fbpx

Partneři sekce

Jak vybrat kotel na tuhá paliva? Pozor také na emise0

Vysoké ceny energií nás během posledních let stále častěji lákají k návratu ke klasickému vytápění tuhými palivy. Jak správně vybrat kotel na tuhá paliva? Jaké parametry při výběru sledovat a kolik do něj investovat? A co emise?

Pokud vážně uvažujete nad pořízením kotle na tuhá paliva, základní otázka asi spočívá v tom, jaký typ paliva máte v úmyslu spalovat. Zdali spíše uhlí, koks, příp. pelety nebo dřevo. Volba závisí pochopitelně jak na vašich osobních preferencích, tak na ekonomickém hledisku. Od toho se pak odvíjí i výběr kotle. Některé modely kotlů jsou uzpůsobeny ke spalování více typů paliv, je však třeba dbát na doporučení výrobce a spalovat v nich pouze ten typ paliva, pro nějž je kotel určen.

„Kotel, který má něco vydržet by měl být odporně zapojen – nejen proto, aby dobře fungoval.“

Reklama

Jednou ze zásadních otázek při výběru kotle na tuhá paliva je jeho výkon. Pokud totiž vlastníte přízemní domek s několika pokoji, poohlížet se zřejmě budete po výkonově jiném typu kotle než majitel třípodlažní vily. Velikost výkonu kotle závisí na řadě faktorů – nejen na velikosti vytápěné plochy, ale třeba i na tepelných ztrátách objektu. Dům s 16 cm polystyrenu na tom bude v tomto ohledu zcela jinak, než starší nezateplený domek před rekonstrukcí.

Kotle a vytápění

 

– Automatické kotle

– Více inforamcí o emisních třídách kotlů

– Kalkulačka cen tepla

Tady se bezpochyby hodí rada odborníka. Takovou vám může dát projektant, který do svých výpočtů zahrne všechny relevantní údaje. „Stanovení výkonu kotle musí odpovídat velikosti tepelných ztrát objektu, které vám přesně vypočte projektant nebo si je můžete vypočítat dle návodu na stránkách TZB-INFO,“ říká Jiří Flassig z VIADRUS.

Správný výkon zamezí dehtování

Tato kalkulačka, která vám umožní provést zjednodušený výpočet potřeby tepla na vytápění a tepelných ztrát obálkou budovy, vám po zadání takových hodnot jako např. objem budovy, velikost podlahových ploch či vnitřní teplota v otopném období a dalších, spočítá, kolik kWh/m2 zhruba za rok protopíte. Zároveň vám kalkulačka nabídne i možnost spočítat si změnu v množství spotřebovaného tepla v případě, že byste se rozhodli pro zateplení objektu.

Výběr správné velikosti výkonu kotle zdůrazňuje odborník i z dalšího důvodu. „Správné stanovení výkonu kotle na tuhá paliva má zásadní vliv na účinnost kotle. Předimenzování výkonu vede často k dehtování kotle. Jedině čistý kotel zajistí maximální přenos tepla a deklarovaný výkon, naopak zanesený kotel a kouřové cesty snižují účinnost topení a tím prodražují provoz,“ zdůrazňuje Jiří Flassig. Samotné zanášení může být způsobeno předimenzováním výkonu kotle, nedostatečným komínovým tahem, nízkou teplotou vratné vody či nekvalitním nebo vlhkým palivem.


Při výběru zohledněte výkon kotle a pozornost věnujte správné instalaci kotle. (Ilustrační foto: Thinkstockphotos.com)

Účinnost kotle na tuhá paliva

A jak je to se zmíněnou účinností kotle? Ta bývá uvedena u zvlášť každého modelu, její uvedení ale není pravidlem, a tak se na ní případně vyplatí doptat výrobce. Obecně platí, že kotle na tuhá paliva mívají účinnost od 70 %, u automatických kotlů se účinnost zpravidla pohybuje mezi 80 a 95 %. Nejvyšší účinnosti většinou dosahují ekologické kotle na dřevní či alternativní pelety (většinou nad 90 %).

Účinnost také závisí na tom, jaké palivo v kotli spalujete. Pokud jde totiž o tzv. zaručené palivo, které výrobce u kotle uvádí, bude mít větší výhřevnost a tedy účinnost, než palivo alternativní, které v něm sice spalovat můžete, dosáhnete u něj ale menší účinnosti.

Automatické kotle na tuhá paliva

Pokud jste se rozhodli pro vytápění tuhými palivy, ale rádi byste si při obsluze kotle užili vyšší komfort, ideálním řešením je pro vás automatický kotel. Ten vám totiž ušetří spoustu práce tím, že dokáže palivo dopravit ho do kotle a a posléze vynést popel mimo spalovací prostory. Na obsluze pak zbývá především jednou za čas (záleží na tom, kolik paliva v daném období spálíte) vysypat popel a doplnit palivo do násypky.

Nabídky výrobců v tomto ohledu jsou celkem široké, počítat je ale potřeba s vyšší cenou, než u kotlů s klasickou obsluhou. Závisí pochopitelně na tom, jaké komponenty jsou standardní součástí objednávky a které si musíte přikoupit zvlášť (např. lamda sonda, která na základě množství O2 ve spalinách řídí výkon kotle), ale i na dalších parametrech, v neposlední řadě také na značce.

„Automatický kotel je většinou jiné a složitější konstrukce – pokud je kvalitní a nepřidá se pouze hořák,“ zdůrazňuje Tomáš Šimek ze společnosti VERNER a. s. V nabídkách výrobců seženete tedy automatický kotel za 60 tisíc, ale i za 200 tisíc. Nejběžněji se ceny automatických kotlů pohybují okolo 70 – 80 tisíc korun.

Cena kotle na tuhá paliva – kolik za něj dáte?

Také ceny běžných kotlů na tuhá paliva jsou, jak už napovídá šíře jejich spektra, velmi různorodé. Záleží nejen na komfortu, který vám kotel poskytne, ale i na druhu paliva, kvalitě samotného kotle (materiály), konstrukční řešení apod. Jak už bylo řečeno, ceny kotlů jsou vyšší u automatických modelů.

Pokud vám jde ale především o pořizovací cenu a na komfort při obsluze nedbáte, sehnat můžete kotel za cenu již kolem 15 tisíc, ceny pak rostou s požadovanou kvalitou. Vyšší ceny čekejte také, pokud se poohlížíte po ekologických kotlích na pelety.

Jaké parametry při výběru sledovat?

Pokud už máte představu o palivu, velikosti výkonu kotle, ceně, zbývá vám tedy vybrat firmu a model. Ani v této situaci není dobré finální výběr podcenit. Zeptali jsme se odborníka, jaké parametry by zákazník při výběru kotle neměl v žádném případě podcenit.

„Velkou váhu bych přikládal referencím. Ať si klidně zákazník napíše výrobci o kontakt na zákazníka z okolí, který má poptávaný kotel již v provozu. Nejlépe je zákazníka kontaktovat a navštívit ho. Vždy je lepší před nákupem vidět kotel v provozu. Další důležité parametry jsou samozřejmě účinnost, materiál, ze kterého je kotel vyroben, komfort obsluhy, konstrukce kotle – protikorozní ochrana (někteří výrobci stále prodávají kotle se zastaralou konstrukcí),“ radí Tomáš Šimek.

Pozor na emisní třídu

Norma ČSN EN 303-5 kotle na tuhá paliva rozdělují do tzv. emisních tříd, přičemž toto rozdělení funguje na základě emisí a účinnosti spalování. Většina současných kotlů na tuhá paliva splňuje podmínky pouze nejméně přísné první a druhé emisní třídy. Takové kotle ale bude podle zákona o ochraně ovzduší možné provozovat už jen deset let. Po roce 2022 již budete moci topit jen ekologickým kotlem třetí emisní třídy. Těch je ale na současném trhu zatím menšina. V praxi požadavky třetí emisní třídy splňují hlavně peletové a zplynovací kotle, objevují se však i klasické kotle na dřevo či uhlí, které již této třídě vyhovují také.

Kupujete-li kotel s vyššími emisemi, budete ho moci používat už jen deset let

Přivézt a zapojit? Ne vždy vám to firma nabídne

Vybrali jste kotel a objednali? Možná by vás teď zajímalo, zdali vám ho některá firma bude ochotná přivézt domů a rovnou zapojit. Rozhodně stojí za to, si tuto informaci předem zjistit. Některé firmy dokonce nabízejí odvoz kotle až do domu zdarma.

A samotné zapojení a zprovoznění kotle byste rozhodně neměli podcenit. „Kotel, který má něco vydržet by měl být odborně zapojen – správné zapojení kotle je důležité nejen pro dobrou funkčnost,“ říká Tomáš Šimek. Pokud vám kotel nezapojí sama dodávající firma, vyplatí se poohlédnout se po zkušeném topenáři, který má se zapojováním kotlů zkušenosti. Neodborné zapojení by vám totiž v budoucnu mohlo přinést spoustu nečekaných problémů.

Autor: Redakce Nazeleno.cz