Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekcePartnerem pro vytápění je Poptávej.cz

Ceny pelet a briket 2012. Jak poznat kvalitní palivo?

Topíte peletami? Přinášíme informace o tom, kolik dnes za pelety zaplatíte a jak vybrat vhodného dodavatele. Ideální čas pro doplnění zásob pelet je právě teď – ceny jsou totiž nižší, než těsně před topnou sezonou. Hlídejte si certifikaci nakupovaného topiva, ta totiž zaručí jeho výhřevnost.

27. 08. 2012 | Marie Leschingerová

Ve zkratce:

Pokud topíte peletami, je nyní nejvhodnější čas na jejich objednání. V létě jsou totiž ceny o dost příjemnější než po začátku topné sezony. Přečtěte si, kolik letos za pelety zaplatíte a jak si ověřit jejich kvalitu.

Zdražování plynu, vzhůru šplhající ceny elektřiny a neveselý pohled na účet za topení. Takové myšlenky nás sice v čase letních dovolených a odpočinku většinou netrápí, na zimu je ale potřeba myslet už teď. Pokud topíte dřevem, uhlím anebo třeba peletami, víte o tom své. Není nad to mít včas zásoby topiva na zimu a nemuset se obávat prvních sychravých podzimních dní.

„Kvalitní pelety nyní pořídíte okolo 5 500 korun za tunu.“

Pro doobjednání pelet na příští topnou sezonu je nyní ideální čas. Jednak máte na objednávku ještě dostatek času a můžete si tak v klidu rozmyslet, kolik topiva budete potřebovat, za druhé teď navíc můžete využít příjemných letních cen. Stačí zabrousit na nabídky dodavatelů pelet a přesvědčit se. „Pelety si většinou objednáváme kolem poloviny července,“ říká pan Hrubý z jižních Čech, který peletami ve svém domě topí. „Firma nám přiveze našich 5,5 tuny pelet na paletách, které nám zavezou až do skladu a na zimu máme vystaráno,“ pochvaluje si.

SPECIÁL O VYTÁPĚNÍ
v srpnu a září 2012
v magazínu Nazeleno.cz

Léto – ideální čas na nákup pelet

Ceny pelet i biomasy se v létě opravdu pohybují v příjemnějších relacích. „Nejlepší dobou na nákup peletek je stoprocentně léto. Surovina je levnější, jsou letní slevy. Zákazník má čas na to si zboží v klidu přebrat a dohodnout si termín přesně podle svého přání. Je to lepší než při prvních mrazech zjistit, že není čím topit,“ říká Martina Matějovská z firmy Epelety.cz. A má pravdu, akce a slevy jsme opravdu zaregistrovali. Tak třeba dodavatel CDP.cz nyní nabízí dopravu po celé České republice od čtyř tun zdarma.


Pelety jsou slisované granule, které se vyrábějí z dřevních pilin, zbytků rostlin a dalšího (především) rostlinného
odpadu. Foto: Klastr Česká peleta

Zajímalo nás, za jakou cenu se teď prodávají kvalitní pelety. Podle Martiny Matějkové se ceny peletek nyní pohybují okolo 5 500 korun za tunu. Příkladem mohou být světlé ÖNORM M 7135 za cenu 5 600 korun anebo tmavé s příměsí kůry za 5 400 korun (ceny jsou včetně DPH). Pokud přemýšlíte, jestli se ceny peletek třeba od loňského roku zvedly, dost možná jste změnu ani nezaregistrovali, jsou totiž vesměs srovnatelné. Matějková říká, že například v letošním druhém kvartálu byly pelety asi o stokorunu dražší než během stejného období v loňském roce. Naopak nyní ve třetím kvartálu jsou pelety asi o 150 korun levnější než v loni. Případné úspory v objednávce tak možná zaznamenáte ve stokorunách stokorun, přičemž cena pelet se odvíjí od cen pilin.

Kvalita versus cena. Jsou levné pelety kvalitní?

Na trhu pochopitelně narazíte i na pelety o několik stokorun levnější. Výrazně nižší ceny s sebou ale nesou i varování – pozor na nekvalitní palivo. „Není dobré nakupovat pelety podle ceny, protože na našem trhu se vyskytují i levnější varianty, jedná se ale o výrobky dovezené z Ukrajiny a dalších okolních států. Tyto pelety ale nesplňují potřebné parametry a hrozí u nich například poničení kotle nebo kamen,“ vysvětluje Matějovská.

Jak si tedy ohlídat kvalitu nakoupeného paliva? Jasnou zárukou jsou například certifikace paliv. „Pokud peletky splňují určitý druh certifikace, ať je to ÖNORM M7135 nebo např. DIN plus, je tím zaručena kvalita produktu, výhřevnost, procento popela, procento vody, otěr. Tyto pelety nedělají problém při topení, netvoří se spékance.  Zákazník ví, kolik bude mít popela a zaručí mi i výhřevnost,“ vysvětluje Matějovská. Právě podle kvality paliva je dobré vybírat i dodavatele. Podle zkušeností, spolehlivosti i v případě řešení problémů se většinou ukáže, zdali si dodavatel vaši přízeň zaslouží. A tady zafungují hlavně doporučení od lidí, kteří již s dodavatelem nějaké zkušenosti mají.

Co jsou to PELETY?

