Topíte doma peletami? Za kolik nyní pořídíte tunu kvalitních pelet? Proč se vyplatí kupovat certifikované pelety? Jak se bude cena pelet vyvíjet v letošní topné sezóně? Podívejte se s námi na aktuální čísla!
Pokud doma vytápíte peletami a nestihli jste si ještě udělat zásoby na zimu, pravděpodobně již přemýšlíte nad jejich brzkým nákupem. V současné době pořídíte tunu kvalitních českých pelet ze smrkového dřeva za 5 300–5 700 Kč včetně DPH. Jaká bude cena pelet na podzim? Bude pelet dostatek?
„Aktuální cena kvalitních certifikovaných pelet je 5 300–5 700 Kč/t.“
ReklamaV letošní topné sezóně podle odborníků nedostatek pelet rozhodně nehrozí. Jejich ceny se však na podzim ještě trochu zvednou. Podle odhadu Hynka Manduly ze společnosti Mayr-Melnhof Pellets, výrobce kvalitních smrkových pelet Royal Pellets, by však ceny neměly překročit hranici 6 000 Kč/t. „Ceny pelet v letošní topné sezóně by se měly pohybovat kolem 5 800 až 5 900 Kč za tunu, přičemž 5 900 Kč je podle mého názoru strop,“ říká Hynek Mandula.
Biomasa na Nazeleno |
– Biomasa: Co je dobré vědět – Pelety místo uhlí a plynu?– Biomasa a výroba elektřiny– Pelety jsou v létě levnější– Biomasa jako fotovoltaika |
Pelety: Zajímavá alternativa vytápění
A jaká je v současnosti situace na trhu ekopaliv? Vývoj poptávky po peletách se odvíjí od poptávky po kotlích. Ta od letošního jara klesá, což je způsobeno především pozastavením dotačního programu Zelená úsporám. Meziročně se jedná o poměrně markantní čísla. „Pokles prodejů kotlů bez dotací je oproti minulému roku přes 60 %,“ uvedl Marek Řebíček, ředitel společnosti CDP.cz, která se zabývá prodejem a distribucí ekologických paliv.
Podle Hynka Manduly se však poptávka po peletách poslední dobou zvyšuje, a přestože nyní dotace nejsou, má stále vzrůstající tendenci. „Ačkoliv už se nejedná o úplný „boom“, poptávka je stále dobrá. Zákazníci totiž i přes pozastavení dotací ze Zelené úsporám vidí topení peletami jako zajímavou alternativu vůči jiným druhům vytápění, například plynem. Topení peletami je stále vyjde levněji,“ objasňuje Hynek Mandula.
Tuna pelet ze smrkového dřeva nyní stojí 5 300–5 700 Kč včetně DPH. Zdroj: CDP.cz
Do budoucna bude podle něj trh s ekopalivy stále zaznamenávat mírný nárůst. Šance k dalšímu růstu nyní spatřuje ve středně velkých (100–300kW) kotelnách, například v bytových domech. Díky vyšší spotřebě zde totiž může být v případě využití levnějšího způsobu vytápění dosaženo také znatelných úspor v každoročních účtech za topení.
Aktuální ceny pelet a briket |
Zdroj: Stránky výrobců a prodejců pelet |
Nákup pelet: Můžete využít různé akce
Při nákupu pelet můžete i nyní využít různé akce. Například u společnosti CDP.cz platí, že při objednávce převyšující 7 tun budete mít dopravu zcela zdarma. Při objednávce nad 4 tuny pak CDP.cz garantuje dopravu po celé ČR za 500 Kč, přičemž jakýkoli objednaný náklad vám doveze do 7 pracovních dnů.
Při nákupu pelet lze využít též různé akce, například dopravu zdarma. Zdroj: CDP.cz
Certifikované pelety: Stabilní kvalita paliva
Podíváme-li se na konkrétní příklad certifikovaných pelet, tyto pelety jsou díky certifikaci pravidelně sledovány a testovány. Sleduje se zejména jejich výhřevnost, množství popela, kvalita lisování, měrná hmotnost paliva a jeho otěr (množství prachu), stupeň tavení popela (spékání) a dále množství chemických veličin majících vliv na emise.
„Certifikace samotná je spíše administrativním omezením pro výrobce než drahým řešením, ale lze jednoznačně prokázat z jakého dřeva a jakého původu je zpracovaná surovina. Certifikace paliv navazuje na dřevařské systémy kvality a původu,“ říká Marek Řebíček.
Porovnání cen: Certifikované a necertifikované pelety |
Zdroje: Stránky výrobců a prodejců pelet a magazín TZB-info.cz |
Díky certifikaci tak podle Marka Řebíčka mají zákazníci jistotu, že kvalita paliva je dlouhodobě stabilní a palivo vykazuje stále stejné vlastnosti. Necertifikované pelety totiž mají velmi různorodé vlastnosti a dá se jen těžko odhadnout jak dobře a jestli vůbec budou hořet.