fbpx

Partneři sekce

Biomasa zdražuje – ceny pelet a briket zvýší o tisíce náklady na topení0

Peletky a brikety už nebudou tak levné jako loni, kdy se mnozí výrobci zbavovali skladových zásob. Ceny už jsou nyní vyšší a odborníci varují: kvůli krizi bude na podzim ještě hůř. Pokud nechcete riskovat pravděpodobné zvýšení cen a hrozící nedostatek suroviny, měli byste nakoupit brikety či pelety v předstihu.

Kotle na biomasu jsou dlouhodobě podporovány pomocí dotačních programů coby ekologická a úsporná varianta kotlů na tuhá paliva či plyn. Dotace, např. z programu Zelená úsporám, se ale vztahují pouze na pořízení kotle. Samotné palivo (biomasa v podobě briket či pelet) však podléhá tržním mechanismům, které mohou mnohé majitele (zejména ty nové) docela nepříjemně překvapit. Obzvláště pokud si zvykli na příznivé ceny z předchozích let.

„V roce 2008 se díky souběhu okolností prodávaly brikety za podprůměrné ceny. Letos by naopak mohly být kvůli krizi nejvyšší.“

Reklama

Slavná biomasa, pro jejíž propagaci udělala Kateřina Jacques svojí neznalostí více než Ministerstvo životního prostředí za několik let, totiž s sebou nese i každoroční starost o dodávky paliva na topnou sezónu. Nejčastější  varianty pro použití v rodinných domech – peletky a brikety – se ale nevyrábějí speciálně pro vytápění. Pro jejich výrobu se využívá zbytkového odpadu dřevozpracujícího průmyslu (proto jsou mimo jiné považovány za ekologické). Právě tato závislost může být  v době hospodářské krize problematická – pokud je nižší výroba, je také méně odpadové piliny, a tedy i dražší peletky a brikety, které se z pilin vyrábí.

Biomasa a vytápění na Nazeleno

   – Brikety a peletky – výhřevnost a další info

   – Výroba elektřiny z biomasy v ČR

   – Dotace na kotle na biomasu

Peletky i brikety byly v roce 2008 levné

Nechystá se na nás sice žádná velká cenová revoluce, jelikož však dosavadní ceny byly pro změnu výrazně pod dlouhodobým průměrem, majitelé kotlů na peletky či brikety pocítí skokové zdražení. V celkových ročních nákladech na topení až v řádů tisíců korun.

Do konce roku 2008 se například cena briket z měkkého dřeva pohybovala okolo 3 500 Kč/t. Nízkou cenu zapříčinily předchozí mírné zimy, kdy zejména brikety nešly na odbyt a po dva roky se hromadily ve skladech. Výrobci se jich chtěli zbavit a snižovali cenu. Díky tomu se brikety a pelety dostaly výrazně pod cenu plynu a dokonce i pod náklady na vytápění černým uhlím. Jakmile však byla zásoba skladovaných pelet a briket vyprodaná, cena paliv stoupla.

Za topení si letos majitelé kotlů na peletky a brikety připlatí
Za topení si letos majitelé kotlů na peletky a brikety připlatí.

Postupné zdražování je tak podle odborníků oslovených Nazeleno.cz logické. Jak potvrzuje Marek Řebíček ze společnosti CDP Ekopaliva: „Jedná se o návrat cen do normální hladiny.“ Návrat však znepříjemňuje současná ekonomická recese, díky níž mohou ceny vystoupat naopak do nadprůměrných výšin.  Z extrému do extrému.

Za topení letos zaplatíte o několik tisíc ročně více

V současnosti nabízí distributoři měkké brikety za cenu od 4 000 Kč/t, tvrdé brikety a pelety okolo 4 500 Kč/t. Jak dodává David Kahánek ze společnosti Ekopalivo Bohemia: „Ekonomická krize způsobuje, že dřevozpracující podniky buď nevyrábí, nebo vyrábí pouze 3 dny v týdnu. To znamená, že je velmi málo surovin pro výrobu ekopaliv, a tak se jejich cena zvyšuje.“ Nedostatek pilin (primární suroviny pro výrobu briket a peletek) dokonce zvedl jejich cenu dvojnásobně! Pokud se udrží, bude muset růst i cena paliv.

Měkké nebo tvrdé brikety?

Brikety lze rozdělit na světlé z měkkých dřev, které hoří rychleji, a tmavé z tvrdého dřeva s pomalejším spalováním. Světlá varianta je schopna rychle uvolnit energii, a tak je vhodná především na počáteční zátop a rychlé rozehřátí studeného obydlí. Černé kůrové brikety naproti tomu v sobě udržují teplo déle, hoří delší dobu, a proto jsou vhodné zejména na noc.

