fbpx

Střízlivý pohled na krbová kamna: Krása, ale také prach a dřina0

Na co byste se měli připravit, pokud budete v zimě topit jen krbovými kamny? O zkušenosti se s námi podělil náš čtenář, který s jedněmi krbovými kamny v obýváku prožil pět topných sezón. Připravte se na prach, špínu i závady samotných kamen, ale také na romantický pohled do plamenů a uvolňující sálavé teplo.

Krbová kamna poskytnou příjemný pohled na oheň, v pokoji ale bude nevyhnutelně také prach a námaze při přípravě paliva se také nevyhnete.

Ekonomická situace občas člověka přiměje k rozhodnutí, které by za jiných okolností neučinil. Neúnosně vysoká cena plynu přivedla našeho čtenáře k návratu o jedno či více století zpět, do obýváku rodinného domu (stáří 40 let, nezateplený) totiž nainstaloval krbová kamna jako jediný zdroj vytápění. Plyn nechal nekompromisně odpojit. Nyní má za sebou pět zimních sezón a spoustu neocenitelných zkušeností. A jak by tuto životní etapu nejjednodušeji zhodnotil? „Nezmrzli jsme, pohled do plamenů je krásný, sálavé teplo velmi příjemné a cena paliva byla přijatelná, ale s komfortem radiátorů se nedá vůbec porovnávat, kotel zkrátka patří do kotelny“, říká čtenář, který si raději nepřeje být jmenován. Tuto vynucenou „romantiku“ naštěstí během několika týdnů ukončí instalace kotle na dřevo, od kterého si majitel slibuje, že bude moci v zimě zase normálně žít. Pojďme si ale úskalí i pozitiva tohoto řešení projít od začátku.

„Náš čtenář pět let topil jen klasickými plechovými krbovými kamny o výkonu 8 kW.“

S krbovými kamny začnete být k prachu velkorysí (jinak byste se museli zbláznit…)

Krbová kamna v obýváku jsou zdrojem obrovské prašnosti, se kterou se pojí nutnost neustálého úklidu. To bude asi první věc, které si všimnete. S krbovými kamny jste si zkrátka do obýváku přesunuli celou kotelnu. Čistotou zářící kamna v krásně uklizených interiérech, která vídáme v prospektech prodejců, jsou při každodenním nepřetržitém topení naprostou utopií. I při nejvyšší opatrnosti nelze během ranního vybírání popela (kamna mají oproti kotlům velmi malé popelníky, vybírat je nutné každý den) a průběžného přikládání udržet pořádek. Jemný popílek se šíří po celém bytě a brzy jej najdete i ve vzdálenějších místnostech. Během přikládání často vypadne i horký uhlík – dostatečně dimenzovanou nehořlavou plochu kolem kamen je tedy opravdu nutné nepodcenit. Dobře osvědčila dlažba o větší ploše než bývá minimální doporučovaná pro daný typ kamen (i přesto u něj najdeme na navazující podlahové krytině dvě propálená místa..).

Reklama

Při každodenním topení a vybírání popela by byl kobereček před kamny stále plný prachu a možná i propálený. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Kam s popelem a jak zkrotit prach v bytě? Zkušenosti s vysavačem popela

Příležitostný a každodenní provoz kamen se dosti liší. Při každodenním topení bude ráno popel ještě žhavý, nemůžete tedy při vybírání popela použít vysavač na popel, který by zmírnil prašnost, ale nezbývá nic jiného než klasika v podobě lopatky a kbelíku. Kam ale čerstvě vybraný popel umístit? Bývá ještě žhavý, proto jej nelze vyhodit jen tak do popelnice, venku často v zimě vane silný vítr, a tak pokud nemáte k dispozici kryté místo někde na dvoře v závětří, vzniká zde určitý problém. Žhavý popel také občas ještě nějakou chvíli doutná a pokud jej necháte někde na schodišti či ve sklepě, dokáže zamořit kouřem celý prostor. Pořiďte si proto na kýbl nějaký nehořlavý poklop pro zamezení přístupu vzduchu, dobře může posloužit i stará velká dlaždice, případně alespoň alobal apod.

Zdá se, že některá krbová kamna jsou vyrobena spíše na okrasu a dokreslení atmosféry. Dlouhou životnost při každodenním topení od nich očekávat nemůžete.

Vysavače popela jsou použitelné pouze pro odsávání zcela vychladlého popela, úplně bez prachu však vysávání rozhodně neprobíhá. V případě, že si pořídíte vysavač popela bez vlastního motoru, tedy jen nádobu s hubicí, do jejíž horní části vsunete hubici svého běžného vysavače a vysáváte díky jeho výkonu, potom jste na nejlepší cestě ke zničení svého domácího vysavače. Veškerý jemný prach totiž nakonec stejně vysaje vysavač a v nádobě na popel zůstane jen hrubší část. Běžné vysavače na takovou zátěž nejsou stavěné, sáčky se jemným prachem velice rychle zanesou a dokonce ochotně prasknou. Zabrat dostává také výstupní filtrační systém. S bezsáčkovým vysavačem to raději nezkoušejte vůbec. Lze tedy rozhodně doporučit vysavač popela ve verzi s vlastním motorem. Zcela eliminovat prašnost je však zřejmě nemožné.

