fbpx

Vybíráme krbová kamna: Na co si dát pozor0

PRŮVODCE výběrem krbových kamen! Nechcete už platit vysoké faktury za vytápění plynem nebo elektřinou? Uvažujete nad koupí krbových kamen, která mohou sloužit jako hlavní i doplňkový zdroj tepla? Na co je důležité se ptát při výběru? Jak vybrat správná krbová kamna?

Krbová kamna jsou čím dál tím populárnější. Důvod je více než prozaický – vytápění dřevem je mnohem levnější než topení plynem nebo elektřinou. Plápolající oheň navíc zútulní naši domácnost a krbová kamna, která jsou k dostání v široké škále designu, se mohou stát zajímavým doplňkem každého interiéru.

Reklama

„Nepodceňujte správný výkon krbových kamen a poraďte se s odborníkem.“

Aby krbová kamna dobře sloužila a efektivně vytopila náš dům, je potřeba věnovat dostatečnou pozornost jejich výběru. Na co si dát pozor? Jaké parametry sledovat? Přinášíme vám podrobného průvodce výběrem krbových kamen.

Vytápění na Nazeleno

– KALKULAČKA cen tepla 2011/2012

– Vybíráme krby a krbová kamna

– Dřevo na vytápění: Jak vybírat

– Podlahové vytápění: Jak na to

Co od krbových kamen očekáváme?

Budete krbovými kamny vytápět celý dům, nebo se mají stát pouze doplňkovým zdrojem tepla? To je jedna z prvních otázek, kterou bychom si měli položit.

  • Krbová kamna jako hlavní zdroj tepla

Pokud mají krbová kamna sloužit jako hlavní zdroj tepla, je třeba zároveň rozhodnout, do jakého objektu je vybíráme. Chceme kamna na chatu či chalupu, kam jezdíme pouze na víkend a po příjezdu ji potřebujeme rychle vytopit? Pak bychom měli hledat kamna, která budou mít asi o 50 % vyšší výkon než kamna, která bychom umístili do stejně velkého, ale nepřetržitě obývaného objektu.

  • Krbová kamna jako doplňkový zdroj tepla

I v tomto případě je samozřejmě nutné zvážit, jaký výkon kamen budeme potřebovat. Zohlednit bychom měli i systém vytápění. Budeme chtít vytápět pouze jednu místnost? Pokud ji budeme potřebovat vytopit rychle, pak bychom měli sáhnout po jednoplášťových sálavých kamnech. Dvouplášťová konvekční kamna naopak ohřejí místnost pomaleji, zato na delší dobu.

Kamna mohou být zajímavým doplňkem interiéru
Kamna mohou být zajímavým doplňkem interiéru. Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

Výkon krbových kamen

Klíčovým parametrem krbových kamen je jejich výkon. Ten bychom měli vybírat s ohledem na velikost vytápěného prostoru, ale také například na kvalitu zateplení a izolace domu. Existují návody a tabulky, které nám pomohou vypočítat výkon, jenž by naše kamna měla mít.

Při výběru krbových kamen musíme kromě jejich účelu a výkonu zohlednit ještě další kritéria:

  • Chceme v nich vytápět dřevem, peletami nebo briketami?
  • Budeme krbovými kamny vytápět jednu místnost nebo celý dům?
  • Kam kamna umístíme? Budou součástí interiéru, nebo je schováme do sklepa?
  • Jaký zvolíme systém vytápění (teplovzdušná, sálavá, teplovodní kamna)?
  • Co od kamen očekáváte? Mají vyhřát celý dům nebo jen navodit příjemnou atmosféru?

Systém vytápění: Teplovzdušná, sálavá a teplovodní kamna

Když si ujasníme, co od krbových kamen očekáváme, bude pro nás snadné zodpovědět i otázku, jaký systém vytápění je pro nás ten správný. Co si představit pod pojmem systém vytápění? Zjednodušeně řečeno, jde o to, jakým způsobem kamna vyhřívají okolní prostor a jak je teplo rozváděno.

SHRNUTÍ: Kamna podle systému vytápění
Teplovzdušná kamna
U teplovzdušných kamen je základem dvouplášťová topná komora. Vzduch je mezi dva pláště komory nasáván spodní částí kamen, uvnitř kamen se ohřívá a ústí v horní nebo čelní části kamen.
Sálavá kamna
Sálavá kamna využívají akumulačních vlastností takových materiálů, jako jen například litina. Ta přebírá teplo ze spalovací komory a „vysílá“ ho do okolí, které se vlivem přirozeného oběhu vzduchu ohřívá.
Teplovodní kamna
(kamna s tepelným výměníkem)
U teplovodních kamen se neohřívá vzduch, ale voda, která je dále rozváděna pomocí teplovodního čerpadla do radiátorů. Tento typ kamen je tedy možné využít pro vytápění více místností.

Teplovzdušné vytápění

Teplovzdušné vytápění je založeno na dobré cirkulaci vzduchu v místnosti, které se může napomoci různými pomocnými ventilátory. Teplovzdušná kamna lze použít k vytápění jedné i více místností. Teplý vzduch je možné poměrně jednoduše rozvést do dalších místností – nevýhodou rozvodů je pouze to, že zároveň s teplým vzduchem je rozváděn i prach a různé pachy. Tomu se dá zabránit instalací filtrů. Dalším minusem je fakt, že tepelným ohříváním se vzduch vysušuje – tento systém není tedy nejvhodnější pro lidi s dýchacími potížemi. Výhodou tohoto teplovzdušného vytápění je ale rychlejší produkce tepla, jednoduchost a s tím související příznivější cena.

Sálavé vytápění

Jednoplášťová sálavá kamna jsou vhodná pro vytápění jedné místnosti a své okolí ohřejí velmi rychle. Jsou tedy ideálním řešením například na chatu nebo chalupu. Na rychlosti vytopení místnosti závisí i materiál, z něhož jsou kamna vyrobena. Nejrychleji teplo přijímá a odevzdává plech, nejpomaleji keramika. Kachlová kamna se tedy pomalu zahřívají, zato ale dlouho sálají teplo. Již zmiňovaná litinová kamna jsou střední cestou mezi oběma typy materiálu.

Kamna s tepelným výměníkem

Teplovodní kamna (neboli kamna s tepelným výměníkem) slouží primárně k vytápění celého objektu. Jedná se většinou o klasická konvekční kamna, u kterých je do spalinové cesty přidána nádoba na ohřev vody – výměník. Taková kamna jsou tedy vhodná pro napojení na radiátory, akumulační nádrž nebo bojler.

Výměník je schopen předávat do topných těles v závislosti na typu kamen přibližně 45–75 % z celkového tepelného výkonu kamen. Kromě toho, že kamna s výměníkem odvádějí teplo do tepelné soustavy, vydávají i sálavé teplo do místnosti – můžeme také říct, že odvádí teplo „do vody“ a „do vzduchu“.

Výkon kamen by se měl odvíjet od velikosti prostoru, který s nimi chceme vytápět
Výkon kamen by se měl odvíjet od velikosti prostoru, který s nimi chceme vytápět. Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

Kamna s tepelným výměníkem musí být zabezpečena proti výpadku elektrického proudu, a to buď použitím záložního zdroje, nebo vychlazovací smyčky. Kdyby tato opatření nebyla provedena, mohlo by dojít k přehřívání až varu vody ve výměníku.

Voda ve výměníku ale nesmí být ani příliš chladná, docházelo by tak k nízkoteplotní korozi a nadměrnému usazování dehtu a sazí, což by vedlo ke snížení účinnosti kamen, v horším případě až k jejich zničení. Proti tomu se lze také bránit; například instalací trojcestného ventilu.

Tepelná kamna jsou také mnohem více než teplovzdušná kamna náročnější na dobrý tah v komíně. Ten by se měl pohybovat mezi 10 a 12 Pa (změří ho kominík). Kromě toho bychom si také měli změřit vnitřní průměr komínu. „Obecně lze říci, že kamna můžeme napojit pouze na komín, který má průměr minimálně ve stejné velikosti, jako je průměr kouřovodu kamen,“ říká Miroslav Hubený ze společnosti HAAS+SOHN.

Proč je důležité dobře spočítat výkon kamen?

Jak jsme již zmínili, výkon krbových kamen by se měl odvíjet od toho, jak velký prostor chceme vytápět. Můžeme se orientovat podle čísla v krychlových metrech, které uvádí výrobce. To udává, jak velkou místnost kamna vytopí. Obecně lze ale říci, že běžnou obývací místnost (asi 90 m3) vytopíme kamny o výkonu 4,5kW.

Kamna se hodí i do moderních prostor
Kamna se hodí i do moderních prostor. Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

I přesto, že je výkon kamen opravdu klíčovým parametrem, nejčastěji se v něm chybuje. „Zákazníci velmi často preferují design výrobků. V případě, že prodejce se zákazníkem nekonzultuje skutečnou tepelnou potřebu, může dojít k předimenzování nebo poddimenzování topidla,“ upozorňuje Miroslav Hubený.

„V praxi to znamená, že kamna jsou pro daný prostor výkonově velmi silná a při topení se buď přivírá přívod vzduchu (má negativní vliv na životnost kamen, špiní se sklo), nebo je nutno teplo odvětrat. V opačném případě jsou kamna naopak neustále přetápěna pro dosažení potřebného výkonu, na který však nejsou konstrukčně stavěna, čímž dochází ke snižování životnosti,“ dodává odborník.

Kam krbová kamna umístit?

Krbová kamna jsou výjimečným bytovým prvkem, a pokud dobře zvolíme také jejich design, mohou interiér značně pozvednout. Při umisťování kamen bychom měli dbát především na bezpečnost.

V první řadě kamna musí stát na nehořlavém materiálu, nejlépe na dlažbě. Pokud je chceme postavit na parkety, musíme mezi kamna a podlahu umístit izolační podložku. Ani v okolí kamen by neměly stát hořlavé předměty. Dřevěný nábytek a závěsy by od čelní strany kamen měly být vzdáleny asi 1 metr, od bočních stěn o něco méně.

Je důležité položit si otázku, kam můžeme v interiéru kamna umístit
Je důležité položit si otázku, kam můžeme v interiéru kamna umístit. Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

Krbová kamna: Výhody oproti plynu a elektřině

Vyplatí se investovat do krbových kamen a využívat je jako hlavní zdroj vytápění? To je otázka, která zajímá každého investora. Dřevo patří k nejlevnějším zdrojům tepla. Proto nepřekvapí, že krbová kamna v porovnání s vytápěním elektřinou sníží účet za teplo třeba až o polovinu.

Dřevo je dlouhodobě nejlevnějším topným médiem a ve srovnání s ostatními lze ročně ušetřit i desetitisíce korun. Mezi další výhody patří dostupnost dřeva, šetrnost k životnímu prostředí či možnost napojení krbových kamen na stávající topnou soustavu. Krbová kamna s výměníkem lze využít třeba i pro podlahové vytápění,“ dodává Miroslav Hubený.

Autor: Redakce Nazeleno.cz