fbpx

Vyrobte si doma ultrastylový zápisník s koženými deskami0

Zápisník snad ve svém každodenním životě používáme úplně všichni. Uvažovali jste někdy nad tím, že byste si ten svůj vyrobili přímo sami? Hezky na míru a podle vlastních představ? V našem článku pro vás máme jednoduchý návod, s kterým to hravě zvládnete.

Zdroj: Pexels

Výrobu zápisníku si vezmeme pěkně krok za krokem, včetně vytvoření samotného vnitřního sešitu, stejně jako koženého obalu, který lety užívání postupně získá krásnou patinu.

Vnitřní sešit

Pokud kožený obal nechcete použít pouze jako schránku na již existující diář, budete si muset vyrobit i vnitřní sešit pro psaní vašich poznámek. Výběr papíru je zcela na vás, stejně jako jeho velikost.

Reklama

Každý list papíru pečlivě přeložte na půl a zlom uhlaďte pravítkem. Papíry nemusíte skládat jednotlivě, ale dbejte na to, aby zlomy byly čisté a přímé.

Pro sešití papírů můžete použít např. kvalitnější kancelářskou sešívačku Pokud ji nemáte, proveďte sešití ručně.

Připravte si pevnou podložku z několika vrstev papíru (např. silný poznámkový blok), na které v centrální linii sešitu uděláte několik děr. Jednu uprostřed a další dvě směrem ke každému kraji. Blok prošijte silonem (1 mm) anebo velmi pevnou nití. Přesný systém sešití můžete vidět ve videu níže.

Vnitřní sešit pro váš blok máte tedy hotový. Pokud chcete, aby listy přiléhaly opravdu dobře, můžete ho umístit do svěráku anebo pořádně zatížit.

Kožený obal

Zde bude důležitý především výběr materiálu. Přeci jen s vámi váš budoucí blok stráví nějakou dobu. Pro přesné vyřezání požadovaného tvaru si můžete vyrobit kartonovou šablonu anebo pro odměření použijte pravoúhlý trojúhelník.

Obal pro diář tvořte na pracovním stole, kterému nebude vadit nějaký ten škrábanec anebo použijte pevnou podložku pro výtvarníky. Na rub kůže (2-3 mm tlusté) si vyznačte tvar a za pomocí kovového pravítka a nože ho vyřízněte.

Dále se vyznačte středovou linii obalu, do které bude potřeba vyrazit díry. Ty prorážejte vždy směrem z rubu na líc! Jednu díru vytvořte pomocí šídla a kladiva přesně uprostřed linie a další na obou stranách 0,5 cm od kraje a 1,5 cm od okraje. Celkem tak budete mít vyraženo 5 otvorů. Těmi bude potřeba provléknout elastickou gumičku, která bude držet papírový blok. Jak gumku přesně provléknout najdete opět ve videu.

Pokud chcete svůj výtvor opravdu vyladit do detailu, pusťte se ještě do zaoblení rohů. Toho docílíte pomocí kovové podložky (Ø 1,4 mm a méně), kterou přiložíte k rohům a mírným tlakem nože ji obříznete. Diář můžete také ozdobit vyražením svého jména anebo iniciál. A pokud se neobejdete bez záložky – vyrobte si ji z kožené šňůrky, kterou provléknete dírami v horní části obalu.

Přejeme příjemné vyrábění!

Zdroj návodu: Mylifeallinoneplace.com

Autor: Bára Kocmánková