Krbová kamna neustále vyžadují vaši pozornost

Aby teplota v místnosti příliš nekolísala, vyžadují kamna časté přikládání. Přibližně každou hodinu (dle intenzity topení a aktuálního naložení kamen) musíte do kamen přiložit. S tím je spojená i námaha při nošení těžkého dřeva či briket ke kamnům. Pokud vám kamna úplně vyhasnou, musíte znova zatápět. Každé ráno je nutné vybrat popel a pokud jste si zvolili palivo s vysokou popelnatostí, může se stát, že při intenzivním topení budete muset popel vybrat i ještě jednou během dne. Pokud chcete udržet sklo dlouho průhledné, čeká vás každé ráno také umytí skla speciálním čističem. Při intenzivním trvalém topení se ale nakonec každé sklo časem neodstranitelně zakalí.

Palivové dřevo je velmi těžké, při nošení dřeva do domu se dost nadřete. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Životnost dnešních krbových kamen není valná. Co se opotřebí nejdříve?

Tím se dostáváme k údržbě krbových kamen, která je poměrně jednoduchá, v určitých případech však nemusí být úplně levná. Ke spotřebnímu materiálu, který podlehne opotřebení jako první patří šamotové či vermikulitové vyzdívky kamen. Při intenzivním provozu počítejte raději s každoroční výměnou. Rezervní vyzdívku, zejména horní deflektor, je potřeba mít trvale doma k dispozici. Deflektor může z ničeho nic prasknout a propadnout se přímo do žhnoucího topeniště. Při takové poruše nemůžete dál topit a sehnat vyzdívku třeba dva dny před Vánocemi může být docela problém. Mnohé zkušenosti uživatelů krbových kamen i četné internetové diskuse dokládají fakt, že první vyzdívka, se kterou jsou kamna dodána z výroby, bývá výrazně kvalitnější než následně dokupované náhradní.

Litinová krbová kamna mívají údajně vyšší životnost a odolnost. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Majitel má také zkušenost s opakovaným prasknutím litinového hřebenu, který drží palivo v topeništi. Jeho kamnům také po třech letech upadl horní plechový deflektor, čímž se účinnost kamen citelně snížila. Po pěti letech jsou již celá kamna pokroucená, boční strany se začaly v horní části odklánět od středové osy kamen. Životnost kamen je prakticky u konce. Je nutno dodat, že kamna byla rozhodně provozována v rozporu s doporučením výrobce a jinak by to ani nešlo. Od kamen totiž především požadujete, aby se v nich dalo topit. Přiložením maximálně dvou kusů dřevěných briket (tj. doporučeno výrobcem) se v třeskutých mrazech rozhodně nezahřejete. Vypadá to, že dnešní krbová kamna jsou vyrobena spíše na okrasu a dokreslení atmosféry, dlouhou životnost při každodenním topení od nich očekávat nemůžete. Lépe na tom údajně bývají kamna litinová.

Jak se teplo od kamen šíří? Vytopí jedna kamna i přilehlé místnosti?

S kamny v jedné místnosti budete mít problém rovnoměrně rozložit teplotu vzduchu v ostatních pokojích. Bojovat budete také se suchým vzduchem. Je ověřeno, že jedna kamna v dané místnosti (s dostatečně dimenzovaným výkonem) dokáží pohodlně vytopit i přímo přilehlé prostory. V našem případě se jednalo o kuchyň a předsíň, které kamna z obýváku vytopily zcela bezproblémově. Do místností dále navazujících již teplo proudí značně omezeně. Určitou pomoc přinese použití přenosného ventilátoru, ve velkých mrazech však ve vzdálenějších místnostech teplo jednoduše nebude. Na noc se kamna logicky snažíte co nejvíce naložit, aby vydržely hřát co nejdéle, tím dochází v dané místnosti k přetápění. Při každodenním topení však ranní teploty v obývacím pokoji s kamny ani při největších mrazech neklesaly pod 16 °C.

Každému, kdo se chystá topit výhradně krbovými kamny, doporučujeme, aby volil variantu s teplovodním výměníkem, díky čemuž budou kamna suplovat funkci kotle mnohem plnohodnotněji.

Má topení v krbových kamnech nějaké klady?

Ano, ale projevují se naplno zejména tehdy, pokud používáte kamna jako doplňkový zdroj vytápění. Kamna jako jediný zdroj tepla vás sice zahřejí, ale z hlediska komfortu se opravdu jedná vývojově o několik kroků zpět.

Cena paliva v prvních letech provozu kamen klesla oproti dřívější částce za plyn přibližně o 75 %. Se zhoršujícím se technickým stavem kamen a snižující se účinností především v posledních dvou letech se začala spotřeba paliva postupně zvyšovat (i přesto je však účet za palivo oproti dřívějšímu za plyn asi poloviční). Vytápěná plocha při topení kamny však byla o něco menší.

O tom, že s krbovými kamny se nepojí jen samá negativa svědčí fakt, že náš čtenář se těch svých v obýváku rozhodně nehodlá zbavit, plánuje však do budoucna pořízení nových. Pro příležitostné přitápění v okrajových částech topné sezóny jsou vynikající a pohled do praskajících plamenů a posezení u sálavého tepla už si také oblíbil. Krbová kamna navíc představují zdroj tepla zcela nezávislý na dodávce jiných energií.

Při dlouhodobějším výpadku elektrické energie by nebylo možné většinu kotlů nebo krbová kamna s výměníkem vůbec provozovat – jsou závislé na elektřině při zapalování nebo provozu čerpadla. Klasická krbová kamna tak nabízejí i určitou pojistku pro zajištění tepla v nouzových situacích.

Autor: Jarmila Bajerova