fbpx

Partneři sekce

Čeho si všímat před nákupem krbových kamen0

Pokud máte v plánu nákup krbových kamen a máte ujasněné důležité základní otázky o typu kamen, velikosti vytápěného prostoru či topném palivu, existuje stále ještě spousta věcí, na které si dát pozor a které před samotným nákupem prověřit.

Již první dojem by měl evokovat pocit, že se jedná o kvalitní krbová kamna. Poznáte to dle stabilní a pevné konstrukce, kamna by měla tedy stát pevně na zemi. Povrchové úpravy a zpracování detailů by měly být dotažené k dokonalosti, aby na pohled nevyvolávaly žádné pochybnosti o kvalitě.

Důležitým prvkem krbových kamen jsou dvířka. Okolo nich je zapotřebí kvalitního těsnění, stejně jako kolem skla, vsazeného do dvířek. Nebylo-li by těsnění dokonalé, zapříčinilo by nedokonalé spalování, tudíž i snížený výkon. Samotné prosklení by mělo být co největší a pozor si je dobré dát i na jeho bezpečné uchycení v dvířkách.

Kvůli bezpečnosti musí řádně fungovat všechny fyzické mechanismy. Od snadného otevírání a zavírání dvířek až po manipulaci se záklopkou u přívodu vzduchu. Dvířka musí být zajištěna takovým způsobem, aby je nebyly schopny otevřít například malé děti. S tím souvisí i páka neboli klika u dvířek, která by se při topení neměla žádným výrazným způsobem přehřívat. Ideálně by manipulace s ní měla probíhat bez použití rukavic. Vhodné je i jednoduchá dostupnost všech ovládacích prvků krbových kamen, některé z nich disponují například velmi nepraktickými regulátory vzduchu za dvířkami.

Další důležitý prvek krbových kamen se skrývá v topeništi. U něj se diskutuje především velikost (doporučuje se tak veliké, aby bylo možné vkládat polena o velikosti alespoň 30 cm) a obložení. Na obložení se nejčastěji používají materiály jako šamot, žárobeton či vermikulit. Pod topeništěm musí být umístěna popelníková zásuvka s dostatečně velikým objemem. S ní je dodávána zábrana proti vypadávání popela s ideální velikostí minimálně 8 cm. Jak topeniště, tak popelník, je nutné pravidelně čistit.

Technické parametry

Mimo vizuální a praktickou stránku se zaměříme také na technické parametry krbových kamen. Jeden z nejdůležitějších parametrů se jmenuje účinnosti spalování. Minimum se pohybuje kolem 75 %. O kvalitě a množství použitého materiálu vypovídá hmotnost kamen. Pořizovat si některá s hmotností, nepřesahující 100 kg, není rozumné.

Hlídat si je třeba i rozpálení kamen při plném výkonu. To se pozná podle doporučované vzdálenosti od zdi. Kvalitní výrobky mají tuto vzdálenost minimálně 20 cm. Na druhou stranu, bude-li Vám prodejce garantovat odstup minimálně 50 cm, věřte tomu, že kamna budou opravdu hodně rozpálená.

Co se týče přívodu vzduchu, primární a sekundární přívod by měl být standardem, pro jedince, vyžadující opravdovou kvalitu, existuje také možnost terciálního přívodu.

Krbová kamna s teplovodním výměníkem

U krbových kamen s teplovodním výměníkem je nutné zabezpečení proti výpadku elektrického proudu. Řešením je pořízení záložního stroje či vychlazovací smyčky. Při absenci nějakého opatření může dojít k přehřívání či dokonce varu vody ve výměníku. Zároveň však voda nesmí být příliš chladná, poté dochází k usazování dehtu a sazí, což způsobuje snížení účinnosti krbových kamen, v krajním případě i jejich zničení.

Krbová kamna s výměníkem jsou náročná na dobrý tah v komíně. Ideální hodnoty se zde pohybují v rozmezí 10 – 12 Pa. Zanedbat není vhodné ani dostatečnou velikost vnitřního průměru komínu. Obdobně jako ostatní části krbových kamen podléhá i výměník znečištění, které je nutné pravidelně odstraňovat. K tomu musí být zajištěn co nejjednodušší přístup právě k výměníku.

Servis

Zakoupením kamen nic nekončí. Výrobce kvalitních produktů by měl zajistit jak záruční, tak i pozáruční servis. Servisní tým v ideálním případě dorazí přímo do Vašeho domu, aby odpadly starosti s odpojováním a složitou manipulací kamen. Zapomenout nelze ani na zajištění dostupnosti náhradních dílů, a to i několik (10) let po nákupu. Typickým příkladem je výměna kachlí či nákup laku, jenž napravuje poškrábání plechového pláště kamen.

Ekologie a značková kvalita

Dobrá krbová kamna splňují přísné požadavky zákona o ochraně ovzduší č. 201/2012, která jsou v platnosti od 1.1.2014. Pokud se setkáte s tím, že Váš vybraný produkt splňuje i podmínky užívání a prodeje kamen, jež vejdou v platnost v roce 2018, můžete si být jistí o kvalitách a důvěryhodnosti výrobce.

Výrobci značkových kamen, jsou prověřeni dlouhými roky zkušeností. Jejich materiál je charakteristický vysokou kvalitou, jelikož se od něj odvíjí například životnost kamen. Důležitým aspektem je zde síla materiálu. Není-li v rozmezí 3 – 10 mm (dle konkrétního místa na kamnech), existuje pravděpodobnost deformace či výskytu prasklin. Tito výrobci používají nejmodernějších technik a vysokým poměrem je zastoupena automatizovaná výroba.

Tuzemská kvalita

Čeští výrobci krbových kamen se řadí mezi špičku v Evropě. Jsou považování za jednu z velmocí v tomto odvětví, což dokumentuje vysoké množství vyvážených výrobků do zemí západní Evropy. Mimo jiné dokonale splňují přísné emisní požadavky.

Kde nakupovat?

Vzhledem k tomu, že krbová kamna nekupujete každý rok, doporučujeme nákup dobře promyslet a vybírat u prověřených obchodníků. Každý správný prodejce by vám měl být schopen do detailu s výběrem správného typu kamen poradit, a to především dle vašich skutečných potřeb na objem vytápěných prostor. Je dobré si také kamna před nákupem osobně prohlédnout, takovou možnost někteří prodejci také poskytují.

Jedním z příkladů je i specialista na prodej krbových kamen GIVE.cz, který v pražských Vysočanech provozuje showroom na krbová kamna s desítkami vystavených modelů. Výhodné může být také pořídit krbová kamna v akci. Nejen že ušetříte, ale můžete získat ke kamnům některý z praktických dárků v podobě krbového nářadí zdarma. Krbová kamna lze pořídit jednoduše i na splátky, v některých případech dokonce na splátky bez navýšení. Investici si tak chytře rozložíte do několika měsíčních splátek a není nutné vydávat celou pořizovací částku za kamna najednou.

Autor: Komerční sdělení