fbpx

Výměníková kamna: Ušetřete až 50 % nákladů na vytápění0

Moderní krbová kamna, to je nejen příjemný a elegantní, ale i úsporný způsob vytápění. Díky teplovodnímu výměníku s nimi totiž můžete vytápět celý byt či dům. Jak taková výměníková kamna fungují a jak se instalují? Jaký mají tepelný výkon?

Úspora energie a hlavně nákladů na vytápění jsou hlavními tématy dnešní doby. Mnoho dnešních domácností se proto vrací k využívání takzvaných obnovitelných zdrojů energie a pořízením krbových kamen nejen dosáhnou vytoužené úspory, ale pohledem na kousek živého plamene navodí příjemnou tepelnou pohodu domova.

„Výměník předává do topných těles v závislosti na typu kamen přibližně 45–75 % z celkového tepelného výkonu kamen.“

Před výběrem krbových kamen by se každý měl zamyslet, co od kamen očekává. Zdali chce vytápět jen prostor, ve kterém jsou krbová kamna umístěna, nebo vytápět celý byt či dům. Při samotném výběru by se měl rozhodovat především podle kvality zpracování, kvality používaných materiálů, podle účinnosti kamen, vytápěcí schopnosti a designu.

Krbová kamna: Úsporné vytápění s moderním designem

Mezi nevýznamnější firmy vyrábějící krbová kamna patří jednoznačně firma HAAS+SOHN Rukov, s.r.o., sídlící v severních Čechách. Tato firma neovlivňuje jen český trh, ale své produkty nabízí i v dalších evropských státech. Při výrobě se využívají nejmodernější technologie a výrobní zařízení (CNC, laser) zajišťující vysokou kvalitu výrobků a produktivitu práce, které v konečné fázi umožňují příznivou cenu pro konečného zákazníka.

Výrobky splňují veškeré požadavky na moderní topidlo, design kamen je hřejivým doplňkem moderně zařízené domácnosti i rekreační chalupy nebo tradičně pojatého interiéru. Krbová kamna se vyrábějí ve dvouplášťovém provedení, které zajišťuje podstatně nižší teplotu vnějšího pláště než ve spalovací komoře. V této mezivrstvě se ohřívá vzduch, který proudí do vytápěného prostoru a zabezpečuje konvenční ohřívání vzduchu, zbytek tepelného výkonu je předáván sálavým způsobem přes velká prosklená dvířka.

Krbová kamna vytopí nejen menší prostor, ale třeba i celý dům či byt
Krbová kamna vytopí nejen menší prostor, ale třeba i celý dům či byt

Krbová kamna s výměníkem lze připojit do otopného systému

V nabídce máme krbová kamna, krbová kamna s výměníkem, kachlová kamna, krbové vložky a krbové stavebnice. Tepelný výkon krbových kamen se pohybuje od 1,5 do 15 kW dle typu.

Zvláštní místo v nabídce představují krbová kamna s teplovodním výměníkem, se kterými lze dosáhnout značné úspory nákladů na vytápění. Krbová kamna s výměníkem jsou vhodnou volbou pro připojení topných těles či zásobníkové ohřívače vody. Je možné je ale i připojit do stávajícího otopného systému v kombinaci s elektrickým či plynovým kotlem.

Instalaci krbových kamen by vždy měla provádět odborná topenářská firma, která by měla být schopna poradit s výběrem vhodného typu krbových kamen s výměníkem. Obecně platí, že výkon výměníku by měl odpovídat výkonu radiátorů a tepelným ztrátám místností.

Výměníková kamna předají do systému až 75 % tepelného výkonu

Všechny typy výměníkových kamen firmy HAAS+SOHN mají vyjímatelný výměník, který lze dle potřeby vyjmout či naopak doplnit. Výměník je schopen předávat do topných těles (zásobníku vody) v závislosti na typu kamen přibližně 45–75 % (4,9–11,3 kW) z celkového tepelného výkonu kamen.

Krbová kamna s výměníkem jednoduše připojíte na otopný systém v domě
Krbová kamna s výměníkem jednoduše připojíte na otopný systém v domě

Krbová kamna s výměníkem musí být vždy zabezpečena proti výpadku elektrického proudu, a to buď použitím záložního zdroje (UPS 300) nebo vychlazovací smyčky, která je dodávána jako zvláštní příslušenství na objednávku k některým modelům. Jak již bylo zmíněno, vychlazovací smyčka je navržena tak, aby v plném rozsahu ochránila výměník proti přetopení při výpadku elektrické energie.

Předpokladem správné funkce a připojení je nutnost přívodu studené vody se stálým minimálním tlakem 2 bar a teplotě 15 °C, zdroj vody musí být nezávislý na výpadku elektrické energie (nejlépe vodovodní řád). Chladící voda z vychlazovací smyčky se odvádí do odpadní jímky.

Výměníková kamna nespalují kyslík v místnosti

Výkon krbových kamen také výrazně ovlivňuje terciální spalování, které bývá často označováno jako „CLEAN BURNING“ (CB). Tento systém využívá vzduchu vedeného kanálky podél spalovací komory, kde se předehřeje na vysokou teplotu, čímž podpoří kvalitnější spalování.

Toto řešení umožňuje přirozené zásobování plamene v odpovídajícím místě podle stávající potřeby a fáze hoření. Nejvýrazněji jeho funkci poznáme prostřednictvím „bočních“ plamínků v horní části spalovací komory (nad plamenem). Celý systém zvyšuje celkovou účinnost kamen, což v konečném důsledku přináší nižší spotřebu paliva.

Výměníková kamna mají vysokou účinnost
Výměníková kamna mají vysokou účinnost

U nově vyráběných modelů krbových kamen s výměníkem je nedílnou součástí externí přívod vzduchu. Někdy bývá označován i jako centrální přívod vzduchu (CPV). Pro přísun vzduchu pro spalování je využíván otvor v zadní části kamen. U výrobků firmy HAAS+SOHN je průměr hrdla 100 mm. Pro připojení trubice dochází k přisávání vzduchu z venkovních prostor, nedochází tedy ke spalování kyslíku z obytné místnosti, kde jsou kamna umístěna.

Výměníková kamna mají ochranu proti přetopení

Modely krbových kamen GRAND MAX PLUS 11 s výměníkem a KALMAR 11 s výměníkem jsou navíc vybavena pasivní ochranou proti přetopení v podobě automatické regulace primárního spalovacího vzduchu. Při výpadku elektrické energie, v momentě, kdy voda ve výměníku dosáhne teploty 95 °C, uzavře pomocí speciální termostatické kapilární klapky přívod primárního přísunu vzduchu do spalovací komory, čímž znemožní hoření.

Pro správnou funkci kamen je velmi důležitý vhodný komín. Před připojením krbových kamen ke komínu by měl být prověřen celkový technický stav komína kominickou firmou. Dále by měl komín splňovat předepsaný tah komína (cca 12 Pa) a samozřejmě průměr komína, který musí být minimálně stejně velký jako průměr kouřového hrdla krbových kamen.

Na komínový tah může mít vliv mnoho dalších faktorů, například momentální počasí, lokalita, ve které stojí dům, umístění domu v souvislosti s okolními objekty, ale i stavba, stáří a umístění komínu.

Autor: Komerční sdělení