Domácí solární systémy a větrné elektrárny pro přitápění
O solární a větrné energii pro přitápění má smysl uvažovat v případě, že systém se zapojením těchto obnovitelných zdrojů bude využíván primárně jiným způsobem (většinou pro ohřev vody). Pro sluneční kolektory platí, že uživatel musí mít dostatečný prostor na jižní stěně domu, popř. jižně orientované části střechy. Větrné elektrárny musí být v maximální možné míře vystaveny proudění vzduchu, estetické hledisko je v tomto případě druhořadé.
Pouze teplovzdušné sluneční kolektory jsou určené přímo k přitápění. Systém pracuje tak, že nasává vzduch z místnosti, který se v kolektoru ohřeje a pomocí ventilátoru se dostane zpět do místnosti. Cena je oproti běžnému plochému kolektoru dvojnásobná (cca 15 000 Kč bez DPH), ale vzhledem k tomu, že není zapotřebí složitého „zázemí“ (drahá akumulační nádrž) a nemusí jít o sadu kolektorů (stačí podle potřeby i jeden kolektor), náklady jsou ve výsledku nižší. Nižší je i účinnost, a proto není tento systém oblíben a hodí se opravdu jen k mírnému přitápění, vyšší výkon dodají jiná zařízení.
Solární kolektory lze využít pro ohřev vody i přitápění
Klasické solární kolektory zažívají boom, navíc je výhodné v současnosti využít program Zelená úsporám. Obecně lze uvést, že pro ohřev TUV dosáhnete na dotaci při instalování tří kolektorů, přidáte-li další kolektor a systém použijete i k přitápění, máte otevřenou cestu k dotaci 80 tisíc korun u rodinných domů a 35 000 Kč na jeden byt u bytových domů. Podrobněji o dotacích v článku Zelená dotacím pro solární ohřev vody a přitápění.
Přitápění s využitím sluneční energie je v našich podmínkách možné v přechodných obdobích (na jaře a na podzim), kdy bývá slunečního svitu dostatek. Zejména to platí pro teplovzdušné kolektory (viz také výše). Zimní měsíce v tuzemsku neposkytují záruku, že vám solární systém bude k dispozici podle potřeby. Na druhé straně i slunné dny provázené tuhými mrazy mohou do vašeho domova přinést dostatek tepla.
Vyplatí se domácí větrná elektrárna? Porovnáme-li větrnou a solární energii z hlediska nákladů na pořízení, domácí větrná elektrárna je zpravidla dražší než solární systém o stejném výkonu. Navíc lokalit, kde je výhodné větrnou elektrárnu instalovat a kde trvale bydlíme, je proti solárním systémům zanedbatelné množství. Pokud od alternativy nechcete ustoupit, samotnou elektrárnu pořídíte přibližně za 20 000 Kč (dále je třeba počítat s příslušenstvím a montážními náklady).