fbpx

Vyrobte si super snadnou past na vosy0

Léto je jako stvořené pro relaxaci na zahradě. V teplých dnech se ale často setkáme s nezvanými hosty – vosami. Nejsou sice nebezpečné jako sršně, ale i tak nám mohou uštědřit nepříjemné žihadlo. Pokud si svůj pobyt venku chcete tedy užít o něco příjemněji, vyrobte si tuhle jednoduchou past, kterou zvládnete raz dva.

Zdroj: Pixabay

Výroba pasti na vosy

Co budete potřebovat

  • Plastovou lahev s vyvýšeným důlkem na dně
  • Odlamovací nůž nebo vrták
  • Motouz nebo drát
  • Korálky a příze na zdobení

Jak na to

  1. Pro past si vyberte lahev, která má dno se zvýšeným středem. Cílem je ve spodní části lahve vytvořit malou nádržku pro kapalinu, která vosy naláká. Střed lahve tedy musí být dost vysoký, aby umožnil vose přiletět, zachytit se a utopit v tekutině kolem otvoru.
  2. Pomocí nože nebo vrtáku udělejte do dna lahve otvor o průměru asi 1 až 1,5 centimetru.
  3. Aby lahev působila estetičtějším dojmem, ozdobte ji provázkem, přízí, korálky nebo něčím podobným. Na hrdlo lahve dejte motouz nebo drát a zavěste ji na strom.
  4. Spodní část lahve kolem výstupku naplňte „lapací“ tekutinou a potom lahev uzavřete víčkem.

Případně můžete zvolit o něco méně estetičtější variantu, která se také vyrábí z PET lahve. Té v tomto případě odříznete její horní třetinu, kterou obráceně umístíte do zbylých dvou třetin lahve a naplníte ji sladkou tekutinou, ve které se vosy utopí.

Lapací tekutina do vosí pasti

Na vosy nejlépe funguje marmeláda – čím sladší, tím lepší (například jahodová). Tekutinu do pasti tedy vyrobíte tak, že rozmícháte vodu s cukrem, který podpoří účinky marmelády, a přidáte i kapku saponátu. Abyste před pastí ochránili včely, stačí do roztoku přidat pár lžic octa. Ten včely odradí, ale vosy s ním nemají problém.

Reklama

Zdroj: Garden Therapy

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.