Komáři nám v létě umí pěkně znepříjemnit posezení na terase, zahradě i při grilování. Chcete se jich zbavit? Podívejte se na návod pro výrobu svíček, které vám s tím pomohou!

Citronelové svíčky nejen zabírají na nevítaný pískavý hmyz, ale navíc jsou vyrobeny pouze z přírodních materiálů, bez toxických škodlivých látek. Jak fungují? Jejich aroma přímo komáry neodpuzuje, ale pomáhá maskovat vaši přirozenou vůni, která je láká. Pokud vás ovšem komáři zbožňují nad zdravou míru, raději ke svíčkám použijte i přírodní hmyzí repelent s éterickým olejem.
Co budete potřebovat
Nebojte se žádných složitostí. Výroba těchto svíček je opravdu velmi jednoduchá a hravě ji zvládnete pouze s přírodními ingrediencemi, trochou svého času a špetkou zručnosti. Přichystejte si:
Reklama- Nádobky na svíčky (plechovky – klidně i ty s patinou, sklenice, květináče apod.)
- Dva hrnce na roztavení vosku v parní lázni
- Vosk (parafinový, sojový či zbytky svíček)
- Knoty na výrobu svíček
- Citronelový olej, případně další vonné oleje
- Tavící pistoli
- Provázky nebo jiný materiál na dekoraci
Výroba svíček krok za krokem
- Připevněte tavící pistolí knot doprostřed dna nádobky.
- Pokud chcete použít větší nádobu, dejte do ní klidně více knotů.
- Roztavte rozlámaný vosk. Jestli používáte zbytky starých svíček, nedělejte si hlavu s kousky knotů nebo s jinými nečistotami, ve svíčkách nebudou vidět.
- Vosk míchejte do jeho rovnoměrného roztavení. Jakmile je vosk úplně tekutý, přichází čas na přidání citronelového oleje a případně i dalších vůní.
- Opatrně vosk nalijte do připravených nádobek s knoty. Abyste měli jistotu, že vám knoty budou držet hezky na středu, upevněte je na kousek dřívka nebo měchačku, kterou na nádobky položíte.
- Poté svíčky nechejte 48 tuhnout.
Jakmile jsou svíčky připravené, zastřihněte knoty a váš výrobek si případně i ozdobte – motouzem, pytlovinou nebo přízí. Opět je to na vaší fantazii.
Svíčku vždy nechejte hořet tak dlouho, dokud nebude celá její horní část tekutá. Docílíte tak rovnoměrného spalování vosku.

Tipy na závěr
Jestli jste v oblasti výroby svíček nováčci, přečtěte si i pár následujících tipů:
- Ve fázi, kdy svíčky tuhnou s nimi nehýbejte a dejte je na místo o pokojové teplotě.
- Pokud se vám kolem knotu udělá mezera, rozehřejte v nádobách ještě trochu vosku a zaplňte ji.
- Svíčky rozmístěte na terase, balkónu a na dalších místech, kde rádi trávíte letní podvečery.
- Po vyhoření vosku můžete nádobky znovu použít k další výrobě.
- Pro svíčky nepoužívejte příliš velké skleněné nádoby, ideálně max. do objemu 0,5 l. U těch větších totiž hrozí, že by je hořící vosk mohl až příliš zahřát a praskly by.
- Nejdražší položkou u této výroby je vosk, doporučujeme tedy znovu použít jeho zbytky. Pokud máte problém dostat ho z nádobek, nechejte je přes noc v lednici a druhý den zbytky jednoduše seškrábejte nožem. Půjde to raz dva.
Zdroj: Garden Therapy