fbpx

Partneři sekce

Cena biomasy: Pelety a brikety jsou v létě levnější0

Kdo by v horkých letních dnech uvažoval nad tím, že zase přijde zima? Pokud vytápíte biomasou, vyplatí se ale nakoupit dostatečné zásoby právě v létě. Ceny briket a pelet jsou totiž levnější! Kolik můžete při nákupu ekopaliv ušetřit? Na čem závisí cena biomasy?

Cena biomasy pro vytápění se v průběhu roku mění. Levněji biomasu pořídíme v létě, kdy jsou její ceny v průměru o 20 % nižší a nákup je tedy nejvýhodnější. Předpokladem ovšem je, že máme kde zásoby ekopaliva uskladnit.

„Nejlevnější palivové dříví získáte samotěžbou, ušetříte za volně ložené pelety a „noční brikety“ mají sice vyšší cenu, ale hoří až dvakrát déle.“

Reklama

V zimě ceny biomasy rostou (stále však platí, že vytápění biomasou je levnější než vytápění plynem nebo elektřinou) a u menších dodavatelů není v topné sezóně vždy dostatek paliva. Může se tedy stát, že se pro pelety či brikety budete muset vydat jinam. Dobré je, že síť dodavatelů ekopaliv v tuzemsku zhoustla a je víceméně rovnoměrně rozprostřena po celé republice.

SERIÁL: Biomasa

   – Co vědět před spalováním biomasy

   – Konopí: Příklad spalování biomasy

   – Dotace na ekologické kotle

   – Řepka olejná – žlutá biomasa

Cena krbového (palivového) dřeva

Krby se staly součástí topného systému řady domácností. Slouží většinou jako doplňkový zdroj tepla – v nízkoenergetických domech se dokonce mohou stát hlavním topným zařízením. Cena krbového dřeva se liší podle několika kritérií: kvality, úpravy a kvantity (při odběru dřeva na celou topnou sezónu lze často dohodnout nižší cenu, než uvádějí ceníky). Průměrně za tunu palivového dřeva zaplatíte 3 000 Kč.

Pelety a brikety se vyplatí kupovat v létě - jsou totiž levnější
Pelety a brikety se vyplatí kupovat v létě – jsou totiž levnější. Zdroj: Istockphoto.com

Nejvyšší cenu má tvrdé bukové dřevo. Dražší je také jehličnaté dřevo s dobrou výhřevností (smrk, borovice). Směsi listnatých dřev a měkké dřevo pořídíte zpravidla levněji. Cenu ovlivňuje úprava dřeva – čím kratší polena, tím vyšší cena (obvykle se prodávají v délce 1 m, 50 cm nebo 33 cm). K dostání je i štípané dřevo za průměrnou cenu palivového dřeva. Nejlevnější variantou, jak získat palivové dřevo, je samotěžba (úspora je podstatná), nabízejí ji ale jen některé obce. Orientační přehled cen palivového dříví najdete v následující tabulce.

Orientační ceny palivového dřeva

Dřevo – polena
Cena v Kč za tunu
(polena 100 cm – 25 cm)
Tvrdé (buk, dub)
2 300 – 4 000
Listnaté (směs)
1 700 – 3 000 (33 cm)
Měkké (borovice, smrk)
2 000 – 4 800
Buk
5 700 (50 cm) – 6 000
Smrk
2 300 – 6 000
Dřevo štípané
Cena v Kč za PRM *prostorový metr
(1 m³ složeného dřeva „s dírami“)
Tvrdé (buk, dub)
1 500
Měkké (smrk)
1 000
Dřevo – samotěžba
Cena v Kč za PRM
Tvrdé
200
Měkké
100

Zdroj: TZB-info, internetové nabídky firem a obcí 

Jak najít prodejce krbového, resp. palivového dřeva? Nejjednodušší situaci mají odběratelé dřeva v oblastech, kde se dřevo těží (lesnické firmy). Ale ani větší města nejsou od dodávky dřeva odříznuta. Jednak existují firmy, které se specializují na ekopaliva a dodávají vedle pelet a briket i palivové dřevo (např. Rioni), jednak se dá aktuální potřeba dřeva vyřešit nákupem menšího množství v řetězcích, jako je např. Bauhaus; samozřejmě cena je pak vyšší.

Ekopaliva: Pelety, brikety, štěpka

Zatímco krby na dřevo jsou v tuzemsku velmi oblíbené, krby, kamna i kotle na moderní ekopaliva  se na českém trhu zabydlují velmi zvolna. Přestože má biomasa podporu ze strany Evropské unie, státu i jiných subjektů, pelety a brikety na výraznější zájem ze strany českých domácností zatím čekají.

Zájemci o vytápění biomasou mohou získat dotaci z programu Zelená úsporám na pořízení ekologického zdroje tepla do novostavby nebo na jeho výměnu za neekologický zdroj vytápění (např. elektřina). A zatímco dodavatele palivového dřeva si musíte hledat sami, s peletami a briketami vám od letošního roku pomůžou stránky http://biom.cz,  konkrétně pak rubrika Pelety a brikety, kde najdete mapu dodavatelů pelet, briket i štěpky. Stránky http://biom.cz kromě toho poskytují o biomase nejrůznější odborné i popularizované informace.

Na výměnu neekologického zdroje tepla za ekologický je možné získat dotace
Na výměnu neekologického zdroje tepla za ekologický je možné získat dotace. Zdroj: ENBRA

Proč se trh s moderními ekopalivy rozvíjí pomaleji, než se očekávalo? Důležitou roli hraje samozřejmě cena. Dřevěné pelety i brikety jsou dražší než palivové dřevo – průměrně za ně zaplatíte 4 500 Kč za tunu. Nicméně stále platí, že plyn i elektřina jsou na tom s cenou ještě hůře, což by mělo znamenat, že si najde biomasa dost příznivců. Podstatným důvodem, proč dávají potenciální zákazníci přednost například dražšímu plynu, je ale to, že příklon k jednotlivým typům obnovitelných zdrojů energie není v ČR stabilní (fotovoltaická krize), a tak biomasa nevzbuzuje důvěru, jakou by zasluhovala.

Ceny dřevěných pelet

Obecně platí, že dřevěné pelety jsou dražší než alternativní rostlinné pelety. Existuje i rozdíl mezi jednotlivými druhy dřevěných pelet a obdobně rostlinné pelety nemají jednotnou cenu. Připlácí se za vyšší výhřevnost, resp. vyšší obsah dřevní hmoty bez příměsí (kůry apod.) – světlé dřevěné pelety bývají nejdražší. Mezi alternativními peletami mají nejvyšší cenu pelety z energetických rostlin.

Vliv na cenu pelet má také „balení“. Nejlevněji pořídíme volně ložené pelety, naopak pytlované pelety (většinou 15 kg pytle nebo tzv. Big bag – 1 000 kg) jsou dražší. Menší pytle (15 nebo 25 kg) se mohou prodražit až o tisíc korun, tzv. Big bag je oproti volně loženým peletám dražší o několik stokorun (někteří dodavatelé však nabízejí stejnou cenu jako u volně ložených pelet).

Orientační ceny pelet

Dřevěné pelety
Cena v Kč za tunu
Pytel 15 – 25 kg
Volně ložené
Světlé
4 200 – 5 500
3 800 – 4 800
Tmavé
od 4 500
od 4 200
Rostlinné pelety
Obiloviny, slunečnice
3 300 – 4 000
2 800 – 3 700
Energetický šťovík
4 000 – 4 500

Zdroj: TZB-info, internetové nabídky

Ceny briket a štěpky

Také cenu briket určuje složení, průměrně jsou na tom brikety obdobně jako pelety – zaplatíte za ně asi 4 200 Kč za tunu. Nejdražší brikety jsou kůrové (jsou cca o 2 000 Kč dražší než ostatní typy briket), které získaly označení „noční“ pro jejich dvojnásobnou dobu hoření a žhnutí.

Tmavé brikety z tvrdého dřeva a příměsí kůry bývají dražší než světlé brikety z měkkých dřev. Tvarově jsou v nabídce válce (plné nebo s dírou) nebo hranaté brikety (RUF). Tvar spíše než cenu předznamenává způsob použití. Válce s dírou jsou vhodné k zatápění a rychlému vytápění, pro dlouhodobé vytápění jsou vhodnější plné tvary.

Orientační ceny briket a štěpky

Dřevěné brikety
Cena v Kč za tunu (rozpětí na trhu)
Světlé
3 500 – 5 500
Tmavé
4 000 – 5 000
Kůrové
6 500 – 7 500
Rostlinné brikety
Cena v Kč za tunu (jednotliví prodejci)
Rašelinové
4 600
Slámové
4 000
Směsné (sláma, šťovík)
2 500
Štěpka
Cena v Kč za tunu
Volně ložená
cca 1 500

Zdroj: TZB-info, internetové nabídky

Rostlinné brikety a štěpka pro vytápění domácností jsou k sehnání jen na několika málo místech. Cena rostlinných briket je srovnatelná s briketami dřevěnými. K dostání jsou například brikety ze slunečnice, šťovíku nebo rašeliny. Štěpka je v poměru k ostatním ekopalivům levná, ale rozptyl cen je největší (od přibližně 500 až do 2 000 Kč za tunu). Cenu ovlivňuje především množství a kvalita (vlhkost štěpky).

Někteří dodavatelé ekopaliv nabízejí dopravu zdarma
Někteří dodavatelé ekopaliv nabízejí dopravu zdarma. Zdroj: CDP Ekopaliva

Cena dopravy ekopaliv

Dopravné ekologických paliv závisí na vzdálenosti mezi skladem dodavatele a místem určení, ale také na množství paliva. Za složení paliva na váš pozemek či do skladovacího prostoru zaplatíte dodavateli zvlášť (například 125 Kč bez DPH za každou započatou čtvrhodinu práce nebo 200 Kč za hodinu práce). V některých případech je tento úkon zahrnut v ceně dopravy. Na podmínky dopravy je tedy dobré se informovat dopředu, aby nedošlo k nedorozumění.

Zdarma se většinou dopravují objemy, které běžná domácnost nespotřebuje, nebo je zadarmo doprava například do 10 km. Zásobu na topnou sezónu při střední vzdálenosti dopravíte většinou do 1 000 Kč včetně složení paliva, při dopravě nad 100 km je částka samozřejmě vyšší. Zajímavostí letošní sezóny je jednotná cena dopravy pelet po ČR, nabízená firmou CDP Ekopaliva.

Autor: Redakce Nazeleno.cz