 • ekologicky ušlechtilé palivo vyráběné především z dřevní a okrajově z rostlinné biomasy
 • dřevěné pelety se dodávají v podobě slisovaných granulí kruhového průřezu
 • jsou ohleduplné k životnímu prostředí
 • vytápění peletami může být bez­obslužné, jako při použití elektrokotle nebo plynového kotle
 • jsou skladné a snadno se s nimi manipuluje
 • umožňují nezávislost na dodávkách fosilních paliv jako je plyn nebo uhlí
 • výhřevnost pelet se pohybuje okolo 18 MJ/kg a předčí tak i některé druhy uhlí
 • k vytápění průměrného rodinného domu je ročně zapotřebí 4-5 tun pelet

Zdroj: Ceska-peleta.cz

Vyplatí se vytápění peletami?

Možná nad vytápěním peletami zatím pouze uvažujete a dáváte dohromady pro a proti. Jedním z nejdůležitějších faktorů je pořídit správný kotel na pelety.

- Přečtěte si víc: Jak vybrat správný kotel na pelety


Výhodou vytápění peletami je nezávislost na fosilních palivech. Foto: Klastr Česká peleta

Co ještě nevíte o peletách

 • Pelety jsou obnovitelný zdroj energie – surovinou pro jejich výrobu jsou piliny nebo rostlinné zbytky (obilí); platí, že dražší jsou obecně pelety dřevní.
 • Ceny pelet se drží na podobné výši už déle než tři roky, jejich cena je nižší než například cena za tunu černého uhlí nebo koksu.
 • V létě a před začátkem topné sezony nabízí někteří dodavatelé slevy a akce na nákup pelet.
 • Dům o tepelných ztrátách 20 až 25 kW spotřebuje 5 až 7 tun pelet za sezonu, z peněženky tedy vytáhnete zhruba 25-40 tisíc korun. 
 • Pelety si můžete nechat přivézt až domů a uskladnit v sile, nebo je nakupovat po pytlích (cena pelet v pytlích je ale vyšší).
 • Výhřevnost pelet je udávána okolo 18 MJ/kg, čímž předčí i některé druhy uhlí.
 • Vytápění peletami je komfortní – pokud máte automatický kotel se zásobníkem, stačí jednou ročně doplnit zásobu paliva a třikrát čtyřikrát za rok vymést popel.
 • V Česku vyrábí pelety sedm větších peletáren a desítky menších výrobců; v roce 2010 se u nás vyrobilo třikrát více pelet, než se spotřebovalo – exportuje se například do Rakouska.

Cenový přehled pelet

VýrobceNázev produktuCena (Kč za tunu včetně DPH)
CDP cz s.r.o.dřevěné pelety normované5 500
Envitermpelety v big begu + volně ložené5 200
Latop s. r. o.pelety bez kůry5 350
prodej-pelet.czpelety dřevěné 6mm bílé5 500
ATEA PRAHA s.r.o.pelety pytlované á 14 kg4 500
JILOS HORKA, s.r.o."ROYAL" PELETYod 5 400
REAL servis spol. s r.o.pelety EN norma A1, 6mm, světlé pytlované4 900
Biotherm s. r. o.pelety bílé big-bag5 200
FYTOPELETY s.r.o.rostlinné pelety4 200
EVANS spol.s r.o.Royal pelety5 500

 

A co brikety?

Jinou variantou spalování biomasy jsou brikety. I v tomto sortimentu nejčastěji narazíte na brikety lisované z dřevních pilin, vyskytují se ale i brikety uhelné nebo slaměné. Při jejich výrobě se zkrátka využívá mnoha druhů odpadních látek (třeba znehodnocené bankovky, zbytky kovových třísek a podobně). Brikety mají povětšinou tvar kulatých, oválný nebo kvádrovitý tvar a jejich cena je podobná ceně pelet. 

Cenový přehled - dřevěné brikety tmavé, kostka

VýrobceCena briket (Kč za tunu včetně DPH)
CDP cz s.r.o.4 800
Chattuza s.r.o.4 840
Europalivo s.r.o.4 800
Novatop4 462
Dokamen5 035
Pavel Kisling5 100
AplusREAL s.r.o.4 500
Ekopalivo Bohemia, spol. s r.o.4 400
Bláha Stanislav - Pilařská výroba5 500
VOPA - building s.r.o.4 000

 

Výrobců briket je u nás několik desítek. Pokud vybíráte, od koho brikety koupit, opět se zajímejte o certifikaci jeho paliva, která hlídá především jeho výhřevnost, ale například i množství popela. Ceny se pohybují mezi 4 500 a 5 500 korunami za tunu. „Máme 20kilowattový kotel na brikety, s nímž budeme letos topit už třetí zimu. Za brikety dáme okolo 30 tisíc ročně, což mi přijde stále lepší než platit o tisíce víc za elektřinu nebo plyn,“ říká pan Horáček z Kolína. Kotle na brikety nabízí řada výrobců a jde zpravidla o kotle na dřevěné brikety a kusové dřevo, pořídit si ale můžete i kotel, který zvládne spalovat brikety, pelety, kusové dřevo i štěpku. U takového kotle máte výhodu, že můžete spalovat takové palivo, které zrovna máte, a je třeba nejlevnější. Ovšem pořizovací cenu takového kotle čekejte naopak o něco vyšší.

Související články

Tagy: Vytápění, Pasivní domy, Nízkoenergetické domy, Vytápění, Krby, Kamna

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
ATREA s.r.o.

Společnost ATREA vznikla již v roce 1990. Opírá se o dlouholeté zkušenosti v oblasti mikroklimatu budov…

<!-- -->
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Výrobce a dodavatel profesionální vzduchotechniky, ventilátorů a příslušenství, rekuperačních jednotek,…

<!-- -->
NOSRETI velkoobchod s.r.o.

Jsme dodavatelé a v Ostravě také prodejci tepelných čerpadel, solárních kolektorů a klimatizací vlastní…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize DAKON

Tradiční český výrobce kotlů na tuhá paliva

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!