fbpx

Krby a krbová kamna: Biolíh, plyn, dřevo nebo elektřina?0

Toužíte po živém ohni v interiéru? Můžete si jej dopřát, i když bydlíte v panelovém domě. Krby na biolíh totiž nepotřebují komín. V rodinném domě naopak oceníte krbová kamna, která vytopí více místností najednou. Jak vybrat vhodný krb nebo krbová kamna? Jak si spočítat jejich výkon? Které palivo je nejekonomičtější?

Splnit si sen o krbových kamnech a krbu v interiéru je čím dál snazší. Krby na biolíh nebo elektřinu totiž nepotřebují komín, a proto si je mohou dopřát i lidé v panelových domech. Nejde jen o to příjemně se ohřát, ale krby a krbová kamna se mohou stát i dominantním a estetickým prvkem místnosti.

„Krby a krbová kamna na tuhá paliva jsou nejekonomičtější a kromě palivového dřeva či pelet nepotřebují žádné jiné topivo.“

Reklama

Zda budou krbová kamna nebo krby sloužit jako dekorace nebo zdroj vytápění, je třeba promyslet před jejich pořízením. Dekorativní krby jsou dodávány s minimálním výkonem, zpravidla jsou tedy i mnohem levnější než krbová kamna určená k vytápění. Například krb s otevřeným ohništěm má až o 85 % nižší tepelnou účinnost než kamna s krbovou vložkou. Výběr krbů a krbových kamen přirozeně určuje i typ bydlení. V panelovém bytě si těžko vybudujeme krb, který potřebuje komín. Naopak rodinný dům nebývá omezen podobnými podmínkami, a proto v něm lze instalovat například krby a krbová kamna na tuhá paliva.

Krby a kamna HAAS+SOHN: Teplo, které vidíte!

Jsme výrobcem a dodavatelem krbových kamen, krbových kamen s výměníkem, krbových vložek a nově i krbových sestav. Vyrábí i peletová kamna, která se stále více dostávají do podvědomí veřejnosti a jsou velmi oblíbená především v západoevropských zemích.

DOPRAVA ZDARMA PO CELÉ ČR

inzerce

S krbem lze vytápět několik místností najednou

Krby krbová kamna nemusí vytápět pouze jednu místnost, teplo lze „rozdělit“ do několika místností, a sice instalací teplovodního výměníku nebo využitím teplovzdušných rozvodů. Teplovzdušné rozvody zajistí odvod teplého vzduchu za pomoci flexibilních hadic, které jsou napojeny na krbovou vložku a rozvedeny do dalších pokojů. Teplovzdušné rozvody krbů a krbových kamen se nedoporučují v případě, že je v domě astmatik či alergik. Teplovzdušnými rozvody se šíří nejen teplo z kamen, ale i prach, alergeny a další látky, které na nemocné působí negativně.

Vytápět více místností najednou je možné i s teplovzdušnými kamny, pokud jsou místnosti propojené nebo pokud je cirkulace podpořena například ventilátorem – otevřené dveře do další místnosti nestačí,“ vysvětluje Dana Ročková ze společnosti ENBRA.

Krby a kamna bez komínů se hodí do bytů
Krby a kamna bez komínů se hodí do bytů. Zdroj: ENBRA

Krbová kamna mohou sloužit i jako hlavní zdroj vytápění. K tomu je zapotřebí nejen teplovodní výměník, ale i systém s akumulační nádrží, která by uchovala přebytečné teplo na pozdější dobu nebo do dalšího dne. Zároveň je třeba mít záložní zdroj pro případ výpadku elektrické energie, neboť musí být zajištěn odvod vody z výměníku.

Vytápění na Nazeleno

     – Čím můžeme přitápět?

     – Trombeho stěna a úsporné vytápění

     – Elektrické přímotopy: Jsou nákladné?

     – Ceny biomasy: Kolik stojí pelety?

     – Kotel na biomasu a dotace

Teplovodní výměník

Teplovodní výměník má smysl tehdy, je-li tepelné energie z krbu či krbových kamen nadbytek a je možné ji využít i jako zdroj pro otopný systém (radiátory) či ohřev užitkové vody. Otopný systém se měnit nemusí, teplovodní výměník na něj lze totiž napojit. Výměník je třeba vybírat s ohledem na jeho výkon. S nízkým výkonem nebude možné vytápět všechny místnosti a vysoký výkon výměníku bude mít za následek přetápění pokojů, což vede ke škrcení vzduchu a dále ke znečištění komína i skleněných částí krbu.

Živý oheň zpříjemní atmosféru v interiéru
Živý oheň zpříjemní atmosféru v interiéru. Zdroj: ENBRA

Instalaci teplovodního výměníku i krbových vložek se doporučuje přenechat topenářům a zkušeným kamnářům, neboť neodborný zásah může mít katastrofální dopad. Společně s teplovodním výměníkem je třeba instalovat i oběhové čerpadlo, expansní nádobu a pojišťovací ventil. Dále je nutné zařadit i ventil proti přehřátí výměníku (umožní odvést nežádoucí přehřátou vodu a dopustit studenou) a společně s ním i trojcestný ventil (snižuje dobu, kdy do výměníku vniká voda o teplotě nižší než 60°C, která jej poškozuje).


Vše o cenách energií na www.cenyenergie.cz

Výkon krbových kamen

Výkon krbových kamen by měl být určen podle velikosti vytápěných prostor. Zohlednit je třeba i stav domu, resp. to zda je dům tepelně izolován či se jedná o starší objekt s vyšší tepelnou ztrátou. Svou roli může hrát i nadmořská výška, ve které dům stojí. Pro běžnou místnost (cca 90 m3) je potřeba krbových kamen o výkonu 4,5 kW. Výkon kamen by měl odpovídat vytápěnému prostoru, vyšší výkon, než je potřeba, se nedoporučuje, zejména pak u teplovzdušných kamen. Nepotřebný výkon se uživatel bude snažit snižovat větráním nebo škrcením kamen, které budou dehtovat a špinit se.

Kamna s vyšším výkonem použít lze, ale pouze ve spojení s teplovodním výměníkem a akumulační nádrží. Ta bude přebytečné teplo uchovávat a předávat například druhý den,“ dodává Dana Ročková.

Spočtěte si výkon kamen

Výkon kamen pro vytápěný prostor si můžete spočítat zde http://eshop.enbra.cz/kalkulacka/.

Bio krby a elektrické krby bez komínů

Bio krby žádné komíny ani další vývody nepotřebují, jelikož při hoření nevznikají žádné spaliny a není nutné je odvádět pryč z místnosti. Palivem těchto krbů je bio-alkohol, který nijak nezapáchá a při jeho spalování nevzniká dým. Bio-alkohol se plní do zásobníku, který není třeba nijak udržovat. Bio krb při výkonu 4,5 kW stačí na vytápění místnosti o velikosti 40 m2, teplota vzduchu se bude pohybovat okolo 23°C.  Jeden litr bio-alkoholu stojí přibližně 70 Kč, výdrž závisí na výkonu krbu (litr bio-alkoholu vydrží hořet 2 hodiny v krbu s výkonem 3 kW). Bio-alkohol se nikdy nedoplňuje do hořícího zásobníku, vždy je nutné počkat, až zásobník vychladne.

Krb jako dominanta interiéru
Krb jako dominanta interiéru. Zdroj: ENBRA

Elektrický krb je závislý pouze naelektrické energii, žádné palivo nepotřebuje. Výkon elektrických krbů se zpravidla pohybuje mezi 1–2 kW, většinou existuje možnost výkon nastavit podle potřeb. Některé krby jsou vybaveny i termostatem pro komfortnější vytápění a dálkovým ovládáním, s nímž lze regulovat nejen teplotu, ale i efekt hořícího ohně. Ten je možné využívat samostatně, nezávisle na vytápění. Výkon efektu plamene je různý, pohybuje se od několika desítek až po několik stovek wattů. Krby o výkonu 2 kW bez problémů vytopí místnost o velikosti 20 m2.

Plynové krby a kamna na tuhá paliva

Další varianta, kterou využijí především majitelé rodinných domů, jsou plynové krby. Plynový krb mívá otevřené i uzavřené ohniště a v druhém případě je bezpečný i v rodině, kde jsou malé děti nebo domácí zvířata. Vyžaduje ovšem komín, přípojku na plyn a jsou-li krbová kamna ovládána elektronicky či obsahují ventilátor, neobejde se ani bez připojení k elektřině.

Elektronický panel umožní libovolné nastavení teploty a s některými kamny je dodáváno také dálkové ovládání. Spotřeba plynových krbů je individuální a záleží na výkonu kamen, rozměrech vytápěného prostoru a rovněž tepelné ztrátě domu. Plynový krb o výkonu 8,9 kW vytopí prostor o 70 m2, jeho spotřeba je zhruba 1 m3 plynu za jednu hodinu provozu.

Kamna na dřevo představují možnost levného vytápění
Kamna na dřevo představují možnost levného vytápění. Zdroj: ENBRA

Krby a krbová kamna na tuhá paliva jsou nejekonomičtější a kromě palivového dřeva či pelet nepotřebují žádné jiné topivo. Krbová kamna na pelety o výkonu 6,8 kW spotřebuje přibližně 1,5 kg pelet za jednu hodinu provozu a vytopí 156 m3 prostoru. Cena za jednu hodinu provozu je necelých 10 Kč. Krbová kamna na ostatní palivo (dřevo, dřevěné brikety apod.) s výkonem 12 kW stačí na vytápění 240 m3 prostoru a spotřebuje zhruba 3 kg dřeva na jednu hodinu provozu. Syrové dřevo ke spalování vhodné není, vždy by mělo vysychat nejméně dva roky na suchém a větrném místě.

Autor: Redakce Nazeleno.cz