fbpx

Hojivá mastička z měsíčku lékařského0

Tahle mast je jednou ze základních věcí, které byste měli mít ve své domácí bylinkové lékárničce. Použít se dá ke spoustě účelů a hodí se jak pro dospělé, tak pro děti. Navíc se vyrábí pouze z přírodních látek, takže přesně víte, co používáte.

Zdroj: Pixabay

S čím pomohou léčivé vlastnosti měsíčku zahradního

Měsíček je jednou z bylin, kterou vaše pokožka bude opravdu milovat. Skvěle pomáhá na:

  • Hojení ranek a modřin: nemusíte se bát nanést malé množství mastičky přímo na ně
  • Hydrataci kůže: hodí se například na suché lokty, paty, jako balzám na rty (oceníte především v zimních měsících) nebo na suché záděry kolem nehtových lůžek
  • Akné: než začnete mast používat na celou zasaženou oblast, zkuste ji nejdříve jen na její část a uvidíte, jak budete spokojeni
  • Dětské opruzeniny
Zdroj: Pixabay

Proč přidat i esenciální levandulový olej

Měsíček je silný sám o sobě, ale mastičku z něj můžete obohatit také o levandulový esenciální olej. Proč? Levandule pomáhá předejít infekcím a olej z ní pak rychleji uzavírá rány. Navíc má její vůně uklidňující aromaterapeutické vlastnosti, která člověku pomáhají se uvolnit a relaxovat.

Reklama

Jak si vyrobit měsíčkovou mastičku

Co budete potřebovat:

  • ¼ šálku infuzovaného olivového oleje s měsíčkem
  • 2 lžičky kakaového másla
  • 3 lžičky strouhaného včelího vosku
  • 6 kapek esenciálního levandulového oleje (pokud chcete)

Jak na to:

Ve dvojitém hrnci nebo na vodní páře pomalu zahřívejte olivový olej, máslo a včelí vosk, do jejich úplného rozpuštění. Pak sundejte hrnec ze sporáku. Pokud budete chtít použít i levandulový olej, nechejte směs před jeho přidáním trochu vychladnout. Nakonec vše nalijte do nádobky a nechejte mastičku ztuhnout.

Zdroj: Pixabay

Výroba infuzovaného bylinkového oleje

K dostatečnému vyluhování bylinek v oleji nebude stačit jejich pouhé naložení –  směs je potřeba zahřát. To hravě zvládnete s pomocí sporáku nebo i slunce.

Na sporáku

Pro přípravu na plotně si vezměte hrnec dvojitým dnem nebo dva hrnce pro vytvoření parní lázně. Do nádoby dejte tolik bylinek, kolik jen půjde a zalijte je olivovým olejem tak, aby byly úplně ponořené. Pamatujte, že bylinky musí být opravdu pořádně suché. Směs zahřejte na středně nízkou teplotu a poté ji snižte na nízkou. Vše takto necháte pracovat několik hodin.

Po dokončení procesu bylinky sceďte přes husté sítko a olej pak ještě přes kávový filtr nebo jemnou gázu. Skladujte ho v dobře těsnící nádobě na chladném a tmavém místě. Infuzovaný olivový olej by vám měl bez problému vydržet 2 až 3 roky.

S pomocí slunce

U této varianty naplňte sklenici až po okraj bylinkami, naplňte ji olejem a zašroubujte víčko. Nádobu nechejte po dobu osmi hodin na přímém slunci. Ideálně tuto metodu nepoužívejte v letních měsících, protože přehřátí oleje procesu neprospívá. Po daném čase pak bylinky sceďte tak, jak je uvedeno u příkladu výše.

Zdroj: Garden Therapy

Autor: Bára Kocmánková