Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekcePartnerem pro vytápění je Poptávej.cz

Jak efektivně vytápět

Zateplili jste dům, ale účet za vytápění se nesnížil o takovou částku, jakou jste čekali? Důvodem může být neefektivní systém vytápění a staré radiátory. Podívejte se, jak efektivně vytápět a neplaťte za teplo víc, než musíte!

04. 04. 2011 | Komerční sdělení

Ve zkratce:

Pokud jste letos vydali na účtech za vytápění více než jste očekávali, pravděpodobně si kladete otázku, jak v příští topné sezóně neutratit tolik, ale přitom doma nemrznout. Řešení pro úspory energií přináší efektivní výroba a rozvod tepla po domě, což vám spolehlivě zajistí tepelné čerpadlo v kombinaci s deskovými otopnými tělesy. Jak fungují?

Topná sezóna je u konce a je čas na bilanci. Utratili jste za teplo víc, než jste předpokládali? A to i přesto, že máte zateplenou fasádu a nová úsporná okna? Pokud k vytápění používáte elektrický nebo plynový kotel a teplo v domě rozvádíte starými radiátory, je pravděpodobně zde „zakopaný pes“. Úspora energie se totiž odvíjí také od toho, jak efektivně teplo vyrábíte a rozvádíte.

Tepelné čerpadlo: Uspoříte jen s kvalitou

Čím nahradit neúsporný elektrický nebo plynový kotel? Řešením je tepelné čerpadlo. Při jeho výběru si ovšem dejte pozor na kvalitu. Největší poptávka je především po levnějších tepelných čerpadlech vzduch-voda. Někteří výrobci zvučných jmen a značek však velmi často za tepelné čerpadlo vydávají upravené klimatizační zařízení, které je určené primárně k chlazení v horkém letním období.

Jedno z úsporných tepelných čerpadel typu vzduch-voda od společnosti PZP KOMPLET
Jedno z úsporných tepelných čerpadel typu vzduch-voda od společnosti PZP KOMPLET

Klimatizační jednotky se používají zejména v teplejších oblastech (s venkovní teplotou v zimním období cca +10 °C) a pro naše zimní podmínky, kdy venkovní teplota klesne až na -25 °C, nejsou stavěné a většina z nich tedy nemá ani automatický systém odtávání. V zimě se stane z chladicí venkovní jednotky "ledová kostka" a z hlediska spotřeby energie pouze "drahý elektrokotel". V porovnání se skutečnými tepelnými čerpadly mají tyto klimatizační jednotky vysokou spotřebu elektrické energie a jsou výrazně hlučnější,“ upozorňuje obchodní ředitel firmy PZP KOMPLET, která patří k největším dodavatelům tepelných čerpadel v České republice.

Než tepelné čerpadlo koupíte, ujistěte se, že jsou součástí cenové nabídky také všechny důležité komponenty, jako jsou například ekvitermní regulace, bivalentní zdroj, oběhová čerpadla nebo softstartér kompresoru. Někteří dodavatelé totiž hrají na co nejnižší ceny, a proto tyto komponenty nezahrnují do celkové nabídky.

Efektivní a úsporný rozvod tepla

Abyste na vytápění skutečně ušetřili, nestačí jen teplo levně vyrábět (třeba právě pomocí tepelného čerpadla). Důležité je také teplo efektivně rozvádět a zabránit tak zbytečným ztrátám. Pokud máte doma třicet let staré radiátory, buďte si jisti, že díky nim přicházíte o nemalou částku.

Moderní a úsporná desková otopná tělesa dodává společnost KORADO
Moderní a úsporná desková otopná tělesa dodává společnost KORADO

Ideální je modernizovat otopnou soustavu jako celek – tedy kromě toho, že vyměníte elektrokotel nebo plynový kotel za tepelné čerpadlo, je důležité také pořídit moderní a úsporné radiátory. Oblíbená jsou především tzv. desková otopná tělesa z ocelového plechu, která dodává společnost KORADO.

Proč jsou úspornější než běžné litinové radiátory? Desková otopná tělesa potřebují menší objem topné vody (až o trojnásobek), což znamená, že rychleji topnou vodu ohřejí (ale také ochladí). Díky tomu je možné snadno regulovat chod otopné soustavy a vytvářet tak tepelnou pohodu. Úspora spočívá v omezení přetápění a tím i snížení nákladů na vytápění.

Související články

Tagy: Energie, Tepelná čerpadla, Vytápění, Bydlení, Domácnost, Vytápění, Tepelná čerpadla, Ceny energií

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

rekuperační jednotky, teplená čerpadla, vzduchotechnika

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize JUNKERS

Dodáváme spotřebiče pro vytápění a ohřev teplé vody. Plynové závěsné kotle, plynové kondenzační kotle,…

<!-- -->
NOSRETI velkoobchod s.r.o.

Jsme dodavatelé a v Ostravě také prodejci tepelných čerpadel, solárních kolektorů a klimatizací vlastní…

<!-- -->
HAAS+SOHN Rukov, s.r.o.

Tradiční český výrobce krbových kamen, krbových kamen s výměníkem, kachlových kamen, krbových vložek,…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize DAKON

Tradiční český výrobce kotlů na tuhá paliva

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!