fbpx

Partneři sekce

Vytápění biomasou. Na kolik vyjde? Vyplatí se?0

Dřevo a pelety jsou obnovitelným zdrojem energie. Vytápění biomasou se řadí mezi levné a ekologické možnosti. Pohodlí při vytápění dokážou zajistit automatické kotle, které si samy přikládají. Na kolik vytápění biomasou vyjde? Jaká je nyní cena pelet?

Biomasa souhrnně označuje hmotu organického, tedy živočišného nebo rostlinného původu. Pro vytápění se používá rostlinná biomasa. Zpracovávají se zbytky, například dřevní piliny pro výrobu pelet. K biomase ale patří i obyčejná dřevěná polena, která můžete spalovat například v kotlích, krbových kamnech nebo krbech.

Spalováním biomasy vzniká energii, kterou lze využít pro vytápění domácnosti a ohřev teplé vody. Pro spalování pelet nebo lisovaných briket jsou potřeba speciální kotle. Většinou už jde o automatiku, která je komfortní. Pro přitápění se v domácnostech stále častěji objevují i peletová krbová kamna.

Reklama

Výhody biomasy? Cena a ekologie

Biomasa má dvě hlavní výhody – je ekologická a levná. Náklady na topení se u běžného rodinného domu mohou dostat pod 20 tisíc korun ročně. Topení peletami vychází levněji než vytápění elektřinou nebo zemním plynem. Je ale třeba podotknout, že je dražší než topení uhlím.

Tuna pelet se v České republice v průměru prodává za 4 až 5 tisíc korun. Biomasa ovšem podléhá sezónním cenovým výkyvům. Levněji pelety nakoupíte na jaře nebo v létě, kdy je vhodné se předzásobit na novou topnou sezónu. Levněji také seženete necertifikované pelety, ovšem jejich nákup odborníci nedoporučují kvůli možné nižší kvalitě. Méně kvalitní pelety mají nižší výhřevnost a větší množství popela.

Nutnost skladování pelet

Včasným nákupem pelet lze ušetřit až 1 000 korun za tunu. Abyste se mohli předzásobit biomasou, je nutné mít vhodné skladovací prostory. To bývá problém například u novostaveb, kde se nepočítá se sklepem. Pokud vytápění peletami plánujete, zohledněte i místo, kde je budete skladovat. Rovněž dřevo je nutné skladovat. Můžete si nechat přivézt už vyschlé naštípané dřevo, které můžete hned spalovat. To je ale dražší, než dřevo, jež si sami nařežete, naštípáte a necháte ho dva roky vysychat na dvoře.

Výhody vytápění biomasou

  • Nízká cena paliva
  • Ekologický zdroj energie
  • Snadné ovládání kotle

Nevýhody vytápění biomasou

  • Vyšší nároky na údržbu kotle
  • Nutnost skladování paliva
  • Cenové výkyvy dle sezóny

Dotace na kotel na pelety

V České republice vytápí peletami kolem 20 tisíc domácností. Číslo rok od roku narůstá. Pelety představují nejčistší způsob, jak vytápět tuhými palivy. Zatímco kotle na uhlí jsou postupně omezované, stát podporuje kotle na pelety. Na kotel na biomasu s automatickým přikládáním mohou lidé získat až 120 tisíc korun. Na kotel na biomasu s ručním přikládáním až 100 tisíc korun.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.