Bez krbu nemusí zůstat ani ti, kteří bydlí v bytových domech. Do bytu je možné pořídit krb na biolíh – tzv. biokrb. Velkou výhodou biokrbů je jejich snadná instalace, speciální palivo na rostlinné bázi, které při spalování uvolňuje pouze oxid uhličitý a páru (nezapáchá jako např. petrolejová topidla), a nízké celkové pořizovací náklady oproti tradičnímu krbu.
Pokud jste vždy toužili po krbu, ale nemáte k jeho stavbě doma vhodné podmínky, vyzkoušejte biokrb. Jedná se o krb, kteý spaluje biolíh a ke svému provozu nepotřebuje komín. Bio krb je možné třeba zavěsit na stěnu, existují ale také přenosné typy, které je možné umístit téměř na libovolném místě vaší domácnosti. Biokrby sice poskytnou pohled na otevřený oheň, s topením je to však horší. Poslouží spíš jako doplňkový zdroj tepla. Dalším zajímavým doplňkovým zdrojem tepla mohou být elektrické krby. Ty ale otevřený oheň pochopitelně jen imitují.
Místnost s biokrbem musí být dobře větraná
Biokrby mají s ohledem na přitápění jednu nedocenitelnou vlastnost, vedle hlavního topného systému, který bývá závislý na přívodu elektrického proudu nebo plynové přípojce, poskytují možnost přitopit si i při výpadku těchto zdrojů. Pro využití biokrbu jsou ale důležitá některá omezení. Místnost by měla mít min. 50 m3 (lépe od 60 m3) se zajištěním pravidelného větrání. Provoz krbu vyžaduje další bezpečnostní opatření spojená s otevřeným ohništěm. Vysokou požární bezpečnost mají tzv. dvouplášťové krby, které mají lepší izolaci. Například pro rodinu s malými dětmi nejsou přesto biokrby vhodné.
ReklamaBiokrby nabídnou příjemný pohled na otevřený oheň. Bioetanol je speciálně upraven tak, aby hořel oranžovým plamenem. Ne tedy modře, jako třeba lihový kahan. Foto: Chartbutler.com
Nejlevnější stolní bio krby pořídíte za cca 1500 Kč, je ale otázkou, nakolik je takové levné zařízení opravdu funkční. Standardní biokrb je na trhu k dostání v ceně od cca 5 do 40 000 Kč, designově provedené krby a krby z nadstandardních materiálů mohou překročit i dvojnásobek běžné ceny. Svépomocná montáž je u biokrbu možná (většina krbů se zavěšuje na stěnu), u některých krbů je dobré svěřit instalaci odborníkům (rohové krby, krby do prostoru). Některé z biokrbů se dají snadno přesunout a mohou přitápět v různých místnostech.
Jde hlavně o estetiku |
Biokrby jsou topná zařízení využívající otevřeného ohně. Jako palivo v nich slouží bioetanol. Jejich princip je jednoduchý, jedná se vlastně pouze o nádržku s palivem, které je průběžně spalováno. Při spalování etanolu vzniká pouze vodní pára a oxid uhličitý, biokrby tedy nekouří a nepotřebují komín. Provoz biokrbu je při dodržení základních bezpečnostních opatření bezproblémový i v běžných bytech. Místnost by měla být hlavně dobře větraná, biokrby by měl být umístěn na nehořlavé podložce. Nevýhodou biokrbu je nízký výkon – přece jen jde hlavně o dekorační zařízení. Biokrby také nejsou konstruovány pro nepřetržitý provoz. Na druhé straně nabídnou levný provoz (jeden litr paliva vystačí podle provedení a velikosti hořáku na několik hodin hoření) a jsou zajímavým estetickým doplňkem interiéru. Pokud budete chtít použít bio krb pro přitápění, volte raději některou z větších přenosných nebo závěsných variant. |
Zkuste elektrický krb
Elektrické krby hoření jen imitují, ale pro účely přitápění je to esteticky zajímavější varianta než tradiční přímotop. Na trhu jsou k dispozici krby volně stojící i vestavné, popř. krby určené na stěnu. Výkonem se tradičním přímotopům zcela rovnají, většinou je k dostání varianta s mechanicky nastavitelným výkonem 1 nebo 2 kW, ale existují i krby s termostatem a dálkovým ovládáním.
Elektrický krb plamen pouze imituje. Funguje jinak jako běžný elektrický přímotop. Foto: Minimalist.com
Běžná cena volně stojícího či vestavného krbu se pohybuje v intervalu 5 až 40 000 Kč, běžné ostění pořídíte do 15 000 Kč (za „mohutnější“ vzhled či netradiční materiál můžete zaplatit více než dvojnásobek). Nástěnné krby jsou zdánlivě dražší (cca od 30 000 Kč), ale tím, že do nákladů na pořízení nepatří položka za ostění, mohou být ve skutečnosti levnější. Montáž svépomocí je velmi častá, složitější zásahy je dobré svěřit specializované firmě. Více o elektrických krbech a orientační přehled nabídky na trhu např.
Kolik zaplatíte za hodinu „krbového tepla“?
Hodina hoření biolihu stojí od 13 do 50 Kč (běžná cena za litr 80–100 Kč). Spotřeba závisí na typu biokrbu a regulaci. Jeden litr paliva obvykle vystačí na dvě až pět hodin provozu. Náklady na provoz elektrického krbu se pak odvíjí od jejich výkonu a využívané sazby elektřiny.