fbpx

Partneři sekce

Jak dobře koupit kotel na tuhá paliva – pět důležitých, ale málo známých tipů0

Kotle na tuhá paliva se již v možnostech regulace a provozním komfortu přibližují kotlům plynovým. Na rozdíl od starších zařízení tohoto druhu jsou však moderní kotle na pelety, uhlí či dřevo také daleko komplikovanější a jejich koupě není jednoduchá. Máme pro vás pár tipů.

Při koupi kotle věnujte velkou pozornost nejen výkonu a funkcím, ale také jeho vnitřní konstrukci. Právě ta má totiž velký vliv na celkovou životnost zařízení. Na trhu najdete například kvalitní kotle s vertikálním výměníkem, který se daleko méně zanáší a je méně náchylný k možnému propálení. „Pokud je kotel s vertikálním výměníkem dobře navržen, nedochází v něm ke kontaktu ostrého plamene vlastního tělesa výměníku. To výrazně zvyšuje životnost celého kotle,“ popisuje hlavní výhody konstrukce Roman Švantner ze společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. Vertikální výměník také tolik netrpí zanášením sazemi, což snižuje nároky na údržbu kotle.

Velikost zásobníku – jak často budete přikládat?

Na rozdíl od plynových či elektrických kotlů vyžadují kotle na tuhá paliva občasné přikládání. Ne každému se přitom chce tuhle rutinní, ale nepříliš příjemnou práci provádět. O tom, jak často budete muset do kotle přikládat, rozhoduje mimo jiné druh paliva a velikost zásobníku. „Zásobník běžného kotle na pelety či kusové uhlí je nutné doplňovat zhruba jednou za týden. V největších mrazech pak jednou za dva až tři dny. Pokud topíte kusovým dřevem, budete ale muset přikládat častěji,“ uvedl Roman Švantner. Dle odborníků je také třeba dávat pozor na kvalitu podavače a elektromotoru, který jej pohání. Jde totiž o namáhanou a důležitou součást kotle.

Reklama

Při výběru kotle věnujte pozornost také konstrukci výměníku a materiálu, z něhož je kotel vyroben. (Foto: Ponast)

Ptejte se na materiál, z něhož je kotel vyroben

Chcete, aby vám kotel dlouho vydržel? Zajímejte se o materiál, z něhož je vyrobeno těleso kotle a výměník. Prodejci ještě nabízejí starší litinové kotle, dejte však přednost kotli vyrobenému z oceli. Ocel totiž umožňuje lepší konstrukční možnosti než litina omezená už ze své podstaty zalitím do formy. Samozřejmostí by měl být kvalitní 6 mm silný kotlový ocelový plech, který je žáruvzdorný a zaručí dlouhodobou životnost výměníku i celého kotle.

Rodinný dům plný úspor – vyzkoušejte naši interaktivní aplikaci

Kotle, jejichž těleso je vyrobeno z oceli  mají také vyšší účinnost, protože tento materiál lépe vede teplo. Ocelový plech určený pro kotle a tlakové nádoby najdete pod označením P265GH a dobrý výrobce či dodavatel by vám měl být schopný sdělit, zda je z tohoto materiálu kotel opravdu vyroben.

Střídáte palivo? Pozor na úpravy hořáku

Před vlastní investicí zvažte, jaké palivo chcete v kotli nejčastěji spalovat. Největší komfort v tomto ohledu nabízí automatické kotle na pelety či uhlí. Naproti tomu kusové dřevo často patří k nejlevnějším palivům vůbec, je ale nutné jej do kotle přikládat ručně. Ne každý kotel umožňuje tato paliva libovolně střídat a většinou je typu paliva nutné více či méně komplikovaně přizpůsobit hořák. Pokud plánujete topit například peletami a občas spalovat také kusové dřevo, zvolte takový kotel, který umožňuje jednoduchou úpravu spalovacího prostoru pro dřevo. Například pouhým vložením roštu do spalovací komory.

Vytápění na Nazeleno.cz:

Možnosti regulace výkonu a ovládání

Kotle na tuhá paliva již většinou podporují různé moderní způsoby regulace, jako je řízení výkonu na základě vnější teploty vzduchu, tedy takzvanou ekvitermní regulaci, nebo dálkové ovládání pomocí mobilního telefonu. Ne všechny kotle to ale v základním provedení umožňují. Pokud ne, zajímejte se, zda výrobce patřičnou ovládací elektroniku dodává a co všechno tyto ovládací moduly nabízejí. Kvalitní řídicí jednotka poskytne stejný komfort ovládání kotle na tuhá paliva, jaký je běžný u kotlů plynových či elektrických.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi