Redakce Nazeleno připravila sérii článků o vytápění v rodinných domech. Dnes si představíme kombinaci lehký topný olej s dalšími zdroji energie. Můžete tak ušetřit peníze za palivo.
Jaké vybrat topení? To je jedna z nejnáročnějších fází stavby či rekonstrukce. Odpovědí na tuto otázku je mnoho, Dnes si představíme několik možností a kombinací a zaměříme se na úspory energií.
V magazínu Nazeleno jsme před týdnem popsali, co znamená topit doma lehkým topným olejem. Vytápění extralehkým topným olejem (dále jen ELTO) se považuje za drahé a také se hned tato námitka v diskusi k článku objevila. Zkusme si tedy říct, jak je provoz drahý a co se dá dělat pro jejich snížení.
ReklamaPorovnání cen energií pro vytápění lze najít na Tzb-info. Stránka byla sice naposled aktualizována v dubnu 2011, nicméně pro srovnání postačí.
SPECIÁL O VYTÁPĚNÍ
|
|
Nejdražší je elektřina
Nejdražší je pochopitelně elektřina. Lehký topný olej je na druhém místě před zkapalněným propanem a zemním plynem. Nejlevnější teplo je z tepelného čerpadla nebo kusového dřeva.
– Kolik můžete ušetřit za plyn a elektřinu? Spočítejte si to na jednoduché kalkulačce
Pokud bychom srovnali jednotlivé zdroje energie z hlediska dostupnosti, nezávislosti a pohodlí při využívání, tak by pořadí bylo podobné. Jedině lehký topný olej a kapalný propan umožňují zcela a bezobslužné, automatické a dokonale regulovatelné vytápění a jsou k dispozici všude. Současně poskytují vysokou energetickou bezpečnost, můžeme si totiž vytvořit zásobu na celou zimu.
„Chceme topit bez starostí a za rozumnou cenu“
Jako poradce často odpovídám na otázku: Jaké vytápění zvolit, když chceme bezstarostný komfort a současně rozumnou cenu za spotřebované teplo? Moje oblíbená odpověď je: Zateplit dům a použít kombinaci zdrojů. Často je tou kombinací komfortní ale drahý zdroj tepla a levný, ale na obsluhu náročnější zdroj. Získáme tak možnost volby, měníme čas a práci za peníze nebo naopak.
Jak může ušetřit majitel kotle na lehký topný olej?
Dřevo
ELTO se často používá na venkově, kde není zaveden zemní plyn. Právě zde je často možné sehnat palivové dřevo. Cena tepla z něj získaného může být 2-3 x nižší, než u tepla z ELTO. Za to ale musíme přípravě paliva a topení věnovat čas. Dřevo můžeme spalovat v různých topidlech, například pyrolyzních kotlech, krbech či kachlových kamnech. Pokud máme větší zahradu, tak určité množství dřeva získáme vlastně zcela zdarma, jen z prořezávky stromů a keřů.
Krb
Výhodnou a často využívanou možností je krb, respektive uzavřená krbová vložka, která má podstatně větší účinnost.
Pokud chceme hlavně zážitek z živého ohně, pak nám nemusí příliš vadit práce spojená s jeho obsluhou. V době, kdy topíme v krbu, prostorový termostat kotel vypne a šetříme drahé palivo. Moderní krbové vložky mají možnost předávat teplo do topné vody nebo jej rozvádět ve formě ohřátého vzduchu a tak vytápět celý dům.
– Přečtěte si víc: Jak mít teplo v chalupě, i když v domě nikdo není
Krby mají pochopitelně i řadu nevýhod. Musíme pořídit zvláštní komín, z dřeva a popela je nečistota a není snadné při topení udržovat stálou teplotu. Krby totiž mají z principu jen omezenou možnost regulace výkonu.
Kachlová kamna
Oproti krbu mají kachlová kamna některé výhody, mezi ty hlavní patří schopnost akumulace tepla. Vytápění je díky tomu rovnoměrnější a klade menší nároky na obsluhu. Kachlová kamna jsou také velmi variabilní a nabízejí mnoho možností pro uplatnění umělecké tvořivosti, aniž by při tom bylo nutno dělat přílišné kompromisy mezi funkcí vytápěcí a estetickou. Na jedné výstavě jsem narazil na opravdu kuriozní exemplář.
Slušnou účinnost mají kachlová kamna díky tomu, že spaliny jsou do komína vedeny řadou kanálů (tahů), kde odevzdají větší část tepla. Podobně jako krb mohou být vyb
aveny teplovodním výměníkem umožňujícím předávat teplo do topného okruhu.
Pyrolyzní kotle na kusové dřevo
Vynikají vysokou účinností a znatelně nižšími nároky na obsluhu. Problém je, že výkon těchto kotlů je pro dobře tepelně izolované domy příliš vysoký. Rodinný domek běžné velikosti, postavený podle doporučení současně platné normy, zpravidla nemá výpočtovou tepelnou ztrátu vyšší, než 6-10 kW.
Téměř dokonalé řešení tohoto nesouladu je proto použití akumulační (vyrovnávací, pufrační) nádrže. Je to nejlepší způsob, jak přizpůsobit krb nebo kotel na kusové dřevo potřebám topné soustavy.
