fbpx

Partneři sekce

Speciál o olejovém vytápění: Instalace doma, výhody, rizika0

Redakce magazínu Nazeleno připravila sérii článků o alternativním vytápění, které budou vycházet až do poloviny září. Dnes si řekneme, co všechno vás čeká, když chcete topit lehkým topným olejem.

Rodina Štursů bydlí v malé obci na Vysočině už třicet let. K vytápění selského stavení slouží v každé místnosti kamna na dřevo. V kuchyni, kde se početná rodina schází nejčastěji, hřály klasické akumulačky. Před deseti lety se však majitel domu rozhodl, že začne topit lehkým topným olejem.

„Potřebujete místo pro kotel, bojler, komín a nádrž.“

A do stodoly přibylo objemné zařízení s nádrží. Jaké má výhody tento způsob vytápění a kam se hodí?

Reklama

Co je lehký topný olej?

Extra lehký topný olej poznáte pod značkou ELTO, TOEL nebo také TOLEX. Jedná se o směs hydrogenačně odsířených ropných destilátů. Podle firmy EG Energie jej lze jej spalovat jak v lokálních topidlech, tak i v kotli pro ústřední vytápění.

Zeptejte se nezávislého odborníka!

Magazín Nazeleno.cz nabízí čtenářům poradnu. Odpovíme na dotazy kolem stavby, topení, zateplení i úspor energie. Stačí NAPSAT ODBORNÍKOVI.

 

 

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy topných olejů? „Při destilaci ropy se oddělují složky, které mají různou hustotu a viskozitu. Tomuto rozdělení odpovídají i druhy topných olejů – těžký a extra lehký,“ vysvětluje Richard Richtermoc z firmy Thermoil.

Těžký topný olej (mazut) má nejvyšší hustotu a viskozitu a používá se především v průmyslu a energetice v tepelných zařízeních s vyšším instalovaným výkonem (nad 5 MW). Topný olej extra lehký je podle Richtermoce ze všech druhů nejkvalitnější a obsahuje nejvíce energie. Používá se především pro vytápění rodinných domů a v kotelnách do instalovaného výkonu 5 MW. Hlavním zdrojem ropy pro Českou republiku je Rusko, odkud sem proudí ropovodem.

Lehký topný olej je červený, proč?

Topit lehkým topným olejem by se dalo srovnat s použitím zemního plynu. „Často se používá stejný kotel pro plyn nebo topný olej a liší se jen instalovaným hořákem,“ popisuje zákazníkům technické možnosti společnost EG Energie.

Je to červená čirá kapalina barvená a značkovaná podle zákona 353/2003 Sb. „Extra lehké topné oleje pocházející z českých rafinérií a mají parametry motorové nafty,“ tvrdí firma EG Energie. Barví se proto, aby bylo možné obě paliva na první pohled odlišit.


LTO má červenou barvu, aby byl k rozeznámí od motorové nafty. Foto: EG Energy

Cena LTO se mění, určuje ji trh

Cena extra lehkého topného oleje je podle údajů firmy EG Energy odvozena od evropské ceny motorové nafty. K běžným cenám, které platí řidiči na pumpách, se připočítává částka za distribuci. Ceny se tedy mohou měnit, protože je reguluje trh a nabídka a poptávka po energetických surovinách na evropské burze. „Na rozdíl od vládou posvěcených cen zemního plynu a elektřiny, kde slouží jako spolehlivý nástroj nepřímého daňového zatížení obyvatel,“ vysvětluje firma EG Energy. Cena oleje kolísá a za posledních deset let se podle Thermoilu pohybovala v rozmezí od 1,25 Kč/kWh do 2,60 Kč/kWh.

Svým zákazníků většinou firmy nabízejí poradenský servis. Znají aktuální ceny a měly by doporučit, kdy je k nákupu oleje ideální doba. Pokud se rozhodnete a necháte si systém pro olejové vytápění namontovat, firma se většinou snaží si své zákazníky udržet. Nabízí kompletní servis, ale může si garantovat odběr oleje ve smlouvě.

Další z možností je pronájem zařízení. Kupříkladu firma Silmet nabízí klientům takzvanou smlouvu na odběr tepla. Firma přiveze kotel a další technické zařízení a pronajímatel platí nájemci za množství dodané tepelné energie na základě garantované výhřevnosti topného oleje, která je 42,5 GJ/tunu a účinnosti kotlů.

Jaké jsou výhody a rizika?

Když chcete olejové vytápění, technici vám do sklepa či domácí kotelny nainstalují kotel, zásobník pro ohřev teplé vody, komín pro odvod spalin a nádrž pro uložení oleje. A musíte zajistit přístupovou cestu, protože jednou za čas přijede cisterna. To může komplikovat situaci například na chalupách v těžko přístupných oblastech. Ale v odlehlých lokalitách, kde lidé nemají přípojku na zemní plyn, může být olejové topení praktické, pokud nechcete přitápět elektřinou nebo dům nevytopí kamna. Vlastní zásoby oleje vám také zajistí jistou nezávislost. A dají se skladovat po celý rok.

– Přečtěte si víc: Jak mít teplo v chalupě, i když v domě nikdo není

Spalování lehkého topného oleje ale odpovídá legislativním limitům a topit můžete i v chráněných krajinných oblastech. Olej není výbušnina, na rozdíl od plynu. Pocit bezpečí může pomoci lidem, kteří se bojí plynu z domácí přípojky.

 
Start provozu olejového vytápění v rodinném domě. Foto: Thermoil

Jak zařízení funguje v rodinném domě?

Možná si ještě vzpomenete na kauzy v devadesátých letech minulého století s lehkými topnými oleji? Nebo si z dětství vybavíte staré nafťáky se zápachem a skvrnami na podlaze? To jsou předsudky, které při volbě vytápění topným olejem hrají jistě svou roli.

„Dnešní olejové kotle, sklady oleje a obsluha systému jsou na jiné úrovni,“ slibuje firma Silmet Oil. Zákazník si nechá přivézt olej do zásobníků, a to v období, které mu nejlépe vyhovuje, ať již z časových nebo ekonomických důvodů, zaplatí a potom vytápí. Komfort se podle pracovníku ze Silmet Oil dá srovnat s elektřinou nebo plynem.

Jak velkou nádrž potřebujete, poradí firma ve spolupráci se stavařem. Spočítají spotřebu i velikost vytápěné plochy. Pro rodinný domek, ve kterém bydlí čtyřčlenná rodina, podle techniků ze Silmet Oil stačí nádrž o kapacitě 1000 – 3000 litrů. Ve vzdálenosti minimálně 1,5 metru od skladu technici namontují kotel, který velikostí zhruba odpovídá plynovému.

Které firmy olej dodávají?

Firma nainstaluje technické zařízení a nestačí jen otočit kohoutem a jednou za rok odečíst spotřebu, jako je to u zemního plynu. Jste závislí na pravidelných dodávkách oleje, které dodavatel dováží až do vašeho domu.

Kompletní servis poskytuje řada firem, pokud máte zkušenosti s jinými, napište do redakce na e-mail julie.kalodova@nazeleno.cz. Rádi je zveřejníme. Vybíráme některé z nich:

  • Thermoil montuje zařízení pro vytápění a zajišťuje jeho servis do podniků i domácností. Dodává certifikovaný topný olej.
  • EG Energie dodává lehký topný olej a extra lehký topný olej do provozů i domácností.
  • SILMET OIL poskytuje veškerý servis pro rodinné domy. Instalaci, servis i dodávku oleje.

Autor: Redakce Nazeleno.cz