Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekcePartnerem pro vytápění je Poptávej.cz

Jak ušetřit za vytápění bez velkých investic

Náklady na vytápění se u běžného rodinného domu nebo bytu pohybují ročně v řádu desetitisíců korun. Praktické a funkční rady, jak za vytápění ušetřit, se vždy hodí.

29. 12. 2014 | Jan Pergl

Ve zkratce:

Nepřetápějte. Vyzkoušejte si, jaká vnitřní teplota je pro vás ještě pohodlná a kdy už je vám zima. A kupte si svetr. Netopte nárazově, ale plynule a dobře si vylaďte kotel. To jsou hlavní tipy pro maximální úsporu nákladů na vytápění, které se dají dobře realizovat, i když venku řádí mrazy.

Klíčovou zásadou pro šetření energie při vytápění je netopit více, než je třeba. S každým stupněm navíc stoupají celosezónní náklady až o 6 %. Pokud tedy budete mít místo průměrných 20 °C v domě např. 25°C, připravte na téměř třetinový nárůst spotřeby paliva. Důležité je přitom umět teplotu v místnosti správně měřit a regulovat. Ideální je využití termostatických hlavic na topných tělesech, případně pokojového termostatu.

Oba typy regulace by ale neměly být použity současně v jedné místnosti. Podle odborníků je to poměrně častá chyba. „Stále se setkáváme s tím, že spotřebitelé mají v jedné místnosti radiátory s termostatickou hlavicí i termostat. Velmi často se potom stává, že teplotu regulují na termostatické hlavici, která v případě, že její okolí dosáhne požadované teploty, uzavře přívod topné vody do radiátoru, ale termostat nepřestává vysílat signály ke kotli, že je třeba stále topit a kotel tak zbytečně ohřívá vodu,“ uvedl Jaroslav Morský ze společnosti Viadrus. Pokud již někdo má nainstalovány v jednom pokoji oba regulátory, doporučuje se otevřít hlavice radiátorů naplno a regulovat teplotu pokojovým termostatem.

Plynulé vytápění je šetrnější než tzv. nárazové

U plynulého vytápění udržujeme stabilní teplotu topné vody např. 40°C a dohříváme maximálně o 5°C. Udržujete tím i stabilní teplotu v místnostech a nedochází k vychladnutí vzduchu, zdí a podlahy. Při nárazovém vytápění, kdy při pocitu chladu ohřejete topnou vodu na 80°C a po vyhřátí místností necháte opět vychladnout např. na 30°C, dochází jen k ohřátí vzduchu, ale zdi a podlahy nestačí naakumulovat potřebnou teplotu a rychle pohlcují vzdušné teplo.

Častou chybou je současná instalace termostatických hlavic u radiátorů a pokojového termostatu. V takovém případě je potřeba hlavici nastavit na nejvyšší stupeň a nechat pracovat pouze pokojový termostat. (Foto: Thinkstockphotos.com) 

Špatná izolace znamená vždy tepelné ztráty

V několika posledních letech se výrazně zvýšil podíl nemovitostí se zateplenou fasádou a dobře izolujícími okny. Jak ale upozorňují odborníci, tepelné ztráty vznikají i uvnitř budov. Pokud je například špatně izolované potrubí v kotelně, sklepě nebo dalších nevytápěných místnostech, mohou se tepelné ztráty z těchto neizolovaných rozvodů vyšplhat až na 50 %. Dříve se na rozvod tepla používalo masivní železné potrubí, v rozvodech starších domů tak běžně koluje 300 až 400 litrů vody. Čím větší je průměr potrubí, tím vyšší je jeho potenciální tepelná ztráta.

Nastavte si správně kotel

Každý kotel by měl před topnou sezónou zkontrolovat a nastavit revizní technik. Tato investice se vám během několika měsíčního provozu vrátí. „Sazemi zanešený tepelný výměník znamená snížení účinnosti kotle o deset procent, přestože uživatel si na první pohled ničeho nevšimne,“ upozorňuje Ing. Morský a dodává: „V případě plynového kotle staršího deseti let se prakticky vždy vyplatí jej nahradit novým - kondenzačním. Spočítali jsme, že investice do nového kondenzačního kotle se vrátí do čtyř let, a to i bez dotací.“ Cena zařízení využívajících kondenzaci v posledních letech klesla a aktuálně začíná těsně nad hranicí 20 tisíc korun.

U kotlů na pevná paliva je pak velkým omylem představa, že pokud kotel nejede na plný výkon, má nižší spotřebu. Tyto kotle jsou optimalizovány pro maximální výkon. Výrobci proto doporučují ke kotli na pevná paliva instalovat akumulační nádrž, která akumuluje přebytečné teplo a udrží jej až několik dní.

Související články

Tagy: Energie, Tipy k úspoře, Vytápění, Plynové kotle

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
ATREA s.r.o.

Společnost ATREA vznikla již v roce 1990. Opírá se o dlouholeté zkušenosti v oblasti mikroklimatu budov…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. – obchodní divize BUDERUS

Buderus s produktovým portfoliem zahrnujícím plynové průtokové ohřívače teplé vody,závěsné i stacionární…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize JUNKERS

Dodáváme spotřebiče pro vytápění a ohřev teplé vody. Plynové závěsné kotle, plynové kondenzační kotle,…

<!-- -->
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

rekuperační jednotky, teplená čerpadla, vzduchotechnika

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!