Akumulační nádrž
Akumulační nádrže mají ale i další výhody. Do takové nádrže je totiž možné bez problémů umístit například tepelný výměník pro solární kolektory, plovoucí bojler nebo výměník pro ohřev teplé vody vodou z kotle. Nádrž tak může sloužit jako „energetická centrála“, do níž přichází teplo z krbu respektive kotle na dřevo, ze solárních kolektorů i z olejového kotle. Z nádrže pak teplo bereme pro vytápění domu i pro ohřev teplé vody pro potřeby domu. V takovémto systému máme naprostou svobodu volby paliva.
Pelety
Pelety představují vysoce zhodnocenou biomasu. Surovinou je čistá dřevní hmota, obsah vody se pohybuje kolem 10 % , pelety jsou malé a pevné a dají se kontinuálně dávkovat do hořáku, podobně jako kapalná nebo plynná paliva. Provoz může být v podstatě automatický.
Zařízení pro výrobu pelet je ovšem relativně drahé a výroba energeticky náročná. Proto jsou pelety znatelně dražší než kusové dřevo. V místech, kde není k dispozici plyn, představuje kotel na pelety vysoký komfort při rozumných nákladech na palivo. Pelety jsou také ideální volbou pro vytápění novostaveb se sníženou spotřebou tepla, nebo tam, kde je použijeme jen jako doplněk k jinému způsobu vytápění.
Protože hořák na pelety může být malý a mechanicky jednoduchý, není problém vyrábět topidla s výkonem nižším než 2 kW, určená pro instalaci do nízkoenergetických a pasivních domů. Pelety lze proto používat v krbových vložkách či krbových kamnech s malým výkonem. Jsou vhodným topidlem pro lidi kteří chtějí mít v domě „živý oheň a současně nemají dost času nebo možností topit kusovým dřevem.
Ohřev vody
Ohřev vody je zpravidla na druhém místě ve spotřebě energie v běžné domácnosti nebo domě (hned za vytápěním). V moderních nízkoenergetických či pasivních domech může dokonce spotřeba energie na ohřev vody přesáhnout spotřebu na vytápění. Je proto důležité se touto spotřebou zabývat a hledat cesty jak spotřebu energie a finanční náklady s ní spojené snížit.
K cíli vedou tři cesty:
- Snížit spotřeby teplé vody.
- Zvýšit účinnost její přípravy a rozvodu po domě.
- A změnit způsob ohřevu. tedy použít jiný, levnější zdroj energie.
Ohřev vody je zpravidla spojen s vytápěním. Popoužívá se společný zdroj tepla – kotel. Výše zmíněné možnosti úspory energie na vytápění se tedy týkají i přípravy teplé vody.
Ohřívat vodu může slunce
Kromě výše zmíněné biomasy je pro ohřev vody možné s výhodou využít energie slunce. Zásadní výhodou je, že za tuto energii nemusíme platit. Za pořízení solárního systému bohužel ano. V našich klimatických podmínkách se zpravidla nedá počítat s nějakým výraznějším příspěvkem sluneční energie na vytápění. Důvodem je nepoměr mezi potřebou tepla a nabídkou slunečního svitu.
Pro ohřev vody, kterou majitel domu potřebuje celoročně, je ale solární systém výhodný. Pro zajištění 60 až 70% roční potřeby tepla na ohřev vody pro čtyřčlennou domácnost potřebujeme solární systém s přibližně 8 m2 solárních kolektorů a 400 litrovou nádrží. To je investice zhruba za 100 tisíc Kč. V nedávné minulosti bylo možné dostat na solární systém dotaci, která jej výrazně zlevnila. Jak to bude v budoucnu není zatím jasné.
– Přečtěte si víc: Zelená úsporám, co se v roce 2012 děje s dotacemi
Zateplit, vodu ohřívat sluncem a topit dřevem
Pokud se používá k topení ELTO, je optimální použít zásobník se dvěma výměníky – takzvaný bivalentní zásobník. Ve spodní části je solární výměník a v horní je výměník pro topnou vodu z kotle.
Je pravděpodobné, že v budoucnu se bude výrazně snižovat spotřeba tepla pro vytápění, u ohřevu teplé vody ale tak výrazný pokles nelze očekávat. Zatím se jako nejnadějnější obnovitelný zdroj pro ohřev vody jeví solární systémy.
Pokud mohu soudit z reakcí lidí na různých výstavách a ze zkušeností s poradenství, tak se zdá, že nejoblíbenější metodou jak snížit náklady na vytápění je zateplení, krbová vložka na dřevo či pelety a solární systém na ohřev vody.
Je vidět, že existuje řada možností jak snížit cenu za vytápění a zároveň si zachovat výhody, které mají moderní kotle na kapalná nebo plynná paliva. Kromě výše zmíněných lze třeba ještě uvažovat o kogeneraci, která díky prodeji vyrobené elektřiny významně sníží cenu tepla. Není to ale běžné řešení vhodné pro rodinné domy.
Kde najít odbornou pomoc
Je také třeba počítat s tím, že žádná úspora není zadarmo, musíme do toho vždy investovat nějaké peníze nebo čas.
Zeptejte se odborníka! |
Magazín Nazeleno.cz nabízí čtenářům poradnu. Odpovíme na dotazy kolem stavby, topení, zateplení i úspor energie. Stačí NAPSAT ODBORNÍKOVI.
|
Pokud chystáme stavbu nového domu nebo nějakou větší rekonstrukci domu starého (a jde tedy o hodně peněz), tak může být výhodné využít služeb některého z poradenských středisek EKIS nebo si nechat zpracovat takzvanou Energeticko-ekonomickou optimalizaci projektu. To nám umožní najít řešení, které přinese nejkratší návratnost vložených peněz a přitom nejlépe splní naše požadavky.