fbpx

Problémy při topení v kamnech: poradíme, co s nimi0

Dnešní kamna jsou zpravidla velmi výkonná a spolehlivá. Přesto se vyskytne případ, kdy zákazník žádá o radu: „Pomozte prosím, kamna nechtějí hořet. Kouří, máme černé sklo, nehoří a nedávají teplo“. Pokud vám při výběru kamen/krbu poradila odborná firma a instalaci prováděl kominík či topenář, neměla by tato situace nastat. Ale nic není tak jednoduché.

Pokud máte dojem, že Vaše kamna/krb nepracují tak, jak by měla, zavolejte na telefonní číslo uvedené na záručním listu. Popište váš problém, a pokud je to možné, zašlete na uvedený e-mail i fotografie (např. prasklá kachle, prasklá šamotová vystýlka aj.). U jednodušších potíží vám poradíme, při vážnějších potížích si sjednáme schůzku a kamna/krb opravíme, seřídíme.

Důvodů, proč nechtějí kamna hořet, může být několik:

Kvalita a velikost paliva

Téměř všechna kamna/krb jsou konstruována pro topení kvalitním, suchým dřevem (dřevěnými briketami). Vlhkost dřeva by neměla přesáhnout 20 % (odpovídá uskladnění cca 2 roky v suchém prostředí). Obecným pravidlem je, že zatápíme měkkým, tenčím a menším dřevem. Po roztopení přidáváme tvrdší a větší polínka.

Ve snaze dosáhnout co možná nejdelší doby hoření jsou někdy spalována velká a nerozštípaná polena. Ta špatně hoří a dochází k zanášení kamen a skla ve dvířkách. V pokynech od výrobce je stanovena délka polen vhodná pro každý typ kamen. Pokud do kamen naložíte více paliva, než je výrobcem doporučeno, či nesprávně používáte prvky regulace vzduchu, může dojít k tzv. přetopení.


Krbové nářadí Bavaria je praktickým pomocníkem i krásným doplňkem ve Vašem interiéru. Cena: 1 892 Kč

Chyby při regulaci vzduchu

Častým jevem je tzv. přetápění kamen/krbu, kdy majitelé naloží topidlo velkým množstvím dřeva či po celou dobu hoření nechají otevřený přívod primárního vzduchu na maximum. Při zatápění v kamnech/krbu použijte suché třísky a nechejte otevřenou klapku do komína i primární vzduch na maximum.

Jakmile se kamna rozhoří, omezte přístup primárního vzduchu cca na polovinu. Při přetápění kamen může dojít k jejich poškození (prasknuté kachle, šamoty i vložka), ale také spotřebujete více paliva (utratíte více peněz i práce). Před přikládáním do kamen vždy otevřete komínovou klapku a primární přívod vzduchu a otevírejte dvířka pomalu.

Pozn.: Pro jednodušší zatopení kamen doporučujeme použít noviny či přírodní podpalovač. Nepoužívejte petrolej, benzín atd.


Ekologický podpalovač ENBRA ulehčí zátop v kamnech. Cena: 61 Kč

Komín je základem

Každý výrobce kamen/krbu uvádí pro daný průměr kouřovodu doporučený tah v komíně pro daný typ topidla. Ve většině případů je udáváno 10 – 12 Pa. Pro představu: při průměru 150mm to odpovídá délce 6 – 8 m. Toto pravidlo platí pro komín, který má nepoškozenou nerezovou či keramickou vložku.

Při nižším tahu, než který je doporučen, kamna/krb kouří, nehoří, dehtují a zanášejí se. Při vyšším tahu (kamna o průměru 150 mm jsou napojena na komín o pr. 200mm) dochází k přetopení. Mějte na paměti, že kolena (90°) a dlouhé horizontální vedení kouřovodu omezují tah.

Nezapomínejte na pravidelné čištění komína. Čištění komína není důležité jen kvůli správnému hoření kamen, ale také kvůli bezpečnosti vašeho majetku i zdraví – pojišťovna neuzná škodu bez potvrzení kominické firmy o správném zapojení kamen a pravidelném čištění komína.

Pozn.: Čisté sklo, které vám umožňuje pohled do ohně jako do otevřeného krbu, patří k výhodám topení v krbových kamnech. Mírné a občasné začouzení skla není zpravidla známkou jakéhokoli problému. Lze jej lehce odstranit čističem krbových skel. Nikdy na sklo nepoužívejte drátěnku, pískové čističe, drsnější stranu houbičky a jiné čistící prostředky, než ty k tomuto úkonu určené! Nenávratně sklo poškodíte.

Ventilace

Klimatizace, koupelnové nebo kuchyňské větráky mohou odtáhnout část vzduchu z komína (negativní tah). V těchto případech je třeba přivést do místnosti vzduch zvenčí.


Čistič krbových skel ENBRA při správném používání kamen vydrží na 5 topných sezón. Cena: 140 Kč

Doporučení:

  • Při výběru kamen dbejte na správné dimenzování kamen/krbu (správně stanovený výkon pro prostor, které budou kamna/krb vytápět). S výběrem kamen/krbu se obraťte na odbornou firmu (kominík, kamnář, odborná prodejna).
  • Instalaci kamen/krbu proveďte za pomoci odborné firmy.
  • Stav a parametry komína musí odpovídat normám a doporučení výrobce topidla, které na komín napojíte.
  • Před každým zatopením kamna/krb vyčistěte. Čištění provádějte za studena. Pro ošetření skla použijte jen k tomu doporučené prostředky.
  • Zatápějte třískami z měkkého dřeva, potom přidávejte větší kusy.
  • Topte jen kvalitním suchým dřevem (dřevními briketami).
  • Při zátopu otevřete komínovou klapku, primární i sekundární vzduch. Po rozhoření vzduch přivřete.
  • Nikdy netopte při otevřených dvířkách.

Tento článek vám přinesla společnost:

ENBRA, spol. s r.o.
Durďákova 5
613 00 Brno
tel.: 257 090 900
fax: 257 950 306
www.enbra.cz

Autor: Komerční sdělení