fbpx

Vyrobte si mýdlo šetrné k pokožce i životnímu prostředí0

Používání mýdla ze 100% přírodních surovin je důležité nejen pro vás, ale také pro naši přírodu. Vyrobit si můžete jak klasická tuhá mýdla, tak ta tekutá. Jednoduše podle toho, která vám více vyhovují. Takové výrobky se pak řadí k biologicky odbouratelným. V našem článku se nejen blíže podíváme na toto téma, ale také si řekneme, jak si šetrné mýdlo vyrobit.

Zdroj: Unsplash

V čem spočívá kouzlo přírodních – biologicky odbouratelných mýdel

Biologicky rozložitelné mýdlo, nebo jakýkoliv jiný předmět, je schopný se přirozeně rozložit a vrátit zpět „do oběhu“, a to bez zanechání toxinů, chemikálií nebo jiných škodlivých látek. V ideálním případě by k tomuto procesu mělo dojít snadno a rychle. Existuje ale celá řada produktů, které se jako biologicky rozložitelné označují, ale přitom trvá celá roky, než se rozloží.

Biologicky rozložitelné produkty pak potřebují ke svému zpracování ty správné podmínky. Takže je nemůžete jen tak vyhodit do komunálního odpadu a poslat na skládku.  Klíčem k úspěchu je vzduch, vlhkost a činné bakterie.

Reklama

Jak je to s komerčními mýdly

Většina „klasických mýdel“ obsahuje laboratorně vyrobená pěnidla. I když jsou regulována, stále se s nimi setkáme. Jak asi tušíte, pro životní prostředí jsou škodlivá a během procesů úpravy vody se také špatně filtrují.

Zdroj: Unsplash

Levandulové přírodní mýdlo

Tato základní receptura se hodí pro výrobu tekutého mýdla, které můžete použít na mytí nádobí, rukou i těla.

Co budete potřebovat:

  • Skleněnou mísu
  • Nádobu s pumpičku
  • Trychtýř
  • 400 ml destilované nebo převařené vody
  • 100 ml neparfemovaného koncentrovaného tekutého kastilského mýdla
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 10 kapek levandulového esenciálního oleje

Jak na to:

  1. Smíchejte vodu, kastilské mýdlo a olivový olej, dokud se dobře nespojí.
  2. Přidejte levandulový esenciální olej a znovu promíchejte.
  3. Pomocí trychtýře dejte směs do nádobky na mýdlo s pumpičkou.

Mýdlo před použitím protřepejte. Doba spotřeby – do 3 měsíců.

Nejčastější otázky k šetrným mýdlům

Proč je důležité používat šetrná mýdla?

Většina chemikálií a dalších látek obsažených v komerčních mýdlech se přirozeně nerozkládá a je obtížné je odfiltrovat. Biologicky odbouratelné mýdlo nekontaminuje okolní prostředí ani vodní systémy. Obzvlášť pokud se chystáte tábořit, používáte venkovní umyvadlo nebo septik, důrazně se doporučuje používat biologicky rozložitelné mýdlo.

Je biologicky odbouratelné mýdlo škodlivé pro životní prostředí?

Pokud je mýdlo skutečně biologicky odbouratelné, pak ne. Při koupi produktů se moc neorientujte podle štítků, ale zaměřte se na složení produktu. Přírodní mýdla se vyrábějí z olejů a tuků. Vše, co není biologicky odbouratelné, bude obsahovat petrochemické látky, ftaláty, povrchově aktivní látky, parabeny a další chemikálie.

Zdroj: Garden Therapy

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.