Aktuální cena peletek i briket (4 000-5 000 Kč/t) je přitom stále nižší než v zahraničí. V Rakousku či Itálii přesahuje 200 eur/t (cca 5600 Kč) a kvůli nepříznivé situaci je možné očekávat její další navýšení. Špatnou zprávou pro české zákazníky je, že se to může rovněž odrazit v tuzemských cenách.

Graf: Náklady na vytápění průměrného RD (80 GJ ročně)

Ceny briket a peletek pravděpodobně již brzy překonají náklady na vytápění uhlím a přiblíží se plynu
Ceny briket a peletek pravděpodobně již brzy překonají náklady na vytápění uhlím a přiblíží se plynu. TIP: porovnat náklady na vytápění pomocí různých paliv můžete na stránkách TZB-info

Pokud by cena pelet a briket překročila 5 500 Kč/t, zvýšily by se roční náklady na vytápění až o sedm tisíc ročně. Průměrná domácnost by zaplatila za brikety 34 tisíc (namísto aktuálních 25 tisíc), vytápění peletkami by mohlo běžný rodinný dům přijít na 28 tisíc Kč (oproti současným 22 tisícům). Pro srovnání: vytápění plynem by při současných cenách přišlo na 36 tisíc. Podle Marka Řebíčka jde o maximální odhady a cena peletek by neměla dále růst a atakovat třeba 6tisícovou hranici.

Pelety a brikety podléhají trhu

Problémem by nicméně mohl být krátkodobý nedostatek briket i peletek před začátkem nebo v průběhu topné sezóny. Záležet bude na aktuální produkci dřevozpracujícího průmyslu, ale i také na situaci v zahraničí. Velká část českých výrobců pelet a briket se totiž orientuje spíše na export než na domácí trh. Náhlý nárůst poptávky by tak mohl způsobit akutní nedostatek paliv v tuzemsku.

Alternativou by mohl být dovoz ze zahraničí, na českém trhu se objevuje množství výrobků zejména z Ukrajiny. Nižší cenu nicméně zákonitě vyvažuje i nižší kvalita: ať už způsobu balení, či samotné brikety s nižší výhřevností.

Zásoba peletek na topnou sezónu váží několik tun. Nezbytnou součástí kalkulací je tak cena za dopravu a uskladnění
Zásoba peletek na topnou sezónu váží několik tun. Nezbytnou součástí kalkulací je tak cena za dopravu a uskladnění

Zájemce samozřejmě nesmí počítat jen s cenou paliva. Pelety či brikety na topnou sezónu váží několik tun, takže nezbytnou součástí každé kalkulace je také cena za dopravu a případně i uskladnění. „Snažíme se zákazníkům vycházet maximálně vstříc a připravit jim celou dodávku na klíč až do domu, přímo do jejich zásobníků či skladu,“ specifikuje Marek Řebíček služby, které s sebou distribuce paliv nese. Jeho společnost dokonce letos posílila vozový park a pořídila velký nákladní automobil, který si s sebou vozí terénní vysokozdvižný vozík, jenž se dostane do většiny prostor.

Cenu nicméně ovlivňuje i lokalita zákazníka. Dopravu může výrazně prodražit absence distributorů pelet v některých oblastech (aktuálně například na Ústecku). Dovoz několika tun paliva na delší vzdálenosti totiž rozhodně není levnou záležitostí.

Nakupujte dnes, radí odborníci

Odhadovat situaci v druhé polovině roku si troufá málokdo. Ekonomická recese může výrazně zamíchat kartami v oborech, s nimiž je výroba briket a peletek svázaná. Podle odborníků je však možné, že na podzim (před topnou sezónou) dojde k nepříjemnému souběhu vysoké ceny a zároveň nedostupnosti biomasy.

Proto mnozí z nich doporučují, aby spotřebitelé nenechávali nic náhodě a pro jistotu využili jarního a letního trhu a zásobili se na topnou sezónu v předstihu. Kvalitní peletky či brikety totiž nepodléhají zkáze a na podzim na dohled od topné sezóny už zákazníci nebudou mít mnoho alternativ.

Kotle na brikety dokáží spálit i obyčejné dřevo, majitelé kotlů na pelety však nemají alternativu
Kotle na brikety dokáží spálit i obyčejné dřevo, majitelé kotlů na pelety však nemají alternativu. Jim by případná nedostupnost biomasy způsobila největší potíže

Zdali se předčasný nákup vyplatí, ukáže však až čas. Na rozdíl od vytápění plynem či elektřinou se majitelé kotlů na biomasu nemohou spolehnout na regulace a musí sledovat vývoj cen. Díky tomu mohou chytrým nákupem ušetřit ročně několik tisíc korun, ale také zaplatit více, pokud nakoupí v nevýhodné době. Na stránkách Nazeleno.cz se budeme určitě vývojem cen biomasy věnovat i v dalších měsících.

Autor: Redakce Nazeleno.cz