fbpx

Partneři sekce

Efektivní přitápění: Krby, infrapanely, solární kolektory0

Infrapanely, fólie, rohože nebo klimatizace?

Zatímco pro vytápění mají infrapanely, fólie i rohože citelné nevýhody (např. malá tepelná pohoda v tzv. stínu – více v článku: Infrapanely: Je na čase vyhodit konvenční radiátory? ), přitápění s infrapanely je vhodnější a snazší. U přitápění jde vlastně o variantu k tradičním zářičům, které nevypadají v obytných místnostech příliš dobře a volíme je většinou do koupelen a pracovních prostorů, popř. na terasu. Do obývacího pokoje, jídelny či ložnice jsou infrapanely, popř. fólie a rohože dobrou volbou.

Pokud máte jasno, ve které části místnosti chcete přitopit, můžete začít vybírat z široké nabídky na trhu. Na strop či zeď jsou určeny panely (vyšší strop je výhodou), fólie jsou pro strop nebo podlahu a rohože mohou vyhřívat podlahu. Pro konkrétní představu možností můžete navštívit některou z internetových nabídek, např. zde. Cena závisí na mnoha faktorech a údaje mohou být zavádějící. Přesto alespoň zcela orientačně uveďme, že například běžný panel seženete do 5 000 Kč (cena bez rámu) a 1 m2 rohože do 1 000 Kč.

Klimatizaci lze využít i pri přitápění
Klimatizaci lze využít i pri přitápění

Reklama

Zajímavá je především spotřeba panelu, fólie či rohože při přitápění. Oproti tradičním elektrickým přímotopům pracují „infrazařízení“ s mnohem nižším příkonem, a tedy spotřebují méně elektřiny v provozu. I jeden vhodně umístěný infrapanel o příkonu do 700 W (infrapanely pro obytné místnosti se pohybují cca v intervalu od 100 do 700 W) může posloužit stejně dobře, jako běžný přenosný zářič o příkonu 2 000 W. Nejde o to, že by topný výkon panelu zázračně stoupl oproti příkonu, ale o maximální využití sálavého způsobu vytápění.

Montáž se může stát svépomocnou záležitostí, samozřejmě existuje řada montážních firem. Cena montáže závisí především na nutných úpravách. Pokud spojíte instalaci infravytápění s dalšími úpravami bytu (výměna elektroinstalace, rekonstrukce kuchyně apod.), pak se montážní náklady minimalizují. Někteří prodejci nabízejí speciální sady pro svépomocnou montáž i s potřebným materiálem. Více informací o cenách infravytápění také v článku Podlahové vytápění: uspoří energii a topí efektivně?

Klimatizace : V létě chladí, v zimě přitopí

Podmínkou pro to, abyste pořizovali split klimatizaci s režimem vytápění, je užívání klimatizace  v letním období v jejím základním režimu chlazení. Pořizovací náklady split klimatizace na principu tepelného čerpadla jsou poměrně vysoké a přitápění není hlavní důvod, proč klimatizaci pořizujeme. Vezmeme-li v úvahu další režimy, jako je odvlhčování či ionizace vzduchu, může se stát klimatizace multifunkčním pomocníkem.

Díky tepelnému čerpadlu typu vzduch-vzduch klimatizace dosahují zajímavého topného výkonu a můžeme mluvit o velmi levném provozu. Zatímco výkon ostatních elektrických topidel se v podstatě rovná příkonu, klimatizace spotřebují jen třetinu až čtvrtinu energie, kterou dodají. Pokud jde navíc o systém inverter, může se topný výkon pohybovat v intervalu, a zařízení tohoto typu poskytuje nejlevnější provoz.

ON/OFF systémy regulaci příkonu vzhledem k potřebnému výkonu nemají. Jinými slovy u ON/OFF systémů podává zařízení při zapnutí 100% výkon a spotřebovává k tomu příslušnou energii. Např. klimatizace třídy A s účinností 3,6 (COP – faktor energetické účinnosti vytápění) a příkonem 800 W dodá výkon 2 800 W. Inverter třídy A může v provozu spotřebovat energii v intervalu 10 až 100 %. Inverter s COP 3,6 může dodat topný výkon v intervalu 1 200 W–3 800 W a jeho příkon se pohybuje od 240 W do 1 250 W, což je samozřejmě nesrovnatelně úspornější provozní varianta.

Přitápění elektřinou – spotřeba, výkon a pořizovací náklady

Příkon
(spotřeba)
Topný výkon
Běžná cena zařízení
(bez montáže)
Elektrický krb
do 2 000 W
1/2 kW (resp. do 2 kW)
do 40 000 Kč
Klimatizace ON/OFF (COP 3,6)
800 W
2 800 W
cca od 10 000 Kč
Klimatizace invertor (COP 3,6)
240 – 1 250 W
1 200 – 3 800 W
cca od 20 000 Kč
Infrapanel (do bytu)
100 – 700 W
princip sálání
do 5 000 Kč
Přímotop (běžný) pro srov.
do 3 000 W
do 3 000 W
do 2 500 Kč

Zásadní úspory pak dosáhneme, když nahradíme přímotop účinnou klimatizací. Elektrický přímotop o příkonu 2 kW dodá topný výkon cca 2 kW. Pokud split klimatizace se systémem inverter třídy A (COP 4,2) využívá k přitápění příkon cca 100 až 1 200 W, její topný výkon se může pohybovat mezi 900 až 4 400 W. Maximálně se tedy při topném výkonu 2 kW příkon pohybuje okolo 500 W!

Cena klimatizací je závislá na volbě systému (inverter je dražší), na účinnosti (levná zařízení – třída C a nižší) a provedení (použité materiály, design). ON/OFF systém 1+1 (kompresor a 1 vnitřní jednotka) se dá pořídit pod 10 000 Kč, u invertoru začíná cena na cca 12 000 Kč, od 20 000 Kč pořídíte klimatizaci s nižší hlučností, což je podstatné pro místnosti sloužící k odpočinku. Chcete-li klimatizaci do více místností (multisplit), nelze jen přičítat ceny jednotek, je třeba pořídit kompresor o vyšším výkonu a dražší bude i montáž.

Kolik stojí montáž splitů? Drahé je především spojení kompresoru s vnitřní jednotkou. Pro oběh chladiva je potřeba kvalitní materiál, a jeho cena s délkou vedení roste. Za předpokladu, že kompresor bude od vnitřních jednotek standardně vzdálen (střecha, balkon), může se cena montáže (včetně materiálů) pohybovat u systému 1+2 těsně nad hranicí 10 000 Kč (levněji ji pravděpodobně nepořídíte, ale vyšší cena je v důsledku složitého montážního řešení možná).

Autor: Redakce Nazeleno.cz