním výměníkem naleznete zde a krbových vložek zde.

Krásné chvíle strávené u krbu a nemalé úspory za plyn a elektřinu vám přeje společnost ENBRA, spol. s r.o.

Autor: Komerční sdělení