fbpx

Partneři sekce

Podlahové konvektory: Úsporné elektrické vytápění?0

Vytápění elektřinou, například elektrickými přímotopy, není levná záležitost. Elektrické vytápění má však i své levnější alternativy. Jednou z nich jsou podlahové konvektory. Kolik můžete s podlahovými konvektory ušetřit? Vyplatí se podlahové konvektory jako hlavní zdroj vytápění? Podle čeho je vybrat?

Jsou tiché, bezpečné, nikde nepřekáží a efektivně vytopí dům nebo byt. Tak by se daly popsat podlahové konvektory, které jako zdroj energie používají elektřinu. Možná si teď říkáte, že elektřina patří k nejdražším způsobům vytápění a provozní náklady běžně dosahují i více než 40 000 Kč za rok. O podlahových konvektorech však toto tvrzení neplatí – jsou úspornější než klasické přímotopy a jako topné médium využívají vodu.

„Podlahové konvektory obsahují až 20 x méně vody než radiátory a vytopí místnost 2 x rychleji – a to za nižší provozní náklady.“

Reklama

Podlahový konvektor se skládá z nerezového žlabu, uvnitř kterého je výměník, případně ještě ventilátor. Vrchní pochozí část (mřížka) je vyrobena z hliníku nebo ze dřeva, je pevná a odolná. Konvektor topí na principu proudícího vzduchu. Studený vzduch padá do vnitřní části konvektoru, kde se ohřeje o horkou vodu ve výměníku. Ohřátý vzduch poté stoupá vzhůru do prostoru, a to buď přirozeným způsobem, nebo pomocí ventilátoru.

Více o vytápění na Nazeleno.cz

   – Možnosti vytápění: Čím vším můžete topit?

   – Vytápění rodinného domu: Čím přitápět?

   – Elektrické přímotopy: Vyplatí se, nebo ne?

   – Snižte svůj účet za vytápění: Tipy k úspoře

Cirkulující vzduch se ochladí a opět klesá do konvektoru, kde se ohřeje.  Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem je cca 2 °C. To je příjemná vlastnost třeba oproti vytápění radiátory, kdy je rozdíl teplot mezi podlahou a stropem nejméně dvojnásobný. Kromě pohodlného vytápění lze u některých typů konvektorů využít i funkce chlazení, která se vyplatí zejména v letních měsících. Tyto konvektory se ale nedoporučují do koupelen nebo do prostor s bazénem.

Kam se podlahový konvektor nehodí?

Podlahové konvektory se hodí do všech místností a především tam, kde není možné instalovat například klasické radiátory či jiný otopný systém. Svůj účel splní v místnostech s prosklenými stěnami až k podlaze nebo tam, kde by radiátory narušovaly vzhled interiéru, či v místnostech, kde jsou francouzská okna. Podlahové konvektory si pochvalují i majitelé skleníků a zimních zahrad, ve kterých se přes chladné a mrazivé období musí topit.

Jsou však i výjimky, kvůli kterým podlahové konvektory nemohou být instalovány. Podlahové konvektory nelze použít ve vlhkém prostředí nebo při využívání nízkoteplotních topných systémů, kdy topné médium dosahuje teploty pod 50 °C (například podlahové topení). Pro běžně vlhké místnosti (koupelny a bazény) však existují speciální typy konvektorů, které přebytečnou vlhkost dokážou vstřebat. Obsahují totiž zařízení na odtok vody, které klasické konvektory nemají, a proto by se ve vlhkém prostředí brzy poškodily. Konvektory určené pro vlhké prostory bytu/domu se vyrábí s ventilátory na 12 V, do suchých místností s ventilátory na 230 V.

Konvektory do vlhkého prostředí obsahují zařízení na odtok vody. Zdroj: www.univenta.cz
Konvektory do vlhkého prostředí obsahují zařízení na odtok vody. Zdroj: www.univenta.cz

Konvektory mají nižší provozní náklady než radiátory

Rozdíl mezi klasickými typy radiátorů konvektorovým systémem je znatelný. Zatímco obsah radiátorů bývá kolem 9 l vody, trubky konvektoru obsahují vody až dvacetkrát méně (tedy přibližně půllitr vody na 1 m dlouhý konvektor). Konvektor vyhřívá podstatně menší plochu než radiátor a místnost vytopí dvojnásobně rychleji. Ohříváním tak malého objemu vody se podstatně snižují provozní náklady.

Výkon podlahových konvektorů závisí na tom, zda obsahují ventilátor či nikoli a také na jejich rozměrech. „1 m dlouhý konvektor bez ventilátoru má výkon cca 120 W (při střední teplotě vody 60 °C a při teplotě místnosti 20 °C). 1 m dlouhý konvektor s ventilátorem má při stejné teplotě vody i místnosti výkon přibližně 740 W,“ sdělil Peter Balent ze společnosti UNIVENTA. Výkon i celkové provedení podlahových konvektorů se však u různých výrobců liší.

Konvektory lze zabudovat také do soklů pod střešní okna. Zdroj: www.univenta.cz
Konvektory lze zabudovat také do soklů pod střešní okna. Zdroj: www.univenta.cz

Podlahové konvektory: Hlavní i doplňkový zdroj vytápění

Jako hlavní zdroj vytápění se podlahové konvektory hodí zejména do zateplených domů a bytů, kde není příliš velká tepelná ztráta. Vyplatí se především tehdy, jsou-li doplněny o ventilátory, což potvrzuje i Peter Balent. V takovém případě mohou být použité jako hlavní zdroj vytápění domu. „Například u novostavby postačí pro vytápění místnosti o 30 m2 konvektor o délce 2 m s výkonem 1 800 W,“ dodává Peter Balent.

Podlahové konvektory lze využít i jako doplňkový zdroj vytápění – mohou doplnit například podlahové či stěnové vytápění nebo infrapanely.

Instalace a provedení konvektorů

Konvektory se vkládají do podlahy přibližně 15 cm od zdi/oken a zpravidla každá podlaha instalaci konvektoru umožňuje. Na trhu se již objevily konvektory s nízkým žlabem do stavební hloubky od 50 mm až do 550 mm nebo nejužší možnou šíří 106 mm. Jejich tvar může mít libovolnou podobu, s dodavatelskou firmou je možné si domluvit obloukové, rohové i jinak tvarované konvektory včetně pochozích mřížek.

Podlahové konvektory se většinou dodávají v několika šířích a v pěti standardních délkách (od jednoho do tří metrů), lze se dohodnout i na jejich delším provedení. Konvektory zabudované v podlaze navíc seberou všemožné nečistoty a prach. Ty můžete po odstranění mřížky ze žlabu výměníku jednoduše vysát. Mechanické čištění pak konvektorům neškodí.

Podlahový konvektor v obloukovém provedení. Zdroj: www.univenta.cz
Podlahový konvektor v obloukovém provedení. Zdroj: www.univenta.cz

Podle čeho vybrat konvektor?

Výběr a instalaci byste měli nechat na specializované firmě. Při volbě vhodného konvektoru se řiďte především typem podlahy, která určuje, jak hluboký konvektor může být. Dále je nutné znát tepelnou ztrátu místnosti a také místo, kde bude umístěn termostat. Chcete-li si instalaci provést sami, počítejte s tím, že zapojení musí vždy provést odborná firma. U společnosti, u které jste konvektor objednali, si nejlépe rovnou zamluvte i typ a barvu pochozí mřížky a lišty, aby se vám obojí hodilo k podlahové krytině.

Více o vytápění na Nazeleno.cz

   – Možnosti vytápění: Čím vším můžete topit?

   – Vytápění rodinného domu: Čím přitápět?

   – Elektrické přímotopy: Vyplatí se, nebo ne?

   – Snižte svůj účet za vytápění: Tipy k úspoře

Autor: Redakce Nazeleno.cz