fbpx

Vyrobte si zahradní plašiče – odradí krtky i ptáky0

Nedávno jsme vám radili, jak se na zahradě vypořádat se slimáky, dnes se podíváme na výrobu plašičů, které vám pomohou s dalšími nezvanými hosty, jako jsou krtci nebo ptáci. Ti totiž trápí nejednoho zahrádkáře.

Zdroj: Pixabay

Jak vyrobit plašič krtků

Krtince na pečlivě zastřiženém trávníku i podryté a propadající se záhony s hynoucími rostlinami. Tohle všechno umí napáchat krtek, který si vytváří spletité bludiště chodeb poškozující kořeny. Ačkoliv na trhu existuje celá řada akustických plašičů i odháněčů, má každý z nás doma zcela jistě vybavení, z něhož si plašič (větrník) může vyrobit, a to doslova za pár korun.

Plašič krtků z PET lahví

Co budete potřebovat

 • 5 PET lahví
 • Lihový fix
 • Nůž pro výtvarníky nebo nůžky
 • Tavnou pistoli
 • Armovací drát (Ø 1 cm) nebo železnou tyč o délce cca 1,5 metru

Jak na to

 1. U čtyř lahví odměřte asi 10 cm ode dna a udělejte fixem několik značek pro provedení rovného řezu. Podle těchto značek pak dna odstřihněte.
 2. Pátou lahev nechejte uzavřenou víčkem a do jejího dna udělejte otvor o trochu větší, než kolik je průměr připraveného armovacího drátu nebo tyče.
 3. V půlce lahve si zaznačte místa, kam přilepíte lopatky (dna lahví). Pamatujte, že musí být ve stejné vzdálenosti, aby byl větrník dobře vyvážený.
 4. Větrník umístěte na tyč a tu zatlučte do země, a to nejméně do půlmetrové hloubky, aby mohl správně plnit svůj účel. Vibrace z větrníku se budou přenášet po tyči do podzemí a krtka tak vypudí.
 5. Počet větrníků pak přizpůsobte velikosti vaší zahrady. Čím větší plochu potřebujete chránit, tím více jich musíte vyrobit a instalovat.

Co odpuzuje krtka

 • Krtci nemají v oblibě silné vůně. Radost jim tedy neuděláte vatou namočenou například ve vodě po holení, kterou dáte do díry pod krtincem, stejně jako odvarem z cibule nebo citrusovou kůrou.
 • Dalším způsobem, jak vyhnat krtka, je použití hadice s vodou, kterou mu pustíte do chodbiček. Potom čekejte u jiné díry, kde krtka chytnete a odnesete ze zahrady pryč.
 • Vysaďte na zahradu rostliny, které krtkům nevoní – afrikány, česnek, řebříček.

Pamatujte ovšem na to, že přítomnost krtka na vaší zahradě je ukazatelem toho, že máte kvalitní zeminu. A nakypřená půda z krtinců je skvělá na záhony i do květináčů. Navíc nám také pomáhají od některých druhů zahradních škůdců, jako jsou ponravy chroustů.

Reklama

Zdroj: Pixabay

Jak vyrobit plašiče ptáků

Ruku na srdce, všem ptačím útokům na vaši zahradu asi nezabráníte, ale aspoň je můžete zkusit o něco omezit a ochránit část úrody.

Plašič ptáků z CD disků

Ptákům je nepříjemný zvuk, který vydávají CD disky pověšené blízko u sebe, stejně jako světlo, které se odráží od jejich lesklých ploch. Nejlépe uděláte, když více cédéček zavěsíte na okrajovou větev stromu. Také se doporučuje jejich umístění přibližně po týdnu měnit, aby si ptáci na jejich příležitost postupně nezvykli.

Vyrobit si z CD můžete také vyrobit lesklou „disco kouli“

Co budete potřebovat

 • Stará CD
 • Polystyrenovou nebo jinou kouli
 • Nůžky
 • Tavnou pistoli
 • Provázek

Jak na to

 1. Rozstřihněte CD a oddělte průhlednou a lesklou část. Tu nastříhejte malé čtvercové kousky
  například 1 x 1 cm).
 2. Nalepte jednotlivé čtverečky na kouli, hezky jeden vedle druhého tak, aby nezbylo žádné volné místo a celá koule byla krásně blyštivá.
 3. Zavěste kouli pomocí provázku na strom.

Tip – Obdobně vám mohou posloužit také dvojice zavěšených plechovek.

Zdroj: Pixabay

Plašič ptáků ze dřeva

Dobře také funguje plašič v podobě ptáka s křídly, které rozpohybuje vítr. Jeho výroba je o něco náročnější, ale na rozdíl od CD disků se zároveň jedná o hezkou dekoraci. Ptáky v tomto případě spolehlivě odradí maketa havrana, a to především špačky, kosy a holuby. Na drobné hlodavce a králíky zase hezky funguje maketa sovy.

Autor: Bára Kocmánková