fbpx

Vyplatí se vlastní sluneční elektrárna?0

Paní Lucie se rozhodla rychle něco udělat se svými účty za elektřinu. Také ji inspirovaly příběhy lidí z domů, které ležely mimo síť elektrického rozvodu, ale při svíčkách žít nechtěli. Fotovoltaická elektrárna je však díky garantovaným výkupním cenám a zeleným bonusům řešením pro každého!

Argumenty pro fotovoltaiku

Sluneční (fotovoltaické) elektrárny mohou být elegantním řešením pro odlehlé samoty, ale i zajímavou investicí pro všechny majitele nemovitostí. Stát totiž na 20 let dopředu garantuje tzv. výkupní ceny a zelené bonusy, jež musí distributor elektřiny ze zákona platit za každou kilowatthodinu pocházející z obnovitelných zdrojů elektřiny (OZE). Zatímco výkupní ceny dostáváte, pokud prodáváte elektřinu místnímu distributorovi elektrické energie (ČEZ, E.ON, PRE), zelené bonusy získáte i za energii, kterou jako majitel sluneční elektrárny sám spotřebujete. Tato možnost je pro vás ještě výhodnější, protože:

  • ušetříte za elektřinu v domácnosti
  • zvýšíte svou nezávislost na venkovních zdrojích a zvyšujících se cenách energií
  • získáte garantovaný příjem v podobě zelených bonusů (aktuálně 11,91 Kč/kWh)

Paní Lucie ale také četla všechny skeptické články, které efektivitu domácích slunečních elektráren zpochybňovaly, poukazovaly na malou účinnost článků, vysoké náklady na pořízení systému, a celé projekty vydávaly za promarněné investice naivních snílků.

Reklama

Vyplatí se vlastní fotovoltaický systém?

Jak to tedy je? Vyplatí se sluneční elektrárna? Jaká je návratnost investice? Paní Lucie si o fotovoltaice leccos přečetla, prohledala internet a oslovila s dotazy a nezávaznou poptávkou několik firem, které se zabývají prodejem a instalací solárních systémů. Z došlých cenových nabídek a propočtů svých možností financování počáteční investice došla paní Lucie k závěru, že i při současné úrovni účinnosti a životnosti solárních panelů se pořizovací cena systému vrátí za deset let. Pak ale bude minimálně dalších deset let nejen dosti výrazně šetřit výdaje za elektřinu, ale také si připíše velmi pěkné zisky z prodeje elektřiny a zelených bonusů, které má minimálně na 20 let garantované státním Energetickým regulačním úřadem.

Základní parametry – kolik elektřiny ze slunce získáte?

Jak se výnos kalkuluje? Na počátku je třeba vzít v potaz plochu střechy, kam je možné moduly umístit, sklon střechy a její orientaci vůči slunci (nejlepší je jih), ale také lokalitu, v níž je dům situován (Znojmo je na tom se svítivostí o poznání lépe než třeba Jeseník). Na základě těchto vstupních parametrů po výběru vhodné technologie lze stanovit budoucí výkon plánované elektrárny, z něhož lze vypočítat zisky a také návratnost investice.

Dům paní Lucie leží nedaleko Kladna, kde je příznivá svítivost, a střešní plocha vhodná pro umístění modulů činí 50m2. Sklon střechy je téměř ideálních 30° a orientace je vychýlena o 20°oproti optimu. Ze všech těchto parametrů vyplyne, že tzv. ideální roční produkce se vynásobí koeficientem 0,98, aby paní Lucie získala reálný předpoklad, kolik energie ze svého solárního systému ročně získá.

Fotovoltaická elektrárna s úvěrem Helios

Pro financování fotovoltaického zařízení nabízí Zelené úvěry speciální úvěr Helios, díky kterému máte zajištěn odklad splátek úvěru na dobu, kdy bude fotovoltaický systém zkolaudován, začne vám šetřit výdaje za elektřinu i přímo vydělávat (maximálně 6 měsíců).

Výběr technologie solární elektrárny

Ing. Stejskal ze společnosti DOMOV Gold Power navrhl a rozepsal možnosti užití dvou technologií, z nichž si paní Lucie vybrala moduly Würth Solar vyráběné technologií třetí generace CIS (měď-indium-selen) s prokazatelně nejvzššími energetickými výnosy a nejnižší poruchovostí. Tyto moduly také produkují elektrickou energii mnohem déle, než je zákonem garantovaná lhůta, a investice se tak lépe zhodnotí. Podívejte se na konkrétní kalkulaci výnosů paní Lucie.

,

Základní údaje o instalaci
Šířka střechy (m) 10
Výška střechy (m) 5
Město Kladno
Roční produkce ideální (kWh) 905
Sklon střechy (°) 30
Orientace domu (°) -20
Koeficient 0,98

 

Způsob prodeje „solární“ elektřiny

Paní Lucie chce solární systém užívat pro vlastní potřebu a přebytky prodávat v režimu tzv. zeleného bonusu. To znamená, že bude od místního distributora elektřiny dostávat za každou vyrobenou kilowatthodinu tzv. zelený bonus, jehož hodnota je 11, 91 Kč. Za elektřinu tedy nebude platit, naopak bude dostávat zaplaceno i za svou vlastní spotřebu. Přebytky pak prodá na volném trhu. Investice by se jí měla vrátit za deset let, za dalších deset let by měla vydělat více než 900 tisíc korun i při započtení nákladů na úvěr.

Výhody zelených úvěrů

   – Jsou určeny pro všechna úsporná řešení

   – Mají jednoduché podmínky

   - Specializovaný úvěr Helios pro elektrárny

   – Získáte zelený bonus 3000 Kč*

   – A výrazné slevy (např. ZDARMA zpracování nákladné autorizované realizační projektové dokumentace od firmy Domov Gold Power)

*  Minimální výše úvěru pro získání prémie je 300.000 Kč

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz