fbpx

Partneři sekce

Ceny tepla: Kolik zaplatíme za vytápění?0

Uhlí, plyn, dřevo, elektřina nebo biomasa? Čím topit, abychom účet za energie co nejvíce snížili? Hospodářská recese zamíchala cenami tepla a po letech některá paliva zlevňují. Jiná naopak zdraží. Podívejte se, kolik letos protopíme! + CENOVÁ KALKULAČKA

Venkovní teploty se pohybují okolo bodu mrazu a radiátory v rodinných domech i bytech již několik dnů topí. Z některých komínů vychází dým, jinde se topí plynem nebo elektřinou. Každý zdroj tepla má své výhody i nevýhody. Jedno je ale jisté: za teplo musíme  vždy zaplatit. Rozdíl v cenách přitom může být velmi výrazný! Víte, kolik aktuálně stojí plyn, uhlí, dřevo nebo biomasa? Za poslední roky jsme si zvykli na každoroční nárůst cen tepla. Letošní topná sezóna ale přinese zajímavá překvapení. Jaké zdroje vytápění zdražily a jaké naopak zlevnily?

„Bez ohledu na výkyvy cen paliv zůstává topení elektřinou nejdražším způsobem vytápění rodinných domů i bytů.“

Reklama

Běžná česká domácnost žijící v rodinném domě ročně spotřebuje od 50 do 70 GJ tepla. Pro orientační výpočty uvedené v článku používáme průměrnou hodnotu 60 GJ tepla. Pokud bydlíte v bytě, počítejte s nižší spotřebou tepla kolem 40 GJ. Výpočty v článku zahrnují pouze náklady na topení. Pokud používáte stejný zdroj také na ohřev užitkové vody, počítejte s náklady vyššími o 30 %.

Vytápění na Nazeleno.cz

   – Plyn od října zlevní: Kolik ušetříme

   – Čím topit a za kolik?

   – Cenový přehled krbů

   – Peletky a brikety místo uhlí

   – Dotace na plynové kotle

Plyn zlevnil: domácnosti na topení ušetří

Domácnosti, které využívají plyn na topení, mají jako jedny z mála důvod k radosti. Cena plynu, která je stanovována čtvrtletně, klesá už od začátku roku 2009. V červenci cena plynu poklesla o 6 – 9 % a další snížení (o 2,5 – 4 %) oznámily elektrárenské společnosti i na poslední čtvrtletí roku 2009.

Pokles ceny plynu ovlivnily dva hlavní faktory. Prvním je oslabení amerického dolaru vůči české koruně a druhým vysoká těžba plynu. Během nedávného hospodářského propadu totiž poklesla poptávka po plynu i ropě a na světových trzích je mírný přebytek plynu. Vydrží ale propad cen i v dalších letech? To je velmi nepravděpodobné. Hospodářství se pomalu zotavuje, poptávka po energiích stoupá a ceny ropy i plynu (které jsou spolu úzce svázané) se odrazily ode dna. Už v roce 2010 by mohla cena plynu opět vzrůst. To ovšem nic nemění na skutečnosti, že majitelé plynových kotlů budou letošní zimu topit levněji.

Topení elektřinou je nejpohodlnější, ale zároveň nejdražší
Topení elektřinou je nejpohodlnější, ale zároveň nejdražší

Kolik zaplatíme za topení plynem?

Průměrná domácnost, která využívá plyn pouze na topení, za teplo zaplatí přibližně 26 000 Kč. Pokud ale plynem ohříváte také užitkovou vodu, celkové náklady se vyšplhají na 30 000 – 35 000 Kč. Podrobnější informace o aktuálních cenách plynu na Nazeleno.cz najdete v článku Cena plynu klesne od 1. října o 2,5 – 4 %. Kolik ušetříme?

Topení elektřinou je nejdražší

Pokud topíte elektřinou, musíte doufat v teplý prosinec a Vánoce na blátě. Jedině tak můžete ušetřit. Ačkoliv koncem roku 2008 skutečně „hrozil“ pokles cen elektřiny, situace se změnila a ceny pro rok 2009 stouply o 10 – 16 %. Pak ale přišla ekonomická recese. Panika na trzích a propady burz se nevyhnuly ani elektřině, jejíž cena se propadla na historická minima. Ceny elektřiny pro rok 2010 zatím nejsou stanoveny, ale neoficiální zprávy hlavních dodavatelů hovoří o jejich poklesu zhruba o 7 %. Jisté je ale jedno – pokud jste se rozhodli pro zafixování cen elektřiny na rok 2010, pravděpodobně na tom proděláte.

Bez ohledu na výkyvy cen zůstává topení elektřinou nejdražším způsobem vytápění rodinných domů i bytů. Průměrné náklady jsou dvakrát vyšší než při topení uhlím a třikrát až čtyřikrát vyšší než při topení dřevem. Radovat se tak mohou pouze majitelé úsporných tepelných čerpadel.

Kolik zaplatíme za topení elektřinou?

Domácnosti, které topí elektřinou prostřednictvím akumulačních kamen, mohou počítat s účtem kolem 42 000 Kč. Pokud používáte přímotop, náklady na vytápění vzrostou na přibližně 48 000 Kč. Nejvíce (kolem 60 000 Kč) zaplatí ti, kteří elektřinou navíc ohřívají vodu. Lépe jsou na tom majitelé tepelných čerpadel, která jsou sice také poháněna elektřinou, ovšem náklady se pohybují pouze kolem 19 000 Kč.

Uhlí se vyplatilo nakoupit v létě

Uhlím topí v České republice téměř 400 tisíc domácností. Toto palivo zdražuje pravidelně každý rok a nejinak tomu bude i letos. Výhodné bylo nakoupit uhlí v létě, kdy jeho cenu ovlivňovaly sezónní slevy. Na říjen naopak uhelné společnosti ohlásily další nárůst cen. Metrák nejprodávanějšího českého uhlí, bílinské kostky, v současnosti stojí kolem 320 Kč. I přes trvalé zdražování je ale uhlí jeden z nejvýhodnějších zdrojů vytápění.

Zájem o uhlí neklesal ani v době hospodářské recese. Změnil se však přístup rodin k nákupu tohoto paliva. Zatímco dříve bylo běžné nakoupit v létě zásoby uhlí na celou zimu, dnes ho lidé nakupují spíše na etapy, protože na velkou objednávku zkrátka nemají finanční prostředky. To se ale nemusí vyplatit. Domácnosti totiž přijdou o sezónní slevy a díky trvalému zdražování nakoupí uhlí průměrně za vyšší cenu. Pokud navíc prodejce nenabízí dopravu zdarma, naroste konečná částka ještě o další peníze.

Uhlí je v Česku „evergreenem“, i když jeho cena rok od roku roste
Uhlí je v Česku „evergreenem“, i když jeho cena rok od roku roste

Vyšší ceny uhlí ovšem otevřely českým domácnostem zajímavou alternativu. Někteří prodejci paliv začali nabízet uhlí dovezené z Polska, které je až o 70 Kč za metrák levnější než české. Na první pohled je to výhodné. Je ale potřeba vzít v úvahu menší výhřevnost polského uhlí. Cena v přepočtu na megajoule tepla tak vychází přibližně stejně jako při nákupu českého uhlí. Pokud ale budou ceny tuzemského uhlí růst i nadále, stojí možnost nákupu polského uhlí za úvahu.

Cenu uhlí také zvyšuje tzv. ekologická daň, která byla zavedena na počátku roku 2008 a cenu uhlí okamžitě zvedla o 10 – 20 Kč za metrák. Podle plánu měla ekologická daň v letech 2010 – 2014 nadále růst a celý proces měl vyvrcholit kolem roku 2014, kdy se mluvilo o úplném zákazu topení uhlím. Nicméně ambiciózní plány narušila bouřlivá politická situace – osud „ekologické daňové reformy“ je nejistý a závisí na výsledku voleb v roce 2010.

Kolik zaplatíme za topení uhlím?

Průměrná domácnost letos zaplatí za uhlí kolem 20 000 Kč. Zvolíte-li levnější směs, můžete se dostat i pod hranici 18 000 Kč. Černé uhlí je sice na první pohled dražší, nicméně cenu vyrovnává vyšší výhřevností. Navíc při spalování černého uhlí nevzniká tolik odpadu a je šetrnější ke kotli i ovzduší. Spalování černého uhlí se ale obtížněji reguluje a proto mohou náklady na vytápění nepříjemně narůst.

Dřevo je bezkonkurenčně nejlevnější
Dřevo je bezkonkurenčně nejlevnější

Dřevo je levným zdrojem tepla

Domácnosti, které topily v posledních letech dřevem, výrazně ušetřily. Především kvůli několika větrným kalamitám, které zpustošily české lesy, byl dřeva přebytek. Topení dřevem navíc před pár lety teprve přicházelo do módy a poptávka byla nízká. Ceny se tak držely u dna.

Situace se ovšem mění. Kalamitní dřevo z větrných smrští je vytěžené a krby nebo kotle na dřevo instaluje stále více domácností. Cena dřeva začíná stoupat a tento trend se v budoucnu pravděpodobně ještě zrychlí. Přesto ale majitelé kotlů na dřevo nemají důvod zoufat. Dřevo i přes vzestup cen stále zůstává nejvýhodnějším zdrojem tepla.

Některé obce navíc přišly se zajímavou nabídkou. Pokud si sami dojedete do lesa a nasbíráte si zde suché větve a další „odpadní“ dřevo, získáte je za nesrovnatelně výhodnější cenu. Někoho může odradit námaha spojená se sběrem dřeva; řada amatérských dřevařů ale tvrdí, že takové dřevo hřeje dvakrát: poprvé při těžbě a podruhé v kotli.

Kolik zaplatíme za topení dřevem?

Cena samotného dřeva je velmi individuální, ale pro většinu domácností se náklady pohybují do 10 – 15 000 Kč za rok. To je bezkonkurenčně nejlepší výsledek ze všech srovnávaných zdrojů tepla.

Dřevěné pelety a brikety

Topení peletkami nebo briketami je velmi komfortní, levný a ekologický systém vytápění, který se mezi českými spotřebiteli v posledních letech rozšiřuje. V tomto případě netopíte samotným dřevem, ale malými válečky lisované biomasy. Manipulace a skladování paliva je nesrovnatelně snazší než u „běžného“ dřeva a navíc je možné nechat přikládání do kotle na automatickém dávkovači.

Peletek i briket existuje několik druhů. Můžete si tedy vybrat takové, které budou vyhovovat vašim potřebám. Nejčastěji se setkáme s peletkami světlými (hoří rychleji a hodí se především na zátop) a tmavými (hoří pomalu a hodí se pro delší topení). Česká republika je prozatím ve výrobě dřevěných pelet soběstačná, a proto není nutné je dovážet. Také díky tomu nejsou ceny pelet tak vysoké. Více informací o možnostech topení peletami a briketami najdete v článku Dřevěná ekopaliva: pelety a brikety místo uhlí a plynu.

Pelety jsou o něco dražší než dřevo, nabízejí však nesrovnatelný komfort
Pelety jsou o něco dražší než dřevo, nabízejí však nesrovnatelný komfort

Kolik zaplatíme za topení peletkami a briketami?

Cena peletek je pochopitelně vázána na cenu dřeva, takže ani jim se zdražení nevyhne. Jejich cena se momentálně pohybuje kolem 5 000 Kč za tunu. Přitom ještě před rokem byly ceny peletek o 20 % nižší. Průměrná domácnost spálí přes 4 tuny peletek za rok. Při ceně 4 400 – 5 000 Kč za tunu se tedy dostáváme k účtu za topení cca 20 000 Kč. Brikety vycházejí o 8 – 10 % dráž.

Výhody dřeva i lisované biomasy poněkud kazí vysoká pořizovací cena kotlů. Ceny těch nejlevnějších začínají na 50 000 Kč. Pokud už ale o pořízení kotle na biomasu uvažujete, neváhejte investovat do moderního zařízení s automatickým dávkováním pelet. Zvýšíte tak nejen účinnost spalování, ale ulehčíte si také práci, protože kotel běží zcela samostatně. Pokud naplníte kotelnu dostatečnou zásobou peletek, komfort tohoto zařízení lze srovnat s pohodlím plynového kotle. Navíc na kotel na biomasu můžete získat vysokou dotaci z programu Zelená úsporám.

Cenová kalkulačka

 

Nenašli jste v našem přehledu „své“ palivo? Chcete spočítat náklady přímo pro svůj dům a podle ceny svých dodavatelů?

 

Použijte cenovou kalkulačku na http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=269. Po vyplnění všech potřebných údajů získáte přesné ceny dle aktuálních ceníků.

 

Čím letos topit?

Ceny jednotlivých paliv kolísají a každé s sebou nese řadu výhod i nevýhod. Některé domácnosti proto používají tzv. dvoj- nebo troj-kombinace. Častá je třeba varianta uhlí + plyn nebo uhlí + elektřina. Příčinou těchto kombinací byly relativně nízké ceny plynu a elektřiny v 90. letech. Řada lidí, ještě povzbuzena tehdejšími vládními programy, se rozhodla vybavit dům elektrickým přímotopem nebo plynovým kotlem s tím, že starý uhelný kotel nechají dosloužit. Jenže situace se změnila, ceny elektřiny a plynu stouply a z uhlí nebo dřeva se opět stala zajímavá varianta. Domácnosti tedy oprášily, k nelibosti ekologů, staré kotle.

Častá je také kombinace centrálního vytápění uhlím nebo plynem, doplněná topením v krbu na dřevo. Automatický plynový kotel vytápí domácnost v době, kdy není možné udržovat oheň v krbu. Řada rodin si tento systém pochvaluje, protože jim pomohl ušetřit tisíce korun. Tento systém však není možné praktikovat všude. Problém nastává hlavně ve starších stavbách, kde není možné zapojit krb přes výměník do systému centrálního topení, a nelze tedy vytopit všechny místnosti.

Autor: Redakce Nazeleno.cz