fbpx

Partneři sekce

Co teď frčí? Nejzajímavější trendy v oblasti větrání, vytápění a ohřevu vody0

Co je nového v oblasti větrání, vytápění a ohřevu vody? Prohlédli jsme nabídku firem na Stavebních veletrzích Brno 2012 a představujeme nejzajímavější novinky pro váš dům a bydlení.

Včera jsme představili nejzajímavější novinky z oboru tepelných izolací, které byly k vidění na Stavebních veletrzích Brno 2012. Dnes se zaměříme na trendy v oblasti větrání, vytápění a ohřevu vody. Autor na veletrh přijel nejen jako návštěvník, ale odpovídal na otázky v poradně. Ty nejzajímavější dotazy, se kterými lidé přicházeli, si můžete na Nazeleno.cz přečíst v pátek.

„Malé solární panely by mohly ohřívat vodu třeba v bytě.“

Reklama

A jaké novinky v sekci větrání, vytápění a ohřev vody firmy na veletrhu ukázaly? Rekuperace, tedy zpětné získávání tepla při větrání, je rychle se rozvíjející oblast a nové výrobky se objevují často. Jedna z nejznámějších českých firem, Atrea, letos získala zlatou medaili veletrhu za větrání s rekuperací tepla pro bytové domy.
Zaujala mne rekuperační jednotka Venus Recover HRV-30 firmy Multi-VAC, která je vyrobena z extrudovaného polyetylénu, je osazena diagonálním rekuperátorem z hliníku s účinností až 90 %  a má přijatelnou cenu.

 


Rekuperační jednotka Venus Recover HRV-30. Foto: Karel Murtinger

Kotle s malým tepelným výkonem

V oblasti vytápění a ohřevu vody jsem objevil zajímavé novinky. Sledoval jsem nabídku kotlů a tepelných čerpadel s malým tepelným výkonem, které jsou vhodné i pro nízkoenergetické či pasivní domy. Loni jsem si stěžoval, že je jich málo. Letos je nabídka pestřejší, přesto však stále převažují kotle s většími výkony.
Zaujal mne Buderus Logatherm WPT, tepelné čerpadlo pro ohřev vody s topným výkonem 2 kW, které má přívod a odvod vzduchu o průměru 110 mm a může brát teplo z místnosti (třeba sklep) nebo i z vývodu rekuperační jednotky. Jedná se zřejmě o čerstvou novinku na našem trhu, protože na stránkách jsem jej nenašel.


Tepelné čerpadlo Buderus Logatherm WPT
Foto: Karel Murtinger

Zákazník si stále může vybrat výrobky s kombinací kondenzační kotel/solární systém na ohřev vody, které jsem před časem pokládal za téměř nenávratnou investici. Při poklesu cen kolektorů a růstu cen plynu to už asi neplatí. Zaujal mne argument firmy Junkers, která tvrdí, že se prodlouží životnost kotle, když po část roku nemusí pracovat. To je nepochybně pravda, ale také se bohužel prodlouží doba návratnosti investice. Důležitý je zřejmě jejich „inteligentní“ řídící systém, který použitím algoritmu „SolarInside“ dosahuje další úspory energie. Cituji: „Ukládá data o solárním výnosu v místě instalace. Získaná data se porovnávají s aktuálními údaji o počasí a zjišťuje se možný solární výnos. Po porovnání může teplota v zásobníku při očekávání solárních výnosů klesnout o stanovenou hodnotu. K průměrné 60% roční úspoře při solárním ohřevu teplé vody tak můžete získat se SolarInside ještě navíc dalších 15 %.“ Moc jasné to není, snažil jsem se zjistit, jestli se jedná o okamžitá data nebo zda je tak inteligentní, že využívá třeba předpověď počasí z internetu. Z materiálů to ale nebylo zřejmé.

Solární systémy i pro domácnost

Česká firma SAK Radotín nabízí zajímavé malé solární systémy.


Kolektor malých rozměrů. Foto: Karel Murtinger

Používají kolektory o malých rozměrech za příznivou cenu. Domnívám se, že by se daly instalovat třeba na balkonové zábradlí a využít pro ohřev vody v bytě. Zajímavé je i to, že systém nabízí i jako stavebnici. Uživatel si zařízení sám namontuje a firma zařídí spuštění a topnou zkoušku, případně opraví zjištěné nedostatky za dohodnutou hodinovou sazbu.

Kotle na uhlí a dřevo, které splňují emisní třídu 3

Zdá se, že přísnější sledování emisí škodlivin u kotlů na tuhá paliva přináší výsledky. Většina výrobců již nabízí kotle na uhlí a dřevo, které splňují emisní třídu 3. Je třeba ale říct, že pyrolyzní kotle na dřevo s emisemi neměly potíže ani dříve, spíše se jedná o kotle na uhlí.
Jako příklad lze uvést kotel Dakon DOR F, který splňuje při spalování běžného hnědého uhlí limity emisní třídy 3. Nízkých emisí se zde podařilo dosáhnout bez použití spalinového ventilátoru. Nejmenší model má rozumných 13,5 kW.
Dakon také nabízí celový teplovodní kotel pro pyrolytické spalování suchého dřeva KP Pyro. Podle slov zástupce firmy jde o vylepšený kotel GASOGEN.


Teplovodní kotel. Foto: Karel Murtinger

Řadu zajímavých kotlů vystavovala také slovenská firma ATTACK. Zaujal mne především kotel na kusové dřevo ATTACK DPX 15 Lambda, který má relativně nízký výkon, lze jej regulovat v rozmezí 6-15 kW. A díky lambda sondě dosahuje údajně 25x nižší koncentraci škodlivých emisí CO spalin, než je povolený limit v nejlepší emisní třídě 3 podle normy ČSN – EN 303-5.
Jejich kotel na pelety ATTACK PELLET 30 Automatic Plus má velmi pěkný design a různé zajímavé novinky.


Kotel na pelety. Foto: Karel Murtinger

Autor: Jana Poncarová