fbpx

Vyrazte do přírody a zkuste plogging0

Pokud máte rádi zdravý životní styl a pohyb v přírodě, možná byste při svém příštím výletu mohli vyzkoušet plogging. Jedná se o aktivitu, která se „narodila“ ve Švédsku a jejím cílem je ulevit parkům, lesům a dalším zeleným plochám od pohozených odpadků.

Zdroj: Pixabay

Plogging vznikl v roce 2016 a od té doby se do této aktivity zapojilo téměř 40 milionů ploggerů, kteří dohromady naběhali 1,5 miliardy kilometrů. Největší ploggerské komunity najdete ve Francii, Německu, Anglii a v Americe. Název plogging se pak skládá z anglického slova jogging (běhání) a švédského plocka upp (zvednout).

Jak praktikovat plogging

Plogging můžete vyzkoušet při běhu, chůzi, venčení psa i horské turistice. Zkrátka u aktivit, které trávíte na čerstvém vzduchu. Při nich pak sesbíráte odpadky, které cestou potkáte, a které posléze dáte do kontejnerů na recyklovaný nebo směsný odpad.

Reklama

Asi vás nepřekvapí, že se v přírodě nejčastěji setkáte s plastem, který patří do známé žluté popelnice. Najdete ho v podobě svačinových sáčků, plastových tašek, PET lahví, případně i plastových příborů. Výjimkou nejsou ani nedopalky cigaret a v dnešní době i odhozené roušky.

Zdroj: Pixabay

Pamatujte, že přírodní ekosystém může negativně ovlivnit i malá část odpadu. Takže se opravdu počítá každý zvednutý mikrotenový sáček i plechovka od piva. Pro příští vycházku se tedy vybavte ochrannými rukavicemi a pytlem nebo taškou a hurá do ploggingu.

Na věku a fyzické kondici nezáleží

U ploggingu není důležité kolik toho ujdete nebo uběhnete a jak rychle. Dopřejte si pomalou vycházku, indiánský běh nebo pár svižných kilometrů. Plogging může jednoduše provozovat kdokoliv bez ohledu na věk, za to s ohledem na vaše případná zdravotní omezení. Celkově si u ploggingu hezky protáhnete tělo, protáhnete břišní svaly a zapojíte i své klouby.

Zdroj: Pixabay

Ploggerské komunita

Plogging má silnou komunitu na sociálních sítích. Na Instagramu stačí zadat #plogging a hned uvidíte celou řadu příspěvků z celého světa i z České republiky. Zároveň můžete na Facebooku najít i ploggovací skupiny, které pořádají pravidelné akce. Případně se podívejte na webové stránky od Trash Hero – mezinárodního dobrovolnického ekologického projektu, který má v Česku 19 základen a na kontě 134 700 kilogramů posbíraného odpadu. Další organizací je pak Plogging Česko, která se zaměřuje konkrétně na běhání a sbírání odpadků.

Autor: Bára Kocmánková