Rekuperační jednotky v domě zajišťují dostatek čerstvého vzduchu bez nutnosti větrání oknem. Jak rekuperační jednotka funguje? Kolik energie vám ušetří? Podívejte se na praktické informace včetně fotografií z jedné z realizací.
Topíte doma plynem nebo elektřinou? Spočítali jste si někdy, jak velké jsou vaše náklady na vytápění? Pokud vás účet za minulou topnou sezónu vyděsil a přemýšlíte o tom, jak ušetřit teplo, máte v současné době několik možností. Jednou z nich je rekuperace.
„Rekuperace může ušetřit až 30 % nákladů na vytápění.“
ReklamaRekuperace je zařízení, které získává teplo z odpadního vzduchu odváděného z domu a předává ho vzduchu nově příchozímu. Rekuperace tak nejen šetří energii, ale díky pravidelné výměně vzduchu také v domě vytváří zdravé prostředí, kde se nedaří plísním a houbám.
Typů rekuperačních jednotek je více, my se budeme soustředit na kondenzační rekuperační jednotky vzduch-vzduch. Ty fungují na principu přenosu tepla z odpadního vzduchu.
Praktické zkušenosti na Nazeleno |
– Solární systém po 5 letech– Zkušenosti čtenáře: Akumulační krb– Izoace: Jak ztateplit dům– Klimatizace v praxi |
Instalace rekuperační jednotky
Rekuperační jednotky jsou nutností v případě, že jste se rozhodli pro pasivní či nízkoenergetický dům. Ideální je instalovat rekuperační jednotky do hrubé uzavřené stavby, současně s technickým zařízením budovy (rozvod vody, plynu, elektřiny apod.).
Rekuperační jednotku lze umístit i do staršího domu, který prochází rekonstrukcí. Spolu s montáží rekuperační jednotky je vhodné myslet také na výměnu oken a zateplení domu. Vedení vzduchu lze snadno schovat do podhledů, již neužívaných komínů, falešných trámů nebo předstěn.
Slovníček: Co je to rekuperace? |
Rekuperací je v oblasti bytové výstavby myšleno zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu. Při větrání je teplo vyvětraného vzduchu zužitkováno k ohřevu vzduchu čerstvého – dochází k jeho předehřátí. Kromě úspor za vytápění tak můžete vytvořit i prostředí, kde se nedaří plísním a houbám. |
A jak dlouho instalace rekuperační jednotky trvá? To se liší případ od případu. „Každá zakázka je jiná a tak máme i své rekordy – realizace od kontaktu k předání 12 dní, ale také skoro 2 roky. Někdy si zákazník před nákupem pozemku již shání informace a instalaci rekuperace plánuje, někdy se jedná o „rychlovku“, vysvětluje Barbora Hrdinová z ThermWet a doplňuje: „Instalace našeho systému bývá rozdělena do dvou, až tří pracovních dnů u některých menších domů je možné vše zvládnout i v jednom dni. Vždy záleží na připravenosti daného domu. Nejzajímavější – co se řešení týče – bývají rekonstrukce. Mě osobně připadají zajímavé tzv. zakopané rodinné domy. Ani ne tak technickým řešením větrání s rekuperací tepla, ale celkovou koncepcí.“
Konstrukce rekuperačního systému
Srdcem celého systému je rekuperační jednotka. Ta je uložena ve skříni, která je sestavena z hliníkových profilů s výplní z extrudovaného polystyrenu a je opatřena termoizolační vrstvou s PP fólií s nánosem hliníkové vrstvy. Uvnitř skříně najdete výměníky – ty jsou kruhového průřezu a tvoří je tenkostěnná hliníková šroubovice, ve které přiváděný čerstvý vzduch získává turbulentní charakter proudění. Tento typ proudění, společně s kondenzačním teplem uvolněným při kondenzaci vodních par na povrchu výměníku tak přispívá ke zvýšené účinnosti rekuperátoru. Další součástí celého systému je pak samotné potrubí, kterým vzduch proudí z a do místností – tedy odtahy a přívody vzduchu, a samotné difuzory čerstvého a výfuky odpadního vzduchu, které vidíte umístěné ve stropě, respektive na fasádě domu (viz níže). Nezbytnou součástí jsou ventilátory s automatickým nebo manuálním ovládáním, které celý systém řídí.
Kondenzační rekuperační jednotky jsou ve standardu doplněny deskovým filtračním boxem s prachovou filtrační vložkou, a který nabízí i možnost osazení uhlíkovým nebo pylovým filtrem.
Jak funguje kondenzační rekuperační systém |
Teploty -10 °C nejsou v zimě neobvyklé a doma si vytápíme na příjemných 22 °C. Celkový rozdíl venkovní a vnitřní teplot je tedy 32 °C, což je teplota, o kterou se musí ohřát čerstvý vzduch přiváděný okny klasickým způsobem větrání.
Pokud zvolíte rekuperaci, pak je vzduch, který je z objektu odváděn, zchlazen ve výměníku pasivním předáním tepla přes stěny výměníku. Vzniklá kondenzace je odvedena do odpadu, CO2, pachy, radon atp. je spolu s ochlazeným vzduchem vyvětrán z objektu ven. Čerstvý vzduch je přes tento výměník získaným teplem ohříván, v tomto případě na cca 14 až 17 °C podle vlhkosti vzduchu. V objektu se pak vzduch ohřívá jen o 8 °C, respektive 5 °C. |
Rekuperace: Cenová úspora a další výhody
Rekuperace může ušetřit až 30 % nákladů na vytápění – konkrétní úspora na vytápění, ale vždy záleží na tom, jak často je domácnost zvyklá větrat.
Další výhodou, kterou rekuperační jednotka přináší, je například nižší cena na instalaci oken – fixní okna bez zavírání lze díky systému řízeného větrání montovat do technické místnosti, na WC, do šatny atp. Vzhledem k tomu, že není nutné větrat a rekuperační jednotka udržuje ideální míru vlhkosti vzduchu (45–60 % podle vnějších podmínek), nedochází k plesnivění stavby a to i v době, kdy je dům uzavřen na několik dní až týdnů. Můžete tedy odjet na dovolenou nebo nechat chalupu přes zimu zavřenou, aniž byste se vraceli do zatuchlého prostředí – s rekuperací bude vzduch v domě vždy čerstvý a příjemný.
Modelový příklad: Pasivní bytový dům
O teoretických stránkách rekuperace si můžete přečíst hodně, pojďme se raději podívat technické schéma a fotografie jedné z realizací společnosti ThermWet v pasivním bytovém domě v Pohořelicích.
V první řadě je nutné si celý objekt prohlédnout a promyslet systém proudění vzduchu. Na základě projektu (půdorysy, řez) je možné vytvořit podrobnou kalkulaci a návrh technického řešení.
V druhé fázi dojde k usazení jednotky a instalacím vzduchovodů – v tomto případě nad sádrokartonové podhledy. Pokud chcete systém proudění vzduchu propojit například s výměníkem tepla u krbu, volte jiný materiál než plast.
Po instalaci přichází na řadu opět stavební práce. Rekuperační jednotka je zakryta.
Do dalších místností jsou pak instalovány odpadní ventily, kterými je vzduch odváděn z objektu ven.
Vývod vzduchu pak zvenku vypadá takto: