fbpx

Partneři sekce

Jak ušetřit náklady za topení: 7 pravidel0

S blížící se zimou přichází také nutnost si doma pěkně zatopit, abychom se z mrazivého vzduchu mohli vracet do příjemného tepla. Vytápění domu či bytu však mnohdy stojí nemalé peníze. Tyto náklady ale lze poměrně jednoduše snížit. Podívejte se na 7 pravidel správného topení!

Teplo a pohodlí je pro každého člověka velmi důležitou součástí života. Potřebu tepla pociťujeme obzvláště nyní v zimních měsících. Náklady na vytápění bytových i nebytových prostor tvoří však podstatnou část našich pravidelných výdajů.

„Při snižování nákladů na vytápění nemusí ani dojít ke složitým stavebním úpravám.“

Mnoho lidí proto zvažuje, jak vytápění zefektivnit a náklady tak co nejvíce snížit. Přitom nemusí ani dojít ke složitým stavebním úpravám. Často mohou být řešením jednoduché instalace nějakého šikovného zařízení, nejlépe cenově dostupného, aby se nám počáteční investice brzy vrátila.

7 ekonomických pravidel správného topení

Pravidlo č. 1 – Regulace

V první řadě doporučujeme nastavit teplotu v souladu s aktuální potřebou. Úspora spočívá v tom, že zbytečně netopíte v době, kdy to není potřeba.

Pravidlo č. 1 tedy zní: regulace! K té vám výborně poslouží termostatické hlavice, které flexibilně reagují na aktuální teplotu v místnosti, zavírají ventil topení, a tím zamezují zbytečným tepelným ztrátám.

O stupeň dále jsou tzv. programovatelné termostatické hlavice. To jsou hlavice, na kterých je časové řízení, které vám umožní nastavit si požadovanou pokojovou teplotu pro různé části dne. Například v pracovních dnech, kdy jste přes den v práci, nemusíte topit od 8 ráno do 16 hodin odpoledne, kdy se z práce vracíte. Vypnutí topení můžete nastavit například na 23:00 večer a zapnutí ráno v 6:00. Navíc si můžete nastavit v každém regulátoru různou teplotu podle toho, v jaké místnosti se nachází (obývací pokoj, ložnice, pracovna atd.).

Termostatickou hlavici namontujete snadno a rychle
Termostatickou hlavici namontujete snadno a rychle

Pravidlo č. 2 – Volný prostor kolem radiátorů

Topná tělesa – radiátory, nesmí být zastavěny nábytkem ani jinými rozměrnějšími předměty, protože tím bráníte teplu, aby se rozprostřelo v prostoru.

Pravidlo č. 3 – Na noc zatahujte závěsy

Na noc zatahujte závěsy, snížíte tím tepelné úniky. Ve dne, když topíte, je nechte naopak roztažené. Uvolníte tak cestu teplu.

Pravidlo č. 4 – Pravidelně větrejte

Aby v domě nevznikaly plísně, je nutné pravidelně větrat. Nevětrejte však moc dlouho, a to především v dobách mrazů. Při větrání je dobré vypnout topení.

Pravidlo č. 5 – Utěsněte okna

Zaizolujte netěsnosti okolo rámu oken, balkónových a vstupních dveří.

Pravidlo č. 6 – Udržujte minimální teplotu

Pokud místnost déle než dva dny nevyužíváte, udržujte v ní teplotu alespoň 7 °C.

Pravidlo č. 7 – Pravidelný servis

Životnost regulačních zařízení můžete několikanásobně prodloužit pravidelným servisem.

Úsporné vytápění: Jaké jsou možnosti?

Termostatické hlavice

Termostatické hlavice se jednoduše nainstalují na původní ventil radiátoru. Jejich předností je nízká pořizovací cena a tedy rychlá návratnost investice. Velký výběr termostatických hlavic naleznete na Conrad.cz.

Termostatické hlavice mají nízkou pořizovací cenu
Termostatické hlavice mají nízkou pořizovací cenu

Ventily s termostatickými hlavicemi nepoužívají žádnou pomocnou energii. Reagují pouze na odchylku mezi nastavenou a skutečnou teplotou v místnosti. Požadovanou teplotu uživatel určí manuálním nastavením hlavice na příslušnou hodnotu.

Termostatické hlavice s časovým spínačem

Energeticky úspornější jsou termostatické hlavice s časovými spínači. V hlavici je totiž servopohon, který sám ovládá ventil radiátoru pomocí elektromotoru. To umožňuje nastavit požadovanou teplotu zvlášť pro konkrétní den a čas.

Termostatické hlavice s časovými spínači ušetří množství energie
Termostatické hlavice s časovými spínači ušetří množství energie

Podívejte se na nabídku termostatických hlavic na Conrad.cz.

Centrální ovladače

Jde o hlavice na ventily radiátorů, které jsou řízeny pomocí centrálního ovladače. Pomocí jednoho centrálního ovladače pak můžete řídit všechny regulátory, které jsou do systému zapojené.

S centrálním ovladačem můžete řídit všechny regulátory zapojené do systému
S centrálním ovladačem můžete řídit všechny regulátory zapojené do systému

Výhodnou sadu centrálních ovladačů najdete zde.

Nabídka od Conrada:

Conrad Electronic, specialista na elektroniku a techniku, nabízí čtenářům kupón na slevu 100 Kč při nákupu nad 1 000 Kč s DPH. Sleva se uplatní v nákupním košíku po zadání tohoto kódu: C6Q9-SCG2-U3FH-ZAZ9.

Autor: Komerční sdělení