fbpx

Vytápění rodinného domu: Čím můžete přitápět?0

Čím vším můžeme přitápět a za kolik

Quartzové přímotopy a mobilní klimatizace pracující na principu tepelného čerpadla a jsou vhodnou volbou, pokud chceme přitápět pravidelně, popř. delší dobu.

U quartzových topidel je použita technologie založená na principu infračerveného záření, která je ale účinnější než dosud. Oproti běžným infrazářičům je jejich účinnost – alespoň podle výrobců – až dvaapůlkrát vyšší (viz graf níže). Za účinné quartzové topidlo zaplatíte více než za „běžný zářič“. Například zařízení s příkonem 1,5 kW, které vyhřeje prostor do 15 m2, vyjde zhruba na 5 000 Kč. Za zářiče s vyšším výkonem zaplatíte i dvojnásobek, záleží především na značce a designu.

Quartzová topidla mají velkou účinnost
Quartzová topidla mají velkou účinnost. Zdroj: www.bionaire.cz

Reklama

Quartzová topidla jsou vhodná především do koupelen, do dílen, garáží nebo na terasy. Výhodou, kterou ocení především alergici, je, že nevíří vzduch a prach jako ventilátory. Díky modernímu designu je můžeme použít i v obytných místnostech. Nevýhodou ale je, že rozložení teploty v místnosti není rovnoměrné. Quartzový zářič může být například instalován tak, aby ohříval prostor, ve kterém delší dobu sedíme. Jakmile se ale dostaneme z dosahu záření, pocítíme rozdíl v teplotě.

Pokud chceme ohřívat prostor i mimo dosah záření, quartzové topidlo není dobrou volbou. Tento nedostatek lze sice částečně řešit použitím výkyvných topidel nebo topidel s ocilasí, ale u všech infrazářičů platí, že je příjemné být přímo v jejich poli působnosti. Výkyv nebo oscilace toto pole sice rozšíří, ale nezabrání střídání teplot. (Více informací o quartzových topidlech najdete např. zde.)

Mobilní přitápění bez elektřiny

Nabídka plynových topidel není zdaleka tak široká, jako je tomu u elektrických přímotopů, přesto i plynem lze přitápět. Výkon plynových topidel není omezen jako v případě elektrických přímotopů, a tak je možné pořídit do většího prostoru zařízení s výkonem až 4 200 W (přímotopy většinou kolem 2 000 W, maximálně 3 000 W). Velkou nevýhodou plynových zařízení je složitá manipulace v případě využití propan-butanu a náročnější montáž při napojení na zemní plyn. U topidel s otevřeným spalováním je třeba vyřešit problém dostatečného větrání místnosti, uzavřené spalovaní zase vyžaduje složitější montáž.

Pro příklad uveďme mobilní infračervená propan-butanová topidla, která jsou vhodná do místností, kde chceme ohřívat vzduch a také využít směrového sálání tepla. Taková kombinace snoubí výhody výše zmíněných typů elektrických přímotopů, cena je srovnatelná a náklady na provoz nižší. Konkrétně můžeme takové mobilní plynové topidlo pořídit od cca 2 000 do 5 000 Kč. Při ceně cca 35 Kč za 1 kg propan-butanu je běžný provoz přibližně o třetinu levnější než u elektrických přímotopů (max. spotřeba topidel cca 0,3 kg/hod. – min. cca 0,1 kg/hod.).

Cena stylových plynových kamen se může vyšplhat ke 30 000 Kč
Cena stylových plynových kamen se může vyšplhat ke 30 000 Kč. Zdroj: www.calorgas.ie

Do místností, ve kterých nelze k přitápění použít elektřinu, existuje vedle plynových topidel další varianta – petrolejová kamna. Oproti plynovým topidlům je pořizovací cena vyšší – cca 4 000 až 7 000 Kč za kamna, která vyhřejí místnost do 30 m2 (výkon 2 500 W). Provoz vyjde poměrně draze (viz tabulka níže). Výhodou ale je, že i petrolejová kamna mohou dodat vyšší topný výkon. Na trhu jsou např. k dostání kamna o výkonu v intervalu 1 450 až 4 700 W, cena takového topidla je cca 20 000 Kč (takové topidlo se však už hodí spíše na vytápění). Pro přitápění jsou určena kamna s výkonem kolem 2 000 W, která jsou podstatně levnější.

V prostorách, kde přítápíme petrolejovými kamny, je nutné větrat. Dále je třeba počítat s tím, že při spalování petroleje dochází k uvolnění aromatických látek, ačkoli aromatické vlastnosti petrolejových paliv jsou dnes minimalizovány. Pokud petrolejem chceme přitápět o víkendu, musíte mít zásobu paliva. Nádrže totiž pojmou objem potřebný na cca patnáctihodinový provoz (pro srovnání 10 kg propan-butanová láhev v průměru vydrží 50 hodin provozu).

Mobilní klimatizace s tepelným čerpadlem má vysoký topný výkon
Mobilní klimatizace s tepelným čerpadlem má vysoký topný výkon. Zdroj: www.orionairsales.co.uk

Mobilní klimatizace s režimem vytápění

Víceúčelovou variantou mobilních topidel jsou mobilní klimatizace, které vedle funkce chlazení disponují režimem pro vytápění. Jejich užití tedy umožňuje celoroční provoz zařízení, což je podstatné z hlediska pořizovacích i provozních nákladů. Režim vytápění je vhodný jednak pro přechodná období, kdy končí nebo ještě nezačala topná sezóna, a samozřejmě se dá využít, kdykoli je to potřeba. V letních dnech pak poslouží režim chlazení.

Princip vytápění je založen buď na topném tělese (levnější zařízení do cca 10 000 Kč) nebo můžeme pořídit klimatizace, které pracují jako tepelné čerpadlo (cena pak může překročit  20 000 Kč). Klimatizace s topným tělesem funguje jako přímotop. Spotřeba energie je vyšší než u principu tepelného čerpadla, ale zařízení nevyžaduje vývod hadice do venkovního prostředí. Tepelné čerpadlo je výkonnější a úspornější, ale problémem je zmíněný vývod. V obou případech zařízení produkuje hluk (u tepelného čerpadla je hlučnost výraznější díky kompresoru). Klimatizace je ve většině případů instalována napevno, ale využít lze i mobilní klimatizaci.

Cena přímotopu versus cena tepla

Při rozhodování o tom, jakému topidlu dáme přednost, hrají roli i provozní náklady. Kolik zaplatíme za vytápění, se bude odvíjet i od toho, jak dlouho budeme topidlem přitápět. U příležitostného přitápění není třeba výběr omezovat. Pokud ale máme zájem o dlouhodobé přitápění (například proto, že otopný systém není schopen dům dostatečně vytopit), pak je lépe sáhnout do hlouběji kapsy – úsporný provoz náklady na pořízení přímotopu vykompenzuje. Navíc získáme vyšší topný výkon a možnost přitopit si rychleji.

Běžná cena v Kč
Provozní náklady v Kč
Roční náklady v Kč
Topidlo
(bez luxusních topidel)
(1 hod. při výkonu 2 kW)
(viz komentář)
ventilátor
400 – 1 500
cca 9 (sazba D02)
nevhodný spotřebič
zářič
500 – 2 000 (quar. do 10tis.)
cca 9 (sazba D02)
nevhodný spotřebič
konvektor
700 – 2 000
cca 9 (sazba D02)
7 000
olejový radiátor
1 000 – 2 500
cca 9 (sazba D02)
7 000
plynová kamna
2 000 – 5 000 (do 30 tis.)
cca 7 (35 Kč/kg)
5 000
petrolejová kamna
4 000 – 7 000 (do 20 tis.)
cca 12 (60 Kč/l)
9 000
klimatizace (top. těleso)
cca 10 000
cca 9 (sazba D02)
7 000
klimatizace (tep. čerpadlo)
cca 20 000
do 7 (max. výkon 4 kW)
5 000

Ročními náklady se v tabulce rozumí pravidelný denní provoz v topné sezóně a příležitostné přitápění před začátkem a po konci topné sezóny. Konkrétně denní provoz počítá se spotřebou energie 5 hodin v pracovních dnech a 10 hodin v sobotu a v neděli po dobu 2 zimních měsíců (např. leden, únor). Příležitostné přitápění počítá buď s polovičními hodnotami v denním provozu (např. listopad, prosinec), nebo týdenním přitápěním (např. březen, duben).

Z přehledu cen vyplývá, že nejlevněji nakoupíme v případě, že si pořídíme elektrický přímotop. Provoz těchto zařízení je ale nejdražší. Počítejte i s tím, že prakticky u všech elektrických přímotopů při pravidelném dlouhodobém používání klesá kvalita vytápění a zařízení se opotřebovává (u zářičů výrobci uvádějí životnost zařízení v hodinách).

Nejlevnější provoz garantují mobilní klimatizace s tepelným čerpadlem a plynová kamna. Oproti elektrickým přímotopům s plynem při pravidelném denním provozu ušetříte cca 2 000 Kč ročně. Pořízení je sice dražší, ale vzhledem k úspoře se investice vrátí asi do dvou let. Nejhlouběji do kapsy sáhneme při nákupu moderní technologie – quartzového topidla nebo mobilní klimatizace s tepelným čerpadlem. Připlácí se také za retro vzhled či moderní design.

Pokud uvažujete o úsporné klimatizaci s tepelným čerpadlem, je dobré brát v potaz split systém, který vedle úspornosti dorovnává handicap mobilních zařízení – hlučnost (hluk splitů je výrazně nižší – kompresor je venku). O split systémech a dalších montážně náročnějších variantách přitápění podrobněji příště.

Autor: Redakce Nazeleno